Çözüldü Cevapları A Kitapçığına Göre Düzenlemek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
A ve B kitapçıklarında öğrencilerin cevapları bulunmaktadır.
B kitapçığına sahip öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre düzenleyerek tüm öğrencilerin cevaplarını tek kitapçık türüne çevirmeye çalışıyorum.
Bunu nasıl yapabiliriz
Örnek dosyada da açıklamaya çalıştım.

s1.webp
s2.webp
Temsili isim ve cevaplarla bir örnek dosyamız mevcuttur...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
İşlem için; Cevaplar sayfasının kopyasını oluşturun ve bu kopya sayfada cevap hücrelerinin içeriğini silip,
bunun yerine, kopya sayfa E2 hücresine şu formülü uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Verilen cevaplara yönelik karşı cevaplarda "OLMADI"/"YANLIŞ OLDU"/"FARKLI OLDU" gibi ifadelerin pek anlamı/faydası yok.
Hücre adresi belirterek; şu hücrede şu olması gerekirken şu oldu, çünkü ........ gibi açıklamalı/örneklendirmeli cevap olmalı ki sonuca gidilebilsin.

Peki ben de yanılıyorsunuz, sonuçlar DOĞRU dersem ne olacak!

Örneğin Aİ ALTIN isimli öğrenci (B grubu)'nin 5'inci soru cevabı BOŞ.
B grubundaki 5'incci soru A grubunun 8'inci sorusuna denk geliyor ve
dolayısıyla da ALİ ALTIN için 8'inci soru cevabı BOŞ olarak bulunuyor.

.

Okulda olduğum için bir defa uygulayıp bakıp orjinal sayfa ile sayfaları açıp kapatarak sonuçlarını karşılaştırabildim. Detaylı inceleyemedim. İlk satır sonrası sonuçlar tutmayınca o arada paylaşma gereği duydum akşama bakarım düşüncesiyle. Dediğiniz olayı farketmedim. Gereksiz paylaşım ise kusuruma bakmayın. İnşallah müsait bir zamanda detaylı inceleyip orjinal dosyaya uyarlayıp sonrasında bildirimde bulunayım. Kusura bakmayın.

Yukardaki açıklamanız üzerine yeniden baktığımda jeton ancak düştü.
Özür dilerim hata bende
Ben Cevaplar sayfası ile Formül Uygulanmış Hali sayfalarını sayfalar arası geçiş yaparak değişiklik var mı diye baktım.
Ama düşünemediğim ise sayfalar aynı olursa zaten problem var demektir.
Zaten farklı olması lazımdı.
Cevaplar sayfasında veriler A ve B kitapçığı şeklinde ayrılmış durumda
Formül Uygulanmış Hali sayfasında ise tüm sonuçlar A kitapçığına göre
Haliyle farklı olacak.
Burasını kaçırdım :(
İlk satır A kitapçığı olup değişmediği ve ikinci satır B kitapçı olup değiştiği için ben üstteki hatalı düşüncemden dolayı formül yanlış sonuç veriyor hükmüne varmıştım.
Tekrar kusura bakmayın.
Hata bende acele ettim.

@Ömer BARAN Bey,

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Bu formülü bu çizelgeye uyarlayamıyorum. Neredeyse 1 haftamı aldı ama bir türlü çözemedim :(
Nerede problem yaşıyorum?
Sizin örnek 20 soruluktu. Siz 2. satırdaki soru numaralarını saydırmışsınız "&E$1+1 ve 1 artırarak Karışım sayfasındaki değeri almışsınız.
Sonra bu değere Liste sayfasından 4 sütun daha ekleterek sonuca ulaşmışsınız.
Ben ilk 20 den sonra bu formülü işletemiyorum çünkü bu sayfanın 2. satırındaki soru numarası 21 - 22 şeklinde devam etmiyor ve yeniden 1 den başlıyor.
Bu durumda "&E$1+1 kısmı 21. sütun sonrası işe yaramıyor.
&E$1+1 yerine SÜTUN() ile işlem yapayım diye uğraştım.
SÜTUN()-6+1 şeklinde doğru sayıyor ancak liste sayfası için sizin yaptığınız gibi +4 yaptığımda işlem yanlış çıkıyor vb.
Rica etsem Bu sayfaya göre formülü revize edebilir misiniz?
Tüm uğraşıma rağmen çözemediğim formülün çözülmüş halini de bir o kadar merak ediyorum. Acaba neyi göremedim neyi atlıyorum.

Screenshot_4.webp

Ekli dosyalar

Evet dediğiniz gibi bunu SÜTUN() fonksiyonu ile çözmeye çalıştım ancak parantezin dışındaki +4 ile uyumunu yakalayamadım bir türlü

Bence çözüm için Karisim isimli sayfada B ve C sütunu ile Cevaplar ve A kitapçığına Göre sayfalarındaki
soru numaraları tekil olmalıdır ki; sütun başlığındaki soru numarası (dolayısıyla sütun no ile bağlantı kurulabilir) ile
Karisim isimli sayfadaki satır numaraları arasında bağlantı kurulabilsin .

.