Çözüldü Klasörden Resim Getir / Boyutlandır - Hücreye Sığdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ridvansahin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba arkadaşlar . Bu isimle konu açmıştım. Fakat dosya da birçok değişiklik yapmam gerektiğinden dolayı bir önceki dosyada cevap olarak verilmiş olan fonksiyonlar çalışmadı. Makro konusunda pek bilgim olmadığı için ve çok fazla fotoğrafın olması neticesinde çağırma olayı , exceli kastığı için makro yazılması gerektiğini yeni farkettim. Makro ile bir arkadaşıma yaptırmaya çalıştım ama resimler hücreye oturmadı ya da birden fazla kopya oluşturdu. Gelen fotoğraflar ya istenilen hücre dışında başka bir yere geliyor ya da süzme yapınca üst üste biniyor ya da satır sütun genişletmek , daraltmak için çizgilere çift tıkladığımda gelen fotoğraf hücre dışı kalıyor. Ben gelen fotoğrafın hücre içinde yatay olarak tam sınırlara dayanmasını dikey olarak tam ortalanmasını istiyorum. Süzme yapınca fotoğraflar üst üste binmesin . Fotoğraflar getir ve fotoğraf sil biçiminde iki buton olsun a1 ve b1 hücreleri butonlar için uygun konum.
Bu şekilde yapılması mümkün mü? Yardımlarınız için teşekkür ederim.Dosya biraz büyük olduğu için (1,5 mb) yüklemeyi buraya yapamadım.
indirme linki ;
https://***/prh4i4esacf3/PARS_03.12.2019.xlsm.html

Merhaba Rıdvan bey,

Başka siteler gibi, sitemize dosya yüklemek, dosya indirmek için bir bedel vs ödemenize gerek bulunmadığından, dosyalarınızı buraya eklemenizden yana sıkıntı olmaz, tercihimizdir de...

Bilginize.

Kullandığınız kodun ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirerek dener misiniz?
Deneme sırasında, satır döngüsünü kısa tutup, mutlaka ilgili yol'da mevcut olan resim adlarını kullanırsanız iyi olur.
Ben değişiklik yapmadım ancak değişken adlarında Türkçe karakter (Hücre gibi) kullanmasanız daha iyi olur.
VBA:
You must log in to view content
(22 satır)

hocam ben bunu nereye yazacağımı bilmiyorum. Elimde bir tane istediğim gibi olan makro var. Fakat bu çalışma ilk zamanlarda yaptığım çalışmaya özgü yazılmıştı daha sonra ben sütun falan ekleyince çalışmaz oldu. Eğer uygun görürseniz eski yazılmış olan makroyu da buraya paylaşayım. Tek istediğim şey eski makronun yeni çalışmadaki sütunlara uygun olarak düzenlenmesi. Makro yazılacak sayfanın nerden açıldığınu bilmiyorum.

hocam ben bunu nereye yazacağımı bilmiyorum. Elimde bir tane istediğim gibi olan makro var. Fakat bu çalışma ilk zamanlarda yaptığım çalışmaya özgü yazılmıştı daha sonra ben sütun falan ekleyince çalışmaz oldu. Eğer uygun görürseniz eski yazılmış olan makroyu da buraya paylaşayım. Tek istediğim şey eski makronun yeni çalışmadaki sütunlara uygun olarak düzenlenmesi. Makro yazılacak sayfanın nerden açıldığınu bilmiyorum.
.Eski çalışmada arama motoru kısmında resim al ve resim sil butonu eklenmiş onun gibi olabilir mi?
https://***/jmj7hu5axzcj/eski_çalışma.xlsm.html

Ben, örnek belgenizde mevcut kod üzerinden yürüdüm açıkçası ve onda değişiklik önerdim.
Önce şunu söyleyeyim, hücrelere çok sayıda resim eklemek, belgenizin kullanılmasını güçleştiren bir işlemdir.
Daha evvel de belirttiğim gibi pratik/dosya boyutunu artırmayan yöntem, resimleri hücre açıklamasına eklemektir.
Bu mesaja eklediğim gif dosyaya bir bakın, işlem bu şekilde oluyor.

Filtre/satır yüksekliği/sütun genişliği değiştirme vs hiçbirşey sıkıntı olmaz.
Fareyle hücrenin üstüne geldiğinizde resimi görürsünüz.
.
Untitled.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
hocam iki tane dosya paylaştım. birincisi sizin tavsiyeniz üzere olan fotograf klasöründen fotoğraf çekerek gelmesini istediğim dosyadır ama (makrosu var mı yok mu bilemiyorum ) düzgün çalışmıyor. eski çalışma olarak paylaştığım ise makrosu güzel olandır. ikinci paylaştığımdan kopyalanıp ilk attığım pars isimli dosya ya aktarılmasını istiyorum. Sütun ve satırlarda birer kayma var. dolayısıyla direk kopyalamak hata veriyor olabilir. excel yeni yeni öğrenmeye başladım. bu arada .gif açılmıyor

Tekrar merhaba Sayın @ridvansahin .
Anlatmak uzun sürecekti. Belgeye uygulayıp gönderiyorum.

İşlemi yapacak makro kodlarını belgeye kaydettim.
Bu belgeyi, aşağıda belirttiğim klasöre kaydedip,denemelerinizi bu belge üzerinden yapın.
Sorun yok dediğinizde, işlemi gerçek belgenize uygulama sorunu yaşarsanız, buradan iletin.

C sütunundaki değerlerle aynı adı taşıyan resimlerin,
bu belgenin kaydedildiği klasörün içindeki Resimler isimli klasörde olduğunu varsaydım.

Eklediğim belgedeki ARAMA MOTORU isimli sayfaya yerleştirdiğim BAYRAK simgesine fareyle tıklayarak işlem yapabilirsiniz.
.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @ridvansahin .
Anlatmak uzun sürecekti. Belgeye uygulayıp gönderiyorum.

İşlemi yapacak makro kodlarını belgeye kaydettim.
Bu belgeyi, aşağıda belirttiğim klasöre kaydedip,denemelerinizi bu belge üzerinden yapın.
Sorun yok dediğinizde, işlemi gerçek belgenize uygulama sorunu yaşarsanız, buradan iletin.

C sütunundaki değerlerle aynı adı taşıyan resimlerin,
bu belgenin kaydedildiği klasörün içindeki Resimler isimli klasörde olduğunu varsaydım.

Eklediğim belgedeki ARAMA MOTORU isimli sayfaya yerleştirdiğim BAYRAK simgesine fareyle tıklayarak işlem yapabilirsiniz.
.
teşekkürler hocam sorun çözüldü. masaüstünde çalışmasını sağlamak için makroda uzantıyı masaüstüne göre ayarlamak lazım muhtemelen.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13