Çözüldü Sicile Göre Farklı Klasörden Resim Çağırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Merhaba arkadaşlar. Belgeler/Personel/Personel Listeleri klasöründe bulunan 2.HAKİM VE PERSONEL BİLGİLERİ çalışma kitabındaki Hakim ve Personel sayfalarındaki B sütununda bulunan ve başka bir çalışma kitabından formülle alınan sicil numarasına göre Belgeler/Personel/Albüm klasöründe bulunan aynı sicile ait resmi örnekteki gibi C sütununa ayrılan yere sığacak şekilde alacak makro formülü ile açılış sayfası yapacak makro formülüne ihtiyacım var.
Farklı klasörden alındığından asıl dosyamda bulunduğu şekildeki örnek dosyayı ilişikte gönderiyorum.
Örnek belge Belgeler/Personel/Personel Listeleri klasöründe. Teşekkür ederim.

https://s7.***/server18/unkhkv/BELGELER.rar.html

Merhaba,
Resim alma kodu:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)

Açılış sayfası için de ThisWorkbook kod bölümüne aşağıdaki kodu kopyalayınız.
Kod:
(3 satır)

Ömer bey uyguladım ama çalışmadı yanlış bir şey yaptım sanırım. Uygulamada belirttiğim üzere makro konusunda pek bilgim yok. Size zahmet örnek belgeye uygulayabilir misiniz?

Uyguladığınız dosyanın gönderdiğiniz örnekteki gibi aynı klasör içerisinde yer alması gerekiyor. klsr isimli değişken çalıştırılan dosyanın yoluna göre oluşturuluyor. Farklı bir yola sahip bir dosyada çalıştıracaksanız klsr = ThisWorkbook.Path & "\..\ALBÜM\" satırını resimlerinizin olduğu klasör yoluyla değiştiriniz. Sondaki \ karakterini de unutmayınız. klsr = "C:\Users\kullanici\Belgeler\Personel\Albüm\" gibi...

Klasörler gönderdiğim örnekteki gibi Ömer bey. Yazdığınız makroyu gönderdiğim örnek çalışma sayfasına işleyebilir misiniz size zahmet makro bilgim sıfıra yakın

Eğer önemli ise gönderdiğim BELGELER Klasörü bilgisayarımda D de PAYLAŞIM klasorunun içinde Ömer bey size zahmet örnek belgeme uygulayabilir misiniz

Ömer bey birde daha önce açıklama da belirttiğim üzere sicil numaralarını formülle aldığım için fotoğrafların gelmesi için makroyu çalıştırmak için bir tuş koyulması gerekiyor sanırım.

Konu sahibi Sayın @teyadih 'in isteği üzerine;
resimlerin hücre açıklaması olarak eklenmesi ve
belge kapatılırken aktif sayfa hangisiyse bir sonraki açılışta aynı sayfa aktif olacak şekilde açılması için aşağıdaki kodlar uygulandı.

GİRİŞ SAYFASI'ndaki sola ok şekliyle resim ekleme kodu ilişkilendirildi.
Verdiğim kodda yer alan
yol = ...........
kısmına ÇİFT TIRNAK arasında, fotoğrafların bulunduğu dizinin doğru yazıldığından emin olunuz.

CPP:
(48 satır)

.

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Baran belgeyi asıl dosyama uyguladım. Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydedip kapattım ancak tekrar açtığımda makrolar çalışmadı.
Geliştirici-makrolar-adımla-çalıştır işlemini yaptığımda değişiklikler geldi. Gönderdiğiniz örnek dosyanın giriş sayfasına hakim ve personel sayfasındaki makroları çalıştırmak için düğme koyabilir misiniz? size zahmet

.........
GİRİŞ SAYFASI'ndaki sola ok şekliyle resim ekleme kodu ilişkilendirildi.
...................
Alıntıladığım 9 numaralı cevap ekindeki belgede,
HÜCRE AÇIKLAMASINA RESİM EKLEME işlemi için (kapatıldığında aktif olan sayfanın bir sonraki açılışta aktif olması olayıyla ilgisi yok)
belgedeki SOLA OK simgesinin ilişkilendirdiğimi belirtmiştim.
Bu işlemi şöyle yaptım: ilgili şekile fareyle SAĞ tık >> MAKRO ATA >> Açılan küçük ekranda makronun adını seç>> İşlemi onayla.

Şayet siz resim ekleme olayıyla ilgili SOLA OK yerine başka bir nesne kullanmak istiyorsanız;
-- SOLA OK şekline fareyle SAĞ tık >> MAKRO ATA >> Açılan küçük ekranda üst tarafta seçili gelen veriyi silin (görsel)
-- Sayfaya bir düğme ekleyin (GELİŞTİRİCİ menüsünde EKLE düğmesini seçtiğinizde açılacak küçük seçeneklerden ilkini seçerek - Form Deretimleri bölümündeki DAĞME) veya EKLE menüsünden bir şekil/metin kutusu neyi istiyorsunuz o şekli ekleyin,
-- Eklediğiniz nesneyle ilgili makroyu ilişkilendirmeniz (yukarıda mavi renklendirdiğim satırda belirttiğim gibi) yeterli olur.
-- YOL bilgisini değiştirme: ALT+F11 tuşlarına basarak VBA ekranını açıp, sol tarafta belgenizin adının solundaki + simgesine tıklayıp, listenin altında MODULE1'i bulup ÇİFT TIRNAK arasına ilgili yol bilgisini yazmanız yeterli olur.

Artık bu nesne üzerinden makroyu tetikleyebilirsiniz.

Sorduğunuz bunlar sanırım.
.

Merhaba sayın Baran. Düğme koyup makro atadık sonuç tamam. Ancak telefonda da kullanmak için PDF olarak çevirdiğimde resimleri göstermiyor. Tahmin edemediğim için önceden belirtmedim kusura bakmayın. PDF de gözükecek şekilde düzenleyebilir misiniz makroyu size zahmet

Belgede, ilgili sayfanın SAYFA YAPISI ayarları bölümünde,
görselde SEÇİLİ olan kısma dikkat (Sayyfada görüntülendiği gibi seçeneği seçili hale getirip, kaydedin, PDF olayını ondan sonra deneyin).

1610109246263.webp

Moderatörün son düzenlenenleri: