Çözüldü Butona tıklayınca klasörden dinamik resim getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

jusovic

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba. Forumunuza yeni üye oldum, excel bilgim çok iyi değil makro bilgim ise hiç yok. Konu açmadan önce forum içinde biraz araştırma yaptım ama benim sorunuma benzer bir konu göremedim.

Firmamız için kataloğa benzer bir ürün listesi oluşturuyorum, bu listede ürün bilgisi ve ürün resmini barındıran 2 sütun var. Resimleri dosyanın içerisine eklemek yerine dışarıdan bir klasörden çağırmak istiyorum, bu işlemi de bir butona tıkladığımda tüm resimleri ilgili hücrelere yerleştirerek yapmasını istiyorum.

Ekteki dosyada yer alan excel dosyasında "G" sütununda yer alan ürün kodlarıyla aynı ismi taşıyan resimleri "product_pictures" isimli klasörde toplayacağım. Dosyada yer alan "Resim Güncelle" butonuna tıkladığımda klasörde yer alan resimleri E sütunundaki ilgili hücrelere yerleştirmesini istiyorum. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Yanıtınız için teşekkür ederim Ömer bey. Forumda bulabildiğim benim ihtiyacıma en yakın çalışma şu linkteki olmuş:

Fakat bu dosya benim ihtiyacım olana göre çok daha detaylı ve karmaşık, dolayısıyla kodlar da daha karmaşık. Bu dosyadaki gereksiz tüm bölümleri silerek işime yarar hale getirmeye çalışayım, eğer işe yaramazsa tekrar yardımınızı isterim.

Sayfa2'nin kod alanına alttaki kodları yapıştırmanız yeterli olacaktır.
Resimleri güncellemek için atayacağınız butonu bir Shape olarak değil, CommandButton olarak atarsanız, her güncellemede butonunda silinmemesini sağlarsınız.

Resimlerin isimleri ile G sütunundaki isimlerin aynı olması ve uzantılarının jpg olması gerekir.
Hızlıca hazırladığım kodlar işinizi görecektir.

İyi çalışmalar,

Kod:
You must log in to view content
(26 satır)

Son düzenleme:
Yukarıda linkini verdiğim konu başlığında diğer kullanıcı için paylaşmış olduğunuz dosyayı, deneme yanılma yöntemiyle ve adım adım kodlarla oynayarak kendi işimi hallettim. Sonuçta sizin son yazdığınız kodlarla karşılaştırdığımda neredeyse aynı kodları oluşturabilmişim, sayenizde işim çözüldü. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, eminim bu sitede işime yarayacak daha çok şey öğreneceğim. Sağolun varolun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5