Çözüldü Kaydır Formülü İçinde Koşul Kullanma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Yapmak istediğim ise 8A sayfasına 8/A sınıfında okuyan öğrencileri (AB) sütunundaki puanlarına göre büyükten küçüğe sıralamak. Aynı işlemi diğer sınıfa yani 8/B sınıfına da yapmak...

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Kaydır dizi formülü ile internetten yaptığım araştırmalarla üstteki formülü buldum. Gerçekten çok işime de yaradı ve ufkumu açtı. Emin değilim ancak @Ömer BARAN bey yazmış olabilir. Ona da buradan teşekkür ediyorum.

(AB) sütunundaki puanları olan öğrencileri sınıflarına göre ayırabildim.
Ancak puanları olmayan öğrencileride sınıflarında listenin altında sıralatmak istiyorum.
Ancak formülde iki koşul var. Bunlar;
1. koşul : (AB) sütunundaki puanları olan öğrenciler
2. koşul : (8/A) ssınıfındaki öğrenciler
1. koşulu kaldırmak ve sadece 2. koşul ile çalıştırmak istiyorum.
Ancak formül tek koşul ile nedense çalışmıyor.
Ne yaptımsa çalıştıramadım.
Gecelerimi günlerimi yedi ama yinede çalıştıramadım.
Bu sorunu aşmam lazım yoksa çalıştığım dosya burada takıldı kaldı.
Bu konuda bilgili arkadaşların desteklerini bekliyorum.

Farklı formüllerle de bunu yapabildik. Ancak üstteki dizi formülü tek bir formülle tüm işlemleri yaptığı için tercih sebebim. Buradaki amacım hem yapamadığım üstteki formülü hem öğrenmek hem de kendimi geliştirmek. İnşallah bu engeli aşıp hem bilgilerimi artırmış olacağım hem de güzel bir formüle ulaşmış olmayı hayal ediyorum.

Katkı sunan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Örnek dosyam ektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 4323
Liste sayfam veriler buradan alınıyor.... (Bu veriler normalde dinamik Google E-Tablodan alınıyor)

Ekli dosyayı görüntüle 4324

Ekli dosyalar

• KAYDIR.xlsx
    KAYDIR.xlsx
    79.8 KB · Görüntüleme: 8
  • soru_resmi_2.webp
    soru_resmi_2.webp
    89.2 KB · Görüntüleme: 36
Merhaba Sayın @merakli .

Aşağıdaki formülü dizi formülü olarak (CTRL+SHIFT+ENTER) 8A sayfası B9 hücresine uygulayıp, sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Aslında kesin çözüm, Liste sayfası AB sütunundaki formülün son kısmını ........$Z9/3);0);"") olarak değiştirmektir.

VBA:
(1 satır)

.

Merhaba Sayın @merakli .

Aşağıdaki formülü dizi formülü olarak (CTRL+SHIFT+ENTER) 8A sayfası B9 hücresine uygulayıp, sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Aslında kesin çözüm, Liste sayfası AB sütunundaki formülün son kısmını ........$Z9/3);0);"") olarak değiştirmektir.

VBA:
(1 satır)

.

Çok teşekkür ederim.

ilk bahsettiğiniz yani 0 olarak değiştirdiğimde verilerin ortalamasını alırken o satırları almamasını istediğim için bu şekle çevirdim.
Orada sıfır yazınca o satırıda ortalamaya alıyor ozaman gerçek ortalama değeri çıkmıyor.
Belki yanlış bir metot bilemiyorum ancak kendimce ilk etapta böyle bir çözüm buldum.

kodu denedim ilk etapta çalıştı detaylı olarak inceleyeceğim.

Tekrar teşekkürler

Liste sayfasındaki ortalama hesabı için de aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz o zaman.
Sondaki koşulu "<>" olarak da kullanabilirsiniz elbette.

VBA:
(1 satır)

.

Aşağıdaki tavsiylerinizi yerinde bulduğum ve örnek formülü uzatmamak adına boş olan AB hücrelerini sıfır (0) ile değiştirmek için çalışıyorum.
Ancak ortalamayı bulma konusunda en kısa ve en mantıklı nasıl kullanmam gerektiği konusunda sizden teyit almak için küçük bir örnek yaptım. (Bu arada bilgim başlangıç seviyesinde ama kendimi daha da geliştirmek için azimle çalışıyorum....)

soru_resmi_1.webp

Liste sayfasındaki ortalama hesabı için de aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz o zaman.
Sondaki koşulu "<>" olarak da kullanabilirsiniz elbette.
VBA:
(1 satır)

Öğrenmek istediklerim
1 - Boş olmayan ve Sonucu sıfır olmayan satırların en kısa olarak doğru sonucunu nasıl bir formülle almalıyım ?
2 - Bu sonucu yüzde olarak en kısa ve mantıklı nasıl gösteririm ?

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aşağıdaki formüllerin 3'ünün de sonucu aynı ve 6,31182795698925 (hangisini kullanacağınız sizin tercihiniz),
ortalaması alınacak sayılar önce yuvarlanıp, yuvarlanmış sayıların oratalaması alındığında ise 6,31258064516129 olur.
Neticede; ondalık kısmı 2 basamak olarak YUVARLAndığında sonuç aynı gibi görünebilir ama
yuvarlanmışların ortalamasını almak doğru olmaz.

Benim tavsiyem, kullanım, koşul ekleme/çıkarma esnekliği dolayısıyla ilk formülün kullanılmasıdır.

YÜZDE ile ilgili sorunuzu anlamadım. Neyin YÜZDE ifadesini bulmak istiyorsunuz, olması gereken nedir?

VBA:
(3 satır)

.

Teşekkürler

Kod:
(1 satır)

bu kodun çıkan sonucunun yüzdesini almak en başta eklediğim dosyada AB sütununda mavi renkli ortalama ve yüzdesi yazıyor o kısımda....

üstteki kodu kullanacağım tavsiyenize uyarak diğerlerinide not aldım.

YÜZDE hesaplaması için aşağıdaki formülün kullnılması yerinde olur.
Zira LİSTE SAYFASINDA kullanmakta olduğunuz formülde, KİŞİ SAYISInın hesaplandığı
TOPLA.ÇARPIM((Y9:Y53<>"")*(Y9:Y53<>0)) kısmının sonucu 35,
oysa NET HESAPLAMASI yapılmış KİŞİ SAYISI TOPLA.ÇARPIM(--(Y9:Y53<>"")) formülüyle hesaplanacak 36 olması gerekir.

VBA:
(1 satır)

.

kodun ilk orjinal hali aşağıdaki gibiydi...sizin tavsiyeniz üzerine sağ taraftaki boş alanları sıfır(0) değeri vererek aşağıdaki şkilde kullandım. (Bunda 8/A ve 8/B filtresi yok) o şekilde de çalışıyor....

Kod:
(1 satır)

Bu şekilde kullandığımda ise Liste sayfasında boş olan hücrelere aşağıdaki ekran resmi gibi Sıfır(0) yazıyor. Bu sıfırları boş hücre haline getirmek için nasıl bir değişiklik yapmam gerekiyor?

Ekran görüntüsü orjinal dosyamdan ve oradaki öğrenci isimleri kişi isimleri olduğu için buraya yüklemeden ekran görüntüsü ile paylaşıyorum.
1591056369989.webp

Birkaç önerim daha olsun ( KAYDIR işlevinin başka bir kullanım yöntemi )

LİSTE sayfasında, sırasıyla Y, Z ve AA sütunlarında aşağıdaki formülleri kullanabilirsiniz.

VBA:
(3 satır)

VBA:
(1 satır)
Üstteki önerinizi denedim ve gerçek sonucu bu verdiği için formüllerimi revize ettim.

Şundan emin olabilirsiniz ki her formülü hem not alıyor hemde satır satır çalışıyorum tek tek f9 ile ve formül değerlendir ile her aşamasını inceliyorum.
Aşağıdaki formülleride inceleyeceğim.
Teşekkürler

VBA:
(3 satır)

Bu öneri uygun ancak okul müdürüyüm bu analiz dosyasını bitirdikten sonra öğretmen arkadaşlarıma vereceğim uygulamaları için. onlar kendi bilgisayarlarında kullanacaklar. Bu durumda onların bilgisayarında ya da excel'in de bu çalışacak mı bilmiyorum. Yani aşağıdaki ayarı onlarında yapması gerekli mi...
Çalışmaz düşüncesiyle formülde değişiklik yapmayı düşünmüştüm

Aşağıda kırmızı çerçeveye aldığım kısımdaki ONAY KUTUSUnu boşaltırsanız 0 (sıfır) değerleri görünmez.

Ekli dosyayı görüntüle 7849