Çözüldü Excel Eğersay Formülünü Koşullu Kullanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HANEDANNN

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
gP1BQ5.webp

Yukarıda tabloda satırında toplam kaç olduğunu bulmak istiyorum. Fakat gri yerleri almayacak, Eğersay yaptığımda 5 çıkıyor. Fakat gri olanları saymaması lazım, yardımcı olur musunuz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yukarıda tabloda satırında toplam kaç olduğunu bulmak istiyorum. Fakat gri yerleri almayacak, Eğersay yaptığımda 5 çıkıyor. Fakat gri olanları saymaması lazım, yardımcı olur musunuz?

Sayın @HANEDANNN
Fotoğraftan anladığım kadarıyla ekranda 2020 Ocak Ayı puantajı var.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• Annotation 2019-12-09 130459.webp
    Annotation 2019-12-09 130459.webp
    37 KB · Görüntüleme: 7
çok teşekkür ederim,hepsini inceliyorum şimdi,@PriveT
evet nöbet listesi puantaj yapmak istiyorum,personellerin özel isteklerini (yıllık izin,rapor,gündüz,nöbet boşluk vb) giridkten sonra belirli oranda gündüz ve nöbeti otomatik ve rastgele dağatacak bi excel taslağı hazırlamak istiyorum.
takıldığım noktalarda sizin gibi değerli uzmanların yardımına ihtiyaç duyacagım

Merhaba Sayın @HANEDANNN .
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyeyim.

Sayın @HANEDANNN, forumumuzda soracağınız sorular için ekran görüntüsü eklemek yerine;
Sayın @AhmetRasim 'in 4 numaralı cevabında yer alan konu sayfasındaki veya
cevabımın altındaki İMZA bölümünde göreceğiniz açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız örnek belge eklerseniz,
daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır, cevap verecek üyelerimiz de gereksiz emek/zaman harcamamış olur.

Örnek belge olmadığından ben de Sayın @PriveT 'ın 5 numaralı cevabına eklediği örnek belge üzerinden hareket edeceğim.

-- İlk önerim; 1'inci satırda ayın günlerine ilişkin alana yönelik olacak.
Burada AY bilgisinin nereden alınacağı net olmadığından ben de Sayıın @PriveT gibi 2020, Ocak ayı olduğunu varsaydım.
Formüldeki 2020 ve 1 sayılarını değiştirerek istenilen aya ait takvim oluşması sağlanabilir.
Buna göre B2 hücresine aşağıdaki 1'inci formül uygulanıp AF1 hücresine kadar kopyalayın.
-- İkinci önerim ise, Sayın @PriveT 'ın verdiği, sorunsuz son formül cevabını, biraz kısaltmaya yöneliktir.
Bu formül, Resmi Tatil ve Haftasonu olmayan günlerdeki 'lerin sayısını verir.
VBA:
You must log in to view content
(2 satır)

Merhaba Sayın @HANEDANNN .
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyeyim.

Sayın @HANEDANNN, forumumuzda soracağınız sorular için ekran görüntüsü eklemek yerine;
Sayın @AhmetRasim 'in 4 numaralı cevabında yer alan konu sayfasındaki veya
cevabımın altındaki İMZA bölümünde göreceğiniz açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız örnek belge eklerseniz,
daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır, cevap verecek üyelerimiz de gereksiz emek/zaman harcamamış olur.

Örnek belge olmadığından ben de Sayın @PriveT 'ın 5 numaralı cevabına eklediği örnek belge üzerinden hareket edeceğim.

-- İlk önerim; 1'inci satırda ayın günlerine ilişkin alana yönelik olacak.
Burada AY bilgisinin nereden alınacağı net olmadığından ben de Sayıın @PriveT gibi 2020, Ocak ayı olduğunu varsaydım.
Formüldeki 2020 ve 1 sayılarını değiştirerek istenilen aya ait takvim oluşması sağlanabilir.
Buna göre B2 hücresine aşağıdaki 1'inci formül uygulanıp AF1 hücresine kadar kopyalayın.
-- İkinci önerim ise, Sayın @PriveT 'ın verdiği, sorunsuz son formül cevabını, biraz kısaltmaya yöneliktir.
Bu formül, Resmi Tatil ve Haftasonu olmayan günlerdeki 'lerin sayısını verir.
[Gizlenmiş içerik]
HOŞBULDUK
İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN TESEKKÜR EDERİM
ÜST KISIMDAKİ 1,2,3,4,...31 OLAN KISMI KENDİM YAZDIM TARİH KOMUTUNU YAPAMADIM
ÇALIŞMAMIN SON HALİ EKTEDİR @PriveT @Ömer BARAN @AhmetRasim @Feyzullah

Ekli dosyalar

HOŞBULDUK
İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN TESEKKÜR EDERİM
ÜST KISIMDAKİ 1,2,3,4,...31 OLAN KISMI KENDİM YAZDIM TARİH KOMUTUNU YAPAMADIM
ÇALIŞMAMIN SON HALİ EKTEDİR @PriveT @Ömer BARAN @AhmetRasim @Feyzullah

Dosyanızın @Ömer BARAN Bey üstadımın formülleri kullanılarak düzenlenmiş hali ekte yeralmaktadır. İnceleyiniz.
Takvim için tek yapmanız gereken A1 hücresine puantaj yapılacak tarihi 01.AY.YIL formatında girmektir. Örneğin Ocak-2020 için 01.01.2020
Tarih günleri otomatik olarak doldurulacak, cumartesi pazar sütunları otomatik gri olacak, resmi tatil sütunları ise (haftasonundan ayrıştırmak açısından) farklı bir renk olacak. İsteğe bağlı gri yapabilirsiniz.

NOT: Hesaplamaların aktif olması için A2 itibariyle A sütununa isim yazınız.

Ekli dosyalar

Dosyanızın güncellenmiş hali ekte yeralmaktadır. İnceleyiniz.
Takvim için tek yapmanız gereken A1 hücresine puantaj yapılacak tarihi 01.AY.YIL formatında girmektir. Örneğin Ocak-2020 için 01.01.2020
Tarih günleri otomatik olarak doldurulacak, cumartesi pazar sütunları otomatik gri olacak, resmi tatil sütunları ise (haftasonundan ayrıştırmak açısından) farklı bir renk olacak. İsteğe bağlı gri yapabilirsiniz.

NOT: Hesaplamaların aktif olması için A2 itibariyle A sütununa isim yazınız.
on numara olmuş elinize sağlık,bugünden beri bunu yapmaya çalışıyordum @PriveT

hocam merhaba size bir şey danışmak istiyorum
attığınız son dosyada aylık çalışma saati olan bölümü nasıl otomatik yapabilirim orneğin bu ay 22 gün hafta içi çalışma günü var 22*8=176
diğer ay değiştirdiğimde otomatik olarak aylık çalışma saati de değişebilir,her ay çalışma saati otomatik güncellenebilir mi? @PriveT

hocam merhaba size bir şey danışmak istiyorum
attığınız son dosyada aylık çalışma saati olan bölümü nasıl otomatik yapabilirim orneğin bu ay 22 gün hafta içi çalışma günü var 22*8=176
diğer ay değiştirdiğimde otomatik olarak aylık çalışma saati de değişebilir,her ay çalışma saati otomatik güncellenebilir mi? @PriveT

Merhaba,
Aşağıdaki formülü deneyiniz.
Güncel dosyanız ekte.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18