Çözüldü İki Tabloya Bağlı Şartlı Toplama Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

İki farklı tabloda eşleşen bazı verilere dayalı toplama işlemi nasıl alınabilir. Bunu hangi fonksiyon ile yapmak mantıklı olur.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi iki çalışma sayfamız var. Bir sayfada aşağıdaki belirli kriterlere yönelik alınan hizmetlere karşılık girilen maliyetler.

1697489360103.webp

Diğer sayfada ise ilk sayfadaki A,B,C ve D sütunları ile eşleşen verilere karşılık toplamlar alınacak.

1697489744091.webp

Bu işlemi nasıl ve hangi fonksiyon ile yapmak mantıklı olur.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Syg,

Diğer sayfada ise

Siz hangi sayfayı oluşturmak istiyorsunuz.
Birinde yan yana yazılan veriler var diğerinde alt alta.
Ve iki sayfa zaten oluşmuş durumda.

Yapmak istediğinizi tam net anlarsam, Excel 365 ile bu tür işlemler çok kolay olur.

Eğer, Sheet2'deki tabloyu formülle oluşturmak istiyorsanız; E2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp, sağa ve aşağı doğru çekebilirsiniz.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Hocam Merhaba,

Anlatmak istediğimi doğru anlamışsınız.

Dosyada hata varmış farketmememişim. Yeni dosyayı ekledim ama sizin filtreyi uygulayıp kaydetmiş bulundum.

Ancak eşleşme kriteri olarak c ve d sütunlarını da eklemem gerekli.

Syg,

Ekli dosyalar

Hocam çünkü o tablolarda yok ama bazı veriler iki defa veya üç defa kullanılabiliyor.
Örnek vermem gerekirse,

BBT116 16.08.2023 KASTAMONU ADANA
BBT116 17.08.2023 KASTAMONU' ADANA

Mesela yukarıda sefer no lar aynı ama tarihler farklı.

Syg,

Bir ara tek formülle Sheet2'yi oluşturmanızı sağlarım.
Ne yazık ki bu işlemi yapacak LAMBDA kısmını hala oturtamadım.
Belki müsaitse, @52779 hocam bize çift yönlü (2 kriter sütunda, 1 kriter satırlarda şeklinde) arama konusunda destek olur.
Ama ben de artık ancak yarın incelerim.

Ekli dosyalar

Hocam merhaba,

#10ok ama yine 3 ve 4 e gerek yok.
Çünkü şehirler aynı..
Değişen sadece tarih, hatalı mı düşünüyorum?

Cevap:

Aşağıdaki gibi farklı kombinasyonlar da oluyor

BBT116 16.08.2023 KASTAMONU ADANA
BBT117 16.08.2023 KASTAMONU' ADANA

BBT116 16.08.2023 ADANA ARDAHAN
BBT117 16.08.2023 KASTAMONU ADANA

Her bir değişkenin birbirleri ile çakışma ihtimali var. Verilen kodlar benzersizdir olmadığı için dört hücreyi de şartlamak gerekiyor.

Ama söylemiş olduğunuz gibi deneyim görmek lazım. Siz benden daha iyi bilirsiniz.

Saygılarımla,

@fledermaus, iyi bilmek gibi bir iddiam yok :) sadece verilerinize göre hareket ediyorum.
Siz, Sefer, Tarih, Çıkış ve Giriş benzersiz olmak diyorsanız, öyledir.
Ben sadece eklediğiniz örnek verilere göre yorum yaptım.
Kriteri çoğaltırız, sorun değil..

@fledermaus,

Sheet2'de bulunan tüm verileri silin ve aşağıdaki formülü A1 hücresine kopyalayın.
Kod:
You must log in to view content
(10 satır)
Sheet1'de ne kadar veri varsa, başlıklar dahil istediğiniz şekilde tabloyu oluşturacaktır.

@admin

Hocam merhaba,

365 İngilizce kullanıyor olduğum için yazmış olduğunuz formül içerisinde bazı fonksiyonların İngilizce karşılığını ne yapsam bulamadım. Excel translate ile de denedim ancak bazı fonksiyonların İngilizce karşılığını bulamıyorum. Uygun görürseniz dosyaya siz uygulayıp buradan paylaşabilir misiniz ?

Syg,

Hocam yine bir yerde hata yapıyorum ama :)

=LET(data,Sheet1!A2:INDEX(Sheet1!F:F,MATCH(9^99,Sheet1!F:F)),daverage,UNIQUE(AL(data,,4)),hizmet,TRANSPOSE(UNIQUE(INDEX(data,,5))),sum,INDEX(data,,6),hstack(HSTACK("Sefer","Tarih","Çıkış","Varış",hizmet),HSTACK(daverage,SUMIFS(sum,INDEX(data,,1),INDEX(daverage,,1),INDEX(data,,5),hizmet))))

1697576083538.webp

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
34