Çözüldü İki Tabloya Bağlı Şartlı Toplama Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

İki farklı tabloda eşleşen bazı verilere dayalı toplama işlemi nasıl alınabilir. Bunu hangi fonksiyon ile yapmak mantıklı olur.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi iki çalışma sayfamız var. Bir sayfada aşağıdaki belirli kriterlere yönelik alınan hizmetlere karşılık girilen maliyetler.

1697489360103.webp

Diğer sayfada ise ilk sayfadaki A,B,C ve D sütunları ile eşleşen verilere karşılık toplamlar alınacak.

1697489744091.webp

Bu işlemi nasıl ve hangi fonksiyon ile yapmak mantıklı olur.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Syg,

Diğer sayfada ise

Sheet2'de bulunan tüm verileri silin ve aşağıdaki formülü A1 hücresine kopyalayın.
Aslında cevabını peşinen vermiştim.
Ama "az merak edeyim" derseniz, aşağıdaki linklere de bir göz atmanızda fayda var.

Hocam Tekrar Merhaba,

Umarım iyisiniz.

Söylemiş olduğunuz gibi formülü uyguladım. Ancak bazı durumlarda veriler benzersiz durumundan çıkıp aynı toplama karışıyor yada farklı hesaplamalar ortaya çıkıyor ve doğru sonuçlara ulaşılamıyor. Yeni girmiş olduğum ve yanlış sonuca ulaşan verileri ekte renklendirdim.

Syg,

Ekli dosyalar

Hocam formülü ben yazmadığım için anlayamıyorum açıkçası. Zaten bu formülde herkesin yazabileceği bir formül değil :)

İNDİS(veri;;2);İNDİS(alan;;2) Buradaki "2" ve İNDİS(veri;;5); buradaki "5" tam olarak neyi ifade ediyor mesela?

Her Yeni bir başlık için index sayısını mı arttırmalıyım ? Eğer öyle ise indis son verisi başlıklara göre 5 değilde 6 olması gerekmezmi ?

Syg,

İNDİS(veri;;1) Sheet1 sayfasındaki A sütununun tanımlanmış hali diyelim.
İNDİS(alan;;1) Sheet1 sayfasındaki A sütununun "BENZERSİZ" olarak yazdırılması, formüldeki "A sütunu" diyebiliriz.

İNDİS(veri;;2) Sheet1 sayfasındaki B sütununun tanımlanmış hali diyelim.
İNDİS(alan;;2) Sheet1 sayfasındaki B sütununun "BENZERSİZ" olarak yazdırılması, formüldeki "B sütunu" diyebiliriz.

Bu iki kriter ve üçüncü olarak üst satırdaki "Hizmet Tipi" kriteri eklenir, toplama yapılır.

Açıklama sizin için yeterli midir?

Yeni başlık kısmı biraz mantık kısmına göre değişir.
Yani sizin verilerinizin bir mantık dahilinde dizilmesi gerekir.
EĞer bu varsa, her iki İNDİS'i de 1'er arttırabilirsiniz.

Anladım hocam, Yani benzersiz olarak farklı bir kombinasyon ile karşılaştığımda indis veriye ek olarak bir üçüncüsünü eklemeliyim.

Sanırım doğru şekilde anladım.

Syg,

Hocam şimdilik herhangi bir sıkıntı yok. Ellerinize sağlık. Allah sizden razı olsun.

Bu formülün pek çok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum.

Saygılar, sevgiler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
34