Çözüldü Hücredeki Metinde Arama Yap, Barkod u Bul

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mahir
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahir

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, ekte yer alan excel'de "Veri" ve "Aranan Barkod" adında iki sayfa mevcut. Yapmak istediğim "Aranan Barkod" sayfasında C sütunu (Durumu Var/Yok ) alanına A sütunu "BARKOD" alanında yer alan 13 sayıdan oluşan barkodun "Veri" sayfasında B sütununda (Etiket) olup olmadığını bulmak istiyorum. Düşeyara ile yaptığım formül galiba hücre içerisinde çok sayıda değer olduğu için işe yaramadı.

Barkod bilgisinin veri sayfasında yer alıp almadığını nasıl bulabilirim. Yardımlarınız rica ederim.

Ekli dosyalar

• Dosya.xlsx
    Dosya.xlsx
    693.4 KB · Görüntüleme: 10
  • goruntu1.webp
    goruntu1.webp
    104.1 KB · Görüntüleme: 12
Çözüm
Önce bundan önceki formül ile çözüm bulmaya yönelik cevabıma bakınız.
Makro ile çözüm önerisinde de bulunayım dedim.
CSS:
You must log in to view content
(17 satır)
Merhaba.
Aşağıdaki formüllerden;
-- birincisi varsa, aranan verinin satır numarasını,
-- ikincisi kaç adet var olduğu
-- üçüncüsü ise VAR/YOK sonucunu.
verir. Arama alanı büyük olduğndan formülleriniz biraz yavaş sonuç verecektir.
Makro kullanarak daha hızlı sonuç alınabilir.
VBA:
(3 satır)

Merhaba.
Aşağıdaki formüllerden;
-- birincisi varsa, aranan verinin satır numarasını,
-- ikincisi kaç adet var olduğu
-- üçüncüsü ise VAR/YOK sonucunu.
verir. Arama alanı büyük olduğndan formülleriniz biraz yavaş sonuç verecektir.
Makro kullanarak daha hızlı sonuç alınabilir.[Gizlenmiş içerik]

Ömer Bey, hızlı ve açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim. 8699525350077 barkod numaralı ve FUSIX DERMACORT %2 + %0.1 KREM (30 GR) isimli ilaç "Veri" sayfasında yer almasına rağmen formül sonucu yok olarak çıkıyor. Bu barkodu acaba neden bulamamıştır.

İkinci bir sorumda "Veri" sayfasında ekiket sütünun da yer alan barkodu ayırıp tekbir sütunda toplaya bilme imkanı var mı.

Veri sayfası B sütunundaki verilerden, uzunluğu 255 karakterden büyük olan verilerle ilgili sorun yaşanıyordur.

Bu nedenle en pratik çözüm; Veri sayfası C2 hücresine =SOLDAN(B2;255) formülünü uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Ardından da önceki cevabımda verdiğim formüllerdeki arama sütun adlarını B yerine C olarak değiştirerek tekrar uygulayın.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
3. Pencerede yazılı olan ve buna benzer bazı 13 haneli barkodlar veri sayfası B sütununda 18. satırda da olduğu üzere
satırın başından başlamaktadır.
8699324080052|KALSIYUM gibi...
aranan barkod sayfası c sütunundaki formülü =EĞERHATA(KAÇINCI("*|"&A2&"*";Veri!$B$1:$B$14605;0);"")
nasıl düzenlersek hücrede başlayan 13 haneli barkod numarasına ulaşmış oluruz?
Sanırım mevcut formül sadece ilgili satırın içinde olursa bulmakta...

Veri sayfası B sütunundaki verilerden, uzunluğu 255 karakterden büyük olan verilerle ilgili sorun yaşanıyordur.

Bu nedenle en pratik çözüm; Veri sayfası C2 hücresine =SOLDAN(B2;255) formülünü uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Ardından da önceki cevabımda verdiğim formüllerdeki arama sütun adlarını B yerine C olarak değiştirerek tekrar uygulayın.
Ömer Bey, belirttiğiniz şekilde denedim bir kısmı düzeldi, 8 barkodu oldu halde bulamıyor. İşimin büyük bir kısmını gördü.

Zaman zaman daha büyük listelerle çalışmak zorunda kalıyorum. "Veri" sayfasında ekiket sütünun da yer alan barkodu ayırıp tekbir sütunda toplaya bilme imkanı var mı. Eğer böyle bir imkan varsa işimi daha da kolaylaştırır.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Tekrar merhaba.

O halde;
-- önce aşağıdaki birinci formülü VERİ sayfası C2 hücresine uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
-- sonra da ikinci formülü (ilgili verinin satır numarasını elde etmek için)
ARANAN BARKOD sayfası C2 hücresine uygulayın ve liste boşunca kopyalayın.
VBA:
(2 satır)

Önce bundan önceki formül ile çözüm bulmaya yönelik cevabıma bakınız.
Makro ile çözüm önerisinde de bulunayım dedim.
CSS:
(21 satır)

Çözüm
Sayın @Ömer BARAN üstadım
7. mesajdaki Veri sayfası c2 hücresine kopyalanacak birinci formülü uyguladığımda AD hatası aldım.Hatam nerede olabilir.
sanırım aşağıdaki formül excel2003 de hata vermektedir. Zira, 7. YERİNEKOY( da işaret vermektedir. Başka çözüm var mıdır?
=SOLDAN(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY("|"&B2&"|";"nasıl kullanılır";"");",";"|");"saklanması";"");"fiyatı";"");"yan etkileri";"");"kullananlar";"");"kullanıcı yorumları";"");"ne için kullanılır";"");"yorumları";"");"nedir";"");"Kullanmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler";"");"||";"");255)

Tekrar merhaba.

O halde;
-- önce aşağıdaki birinci formülü VERİ sayfası C2 hücresine uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
-- sonra da ikinci formülü (ilgili verinin satır numarasını elde etmek için)
ARANAN BARKOD sayfası C2 hücresine uygulayın ve liste boşunca kopyalayın.
[Gizlenmiş içerik]
Ömer Bey, ikinci formül sorunsuz çalışıyor. Birinci verdiğiniz formülde 13 haneli barkod diğer verilerden ayrışmıyor. 13 haneli Barkodu diğer verilerden ayırıp tek bir sütunda toplayabilirmiyiz. Desteğiniz için tekrar teşekkürler.

Ekli dosyalar

• barkod.webp
    barkod.webp
    199.7 KB · Görüntüleme: 7
Zaman zaman daha büyük listelerle çalışmak zorunda kalıyorum.
"Veri" sayfasında etiket sütünun da yer alan barkodu ayırıp tekbir sütunda toplayabilme imkanı var mı?
Aşağıdaki kod, Veri sayfası B sütunundaki metinsel verilerin içinde art arda 13 karakteri SAYI olan (BARKOD) kısmını
hızlıca C sütununa yazar.
CSS:
(11 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...