Çözüldü Hücredeki karaktere göre çoklu veri sayma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BelievingVIP Kullanıcı

Yıllık Site Üyesi
Sayın Formdaş arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmada haftalık çalışma programı bulunmaktadır. Çalışmada kullanılan vardiya değişkenleri "A, B, C, K, L, M, A-OFF, R, RT, RX," ve bunun gibi bir çok kodlama kullanılarak yapılmıştır. Shift çalışmasının "G" sütunundaki verileri Çokeğersay formülü ile "T" sütununa kaç adet olduğunun toplam sayısını alıyorum. Mevcut hücre içerisindeki verilere "_" Altçizgi özel karakterini kullanarak, farklı amaç için hücrelerin bir kısmına farklı kodlar eklenecek.
Oluşan yeni koşullara göre, Çokeğersay formülü ile "T" sütununda ulaştığım sonuçlara "U" sütununda ulaşmak için nasıl bir yöntem ve formül kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Çözüm
Sn @Believing
Selamlar,
Doğru yapıp yapmadığımdan emin değildim...
İşin ilginci, formül sonucu elde edilen sonuçların uygunluk kontrolunu nasıl yapabileceğimi de bir türlü bulamamıştım...
İncelediğim kadarıyla yine hedefi tam isabet ile vurmuşsunuz gibi görünüyor.
Mesajınızı okuyunca inanın, çocuklar gibi çok sevindim...

Müsait olduğunuzda, siz gerekli kontrolları yaparsınız... Yanlışlık / HATA varsa da düzeltiriz....
Hakkımız varsa da tümüyle Helaldir... Sizler de Hakkınızı Helal ediniz....

İnce düşünceleriniz ve "Kahve" için de çok Özel teşekkürlerimi sunuyorum...

Allah'a emanet olunuz....
Selamlar... Saygılar....
Merhaba @Believing ,

Yaptığınız açıklamalardaki sütun bilgileri ile eklediğiniz dosyadaki bilgiler tutarlı değil.
G sütunu boş, T sütunu ise hiç veri içermiyor, son veri sütunu M'de.
Açıklamanızı dosyaya göre yaparsanız, tam ne yapmak istediğinizi daha kolay anlayabiliriz.

Selamlar

Merhaba @Believing ,

Yaptığınız açıklamalardaki sütun bilgileri ile eklediğiniz dosyadaki bilgiler tutarlı değil.
G sütunu boş, T sütunu ise hiç veri içermiyor, son veri sütunu M'de.
Açıklamanızı dosyaya göre yaparsanız, tam ne yapmak istediğinizi daha kolay anlayabiliriz.

Selamlar

Çok özür dilerim. Yanlış örnek dosyayı eklemişim.

Ekli dosyalar

Selamlar,

Sorunuzu tam olarak anlayamamış olabilirim...
Örnek vererek, anladığımı söylemek istersem, H kolonunda A, A_RT, A_X/RT yazanların tamamının A olarak saydırılması isteniyor.

Buna göre, U8 hücresine

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

formülü yazılıp aşağıya doğru kopyalandı...

Eki incelersiniz....
Not :
1 - Sonuçların uygunluk kontrolunu sadece U8 hücresi için yaptım. diğerleri için yapmadım...
2 - Sonucu 0 olan hücreler için formül "" (BOŞ) değerini yazar...

Ekli dosyalar

Sayın 52779,

Konuyu anlamak bir tarafa, tam isabet sağlamışsınız. Bu platforma ne zaman bir konu açsam çok profesyonelce çözümler alıyorum.
Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık.
"D" sütunu koşulları iptal edersek formülü nasıl revize etmeliyim?
Öğrenmek adına formülü basit ifadeler ile anlatır mısınız?

Saygılarımla,

Sn @Believing
Öncelikle, çok teşekkür ediyorum...

Formülün açıklamasını yazacak olursam;
** D - E - F kolonlarında koşulların arattırılacağı verileriniz var...
** P - Q - R kolonlarında ise koşul olarak aranılacak verileriniz var... Ancak, bu kolondaki verilerde, her 8 satır STATÜ verisi için TEK bir satır belirlenmiş. (Bu belirlenmiş satır 8 satır için Birleştirilmiş Hücre olarak da uygulanabilirdi.. formül bu durumda da çalışacaktır)....
** H kolonunda ise, S kolonuna göre eşitliği arattırılacak Statü kısaltmaları mevcut.
** S kolonunda da aranılacak KOŞUL Statü verileriniz mevcut...

Formül :
=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM(($H$8:$H$500<>"")*($D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))*(PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_")));"")

Parça parça gidersek

$D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500

D-E-F kolonlarındaki verileri Birleştiriyoruz.... Birleştiriken de aralarına kolonlarda bulunmayan bir karakter ekliyoruz....

Örnek :
D8, E8 ve F8 hücrelerini ele alalım...
D8 : GARSON 1
E8 : GARSON 1 / 2
F8 : MAIN REST

Birleştirme formülü ile 8. satırdaki verinin birleştirilmiş hali
GARSON 1#GARSON 1 / 2#MAIN REST
elde edilecektir....
Burada # karakterinin önemini bir örnekle verecek olursak
D8 : Ali
E8 : Can
F8 : Arslan
olsun.... # gibi bir karakter kullanmazsak ve D8&E8&F8 şeklinde yazarsak sonuç : AliCanArslan olacaktır.
Şimdi koşul hücrelerimizde, yani P8, Q8 ve R8 hücrelerinde
P8 : Ali
Q8 : Canarslan
R8 : BOŞ bırakılmış hücre
P8&Q8&R8 dediğimizde de sonuç : AliCanarslan olacaktır.

D8&E8&F8 = P8&Q8&R8 eşitliğini yazarsak sonuç DOĞRU olur. Yani her ikisi birbirine eşittir.
Oysa ki, # işaretini kullanırsak
D8"#"&E8"#"&F8 : Ali#Can#Arslan
P8"#"&Q8"#"&R8 : Ali#Canarslan

D8"#"&E8"#"&F8 = P8"#"&Q8"#"&R8 eşitliğini ararsak Ali#Can#Arslan ≠ Ali#Canarslan olacağından sonuç YANLIŞ olacaktır.

Aradığımız olay budur.... D8 = P8 , E8 = Q8 ve F8 = R8 olmalı...
Birleştirilmelerde o nedenle # gibi kolonlarda bulunmayan ÖZEL bir işaret aralara konularak birleştirilmeli ki biz bunu uyguladık...

Formülümüzdeki ikinci kısım

ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8))

P- Q - R kolonlarında her bir 8 satır için TEK bir satır veri olup, 8. satırdaki P8 - Q8 - R8 verisi P15 - Q15 - R15 olarak 15. satıra kadar geçerlidir. Diğer bir deyişle, 8 satırdan 15. satıra kadar Hücre Birleştir uygulanabilir..... (Formülde 8 satır olarak bir koşul yoktur. 10 da olabilir 3 de olabilir fark etmez)....

ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8)) : formülü ile P8 den başlayıp, P8 : P8 , P8 : P9, P8: P10..... şeklinde giden bir aralıkta, SON Dolu değeri arattırıyoruz....
P8 dolu olduğundan, ve P15 e kadar BOŞ olduğundan 15. satıra kadar değerlendirildiğinde P8 : P15 BOŞ değilse P8 : P15 deki dolu değer olarak P8 de yazan değeri verecektir. Yani, örneğin P13 e bakalım... P13 Boş, P12 Boş....P9 Boş, P8 Dolu..... Öyleyse P13 de ARA(2;1/.... işlevinin sonucu P8 deki değerdir.....

Aynı şekilde, ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8)) formülü ile Q kolonunda ve ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)) işlevi ile de R kolonunda , aynen P kolonunda yaptığımız gibi SON Dolu değer arattırması yapıyoruz....

Bulduğumuz bu SON değerleri de aralara # karakterini koyarak Birleştiriyoruz.....

Aradığımız eşitlik olayı , D8 = P8 , E8 = Q8 ve F8 = R8 gibi olduğundan, # karakterleri ile birleştirerek
D8"#"&E8"#"&F8 = P8"#"&Q8"#"&R8 biçimini ve tüm kolonda yazarsak da
formülümüzdeki

($D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))

kısmını yazmış oluyoruz....

Formülümüzün diğer kısmı ise,
"_" karakterinin hemen önündeki kısmı H kolonunda aratarak, S kolonunda yazan Statülerle olan EŞİTLİĞİ sağlayanları bulmak.
Bunun için yazdığımız formül parçası

PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_" şeklinde....

Örnek vererek açıklamaya çalışırsam,

H10 : A_RT yazmakta
S8 de ise A yazıyor ve ilk karakteri A olanı arattığımızı düşünelim.....
H10 ilk karakteri A dolayısıyla ilk karaktere bakarsak, H10 = S8 yani DOĞRU olmakta.....

Ancak H8 de A-OFF yazmakta... Onun da ilk kararkteri A.... Ama biz onu saymak istemiyoruz... Çünkü A-OFF başlıca bir STATÜ ve A Statüsünden Farklı...

O halde, ilk karakteri değil, ilk 2 karakteri (A arattığımız için 2 karakter , A-OFF için ise 6 karakter) almamız gerekmekte....
O zaman da şöyle bir problemimiz olacak... A, K, C... gibi TEK karakter yazan hücrelerde ilk 2 karakter nasıl olacak ve bu TEK karakterli hücrelerde de "_" karakteri mevcut değil. Aynı zamanda A-OFF gibi yazan hücrlerde de "_" karakteri mevcut değil.

O nedenle, arattırmamızı, H kolonunda ne yazarsa yazsın sonlarına "_" karakteri ekleyerek yapmalıyız,,,,, yani formüldeki $H$8:$H$500&"_" kısmı...

Burada;
eşitliği H10 a göre yazıp, S8 deki statüyü aradığımızı kabul edersek

PARÇAAL($H10&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_"
H10 da A_RT yazmakta, S8 ise A
PARÇAAL("A_RT"&"_";1;UZUNLUK("A")+1)="A"&"_" = PARÇAAL("A_RT_";1;1+1)="A_" = PARÇAAL("A_RT_";1;2)="A_"ve sonuçta "A_" = "A_"
ve DOĞRU olmakta.... (Aradığımız durum)

eşitliği H8 e göre yazıp, S8 deki statüyü aradığımızı kabul edersek

PARÇAAL($H8&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_"
H10 da A-OFF yazmakta, S8 ise A
PARÇAAL("A-OFF"&"_";1;UZUNLUK("A")+1)="A"&"_" = PARÇAAL("A-OFF_";1;1+1)="A_" = PARÇAAL("A-OFF_";1;2)="A_" ve sonuçta "A-" = "A_"
ve YANLIŞ olmakta.... (Koşulu sağlamayan durum)

Formüldeki diğer kısımları da yazarsak,
($H$8:$H$500<>"") : H kolonu BOŞ olmamalı (Bizim formülde, eşitlikleri aradığımızdan bu kısma gerek yok.. Ancak ben alışkanlıktan dolayı hemen ekliyorum bunu)
EĞERHATA(1/(1..... kısmı ile de formül sonucu 0 olduğunda "" (BOŞ) yazması sağlanmakta.....

İsteğiniz....
D kolonu eşitlikten laldırıldığında formülümüz ne olacak?

Birleştirilmeli kısımda D kolonu eşitliği P kolonu ile aranmakta.... onun kaldırılması ile formül kurulabilir... Yani

=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM(($H$8:$H$500<>"")*($E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))*(PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_")));"")

şeklinde yazılabilir.....

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Hocam,

Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık.
Profesyonelce hazırlanmış akademik bir açıklama olmuş.
ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun, her daim işlerinizi rast getirsin.
Hakkınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla,

Sn @Believing
Öncelikle, çok teşekkür ediyorum...

Formülün açıklamasını yazacak olursam;
** D - E - F kolonlarında koşulların arattırılacağı verileriniz var...
** P - Q - R kolonlarında ise koşul olarak aranılacak verileriniz var... Ancak, bu kolondaki verilerde, her 8 satır STATÜ verisi için TEK bir satır belirlenmiş. (Bu belirlenmiş satır 8 satır için Birleştirilmiş Hücre olarak da uygulanabilirdi.. formül bu durumda da çalışacaktır)....
** H kolonunda ise, S kolonuna göre eşitliği arattırılacak Statü kısaltmaları mevcut.
** S kolonunda da aranılacak KOŞUL Statü verileriniz mevcut...

Formül :
=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM(($H$8:$H$500<>"")*($D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))*(PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_")));"")

Parça parça gidersek

$D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500

D-E-F kolonlarındaki verileri Birleştiriyoruz.... Birleştiriken de aralarına kolonlarda bulunmayan bir karakter ekliyoruz....

Örnek :
D8, E8 ve F8 hücrelerini ele alalım...
D8 : GARSON 1
E8 : GARSON 1 / 2
F8 : MAIN REST

Birleştirme formülü ile 8. satırdaki verinin birleştirilmiş hali
GARSON 1#GARSON 1 / 2#MAIN REST
elde edilecektir....
Burada # karakterinin önemini bir örnekle verecek olursak
D8 : Ali
E8 : Can
F8 : Arslan
olsun.... # gibi bir karakter kullanmazsak ve D8&E8&F8 şeklinde yazarsak sonuç : AliCanArslan olacaktır.
Şimdi koşul hücrelerimizde, yani P8, Q8 ve R8 hücrelerinde
P8 : Ali
Q8 : Canarslan
R8 : BOŞ bırakılmış hücre
P8&Q8&R8 dediğimizde de sonuç : AliCanarslan olacaktır.

D8&E8&F8 = P8&Q8&R8 eşitliğini yazarsak sonuç DOĞRU olur. Yani her ikisi birbirine eşittir.
Oysa ki, # işaretini kullanırsak
D8"#"&E8"#"&F8 : Ali#Can#Arslan
P8"#"&Q8"#"&R8 : Ali#Canarslan

D8"#"&E8"#"&F8 = P8"#"&Q8"#"&R8 eşitliğini ararsak Ali#Can#Arslan ≠ Ali#Canarslan olacağından sonuç YANLIŞ olacaktır.

Aradığımız olay budur.... D8 = P8 , E8 = Q8 ve F8 = R8 olmalı...
Birleştirilmelerde o nedenle # gibi kolonlarda bulunmayan ÖZEL bir işaret aralara konularak birleştirilmeli ki biz bunu uyguladık...

Formülümüzdeki ikinci kısım

ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8))

P- Q - R kolonlarında her bir 8 satır için TEK bir satır veri olup, 8. satırdaki P8 - Q8 - R8 verisi P15 - Q15 - R15 olarak 15. satıra kadar geçerlidir. Diğer bir deyişle, 8 satırdan 15. satıra kadar Hücre Birleştir uygulanabilir..... (Formülde 8 satır olarak bir koşul yoktur. 10 da olabilir 3 de olabilir fark etmez)....

ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8)) : formülü ile P8 den başlayıp, P8 : P8 , P8 : P9, P8: P10..... şeklinde giden bir aralıkta, SON Dolu değeri arattırıyoruz....
P8 dolu olduğundan, ve P15 e kadar BOŞ olduğundan 15. satıra kadar değerlendirildiğinde P8 : P15 BOŞ değilse P8 : P15 deki dolu değer olarak P8 de yazan değeri verecektir. Yani, örneğin P13 e bakalım... P13 Boş, P12 Boş....P9 Boş, P8 Dolu..... Öyleyse P13 de ARA(2;1/.... işlevinin sonucu P8 deki değerdir.....

Aynı şekilde, ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8)) formülü ile Q kolonunda ve ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)) işlevi ile de R kolonunda , aynen P kolonunda yaptığımız gibi SON Dolu değer arattırması yapıyoruz....

Bulduğumuz bu SON değerleri de aralara # karakterini koyarak Birleştiriyoruz.....

Aradığımız eşitlik olayı , D8 = P8 , E8 = Q8 ve F8 = R8 gibi olduğundan, # karakterleri ile birleştirerek
D8"#"&E8"#"&F8 = P8"#"&Q8"#"&R8 biçimini ve tüm kolonda yazarsak da
formülümüzdeki

($D$8:$D$500&"#"&$E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($P$8: P8<>"");($P$8: P8))&"#"&ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))

kısmını yazmış oluyoruz....

Formülümüzün diğer kısmı ise,
"_" karakterinin hemen önündeki kısmı H kolonunda aratarak, S kolonunda yazan Statülerle olan EŞİTLİĞİ sağlayanları bulmak.
Bunun için yazdığımız formül parçası

PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_" şeklinde....

Örnek vererek açıklamaya çalışırsam,

H10 : A_RT yazmakta
S8 de ise A yazıyor ve ilk karakteri A olanı arattığımızı düşünelim.....
H10 ilk karakteri A dolayısıyla ilk karaktere bakarsak, H10 = S8 yani DOĞRU olmakta.....

Ancak H8 de A-OFF yazmakta... Onun da ilk kararkteri A.... Ama biz onu saymak istemiyoruz... Çünkü A-OFF başlıca bir STATÜ ve A Statüsünden Farklı...

O halde, ilk karakteri değil, ilk 2 karakteri (A arattığımız için 2 karakter , A-OFF için ise 6 karakter) almamız gerekmekte....
O zaman da şöyle bir problemimiz olacak... A, K, C... gibi TEK karakter yazan hücrelerde ilk 2 karakter nasıl olacak ve bu TEK karakterli hücrelerde de "_" karakteri mevcut değil. Aynı zamanda A-OFF gibi yazan hücrlerde de "_" karakteri mevcut değil.

O nedenle, arattırmamızı, H kolonunda ne yazarsa yazsın sonlarına "_" karakteri ekleyerek yapmalıyız,,,,, yani formüldeki $H$8:$H$500&"_" kısmı...

Burada;
eşitliği H10 a göre yazıp, S8 deki statüyü aradığımızı kabul edersek

PARÇAAL($H10&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_"
H10 da A_RT yazmakta, S8 ise A
PARÇAAL("A_RT"&"_";1;UZUNLUK("A")+1)="A"&"_" = PARÇAAL("A_RT_";1;1+1)="A_" = PARÇAAL("A_RT_";1;2)="A_"ve sonuçta "A_" = "A_"
ve DOĞRU olmakta.... (Aradığımız durum)

eşitliği H8 e göre yazıp, S8 deki statüyü aradığımızı kabul edersek

PARÇAAL($H8&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_"
H10 da A-OFF yazmakta, S8 ise A
PARÇAAL("A-OFF"&"_";1;UZUNLUK("A")+1)="A"&"_" = PARÇAAL("A-OFF_";1;1+1)="A_" = PARÇAAL("A-OFF_";1;2)="A_" ve sonuçta "A-" = "A_"
ve YANLIŞ olmakta.... (Koşulu sağlamayan durum)

Formüldeki diğer kısımları da yazarsak,
($H$8:$H$500<>"") : H kolonu BOŞ olmamalı (Bizim formülde, eşitlikleri aradığımızdan bu kısma gerek yok.. Ancak ben alışkanlıktan dolayı hemen ekliyorum bunu)
EĞERHATA(1/(1..... kısmı ile de formül sonucu 0 olduğunda "" (BOŞ) yazması sağlanmakta.....

İsteğiniz....
D kolonu eşitlikten laldırıldığında formülümüz ne olacak?

Birleştirilmeli kısımda D kolonu eşitliği P kolonu ile aranmakta.... onun kaldırılması ile formül kurulabilir... Yani

=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM(($H$8:$H$500<>"")*($E$8:$E$500&"#"&$F$8:$F$500=ARA(2;1/($Q$8:Q8<>"");($Q$8:Q8))&"#"&ARA(2;1/($R$8:R8<>"");($R$8:R8)))*(PARÇAAL($H$8:$H$500&"_";1;UZUNLUK(S8)+1)=S8&"_")));"")

şeklinde yazılabilir.....
Mükemmel bir açıklama olmuş.
Emeğinize sağlık.

Sayın 52779,

Anlattıklarınızı henüz tam kavrayamadığım için sonuca yanlış olarak ulaşıyorum.
Mevcut hücre verilerinin sağına iki farklı yöntem ile veri eklediğimde ve anlatımlarınıza göre formüle ettiğimde doğru sonuca ulaşamıyorum.
Hücre verilerinin sağına mevcut veriden sonra Boşluk ve AltÇizgi ile verilerin ekleneceğini dikkate alarak yeniden nasıl formüle edebilirim?
Ekteki çalışmada "SHIFT (1)" sayfasının 9. ve 13. satırlarında örnek verileri oluşturdum. 263:708 satırları arasındaki tablolarda doğru sonuca ulaşamadım.
"SHIFT (2)" yedek sayfa olup, ulaşılması gereken rakamlara bu sayfadan bakılabilir.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Selamlar Sn @Believing

...........
Hücre verilerinin sağına mevcut veriden sonra Boşluk ve AltÇizgi ile verilerin ekleneceğini dikkate alarak yeniden nasıl formüle edebilirim?
Ekteki çalışmada "SHIFT (1)" sayfasının 9. ve 13. satırlarında örnek verileri oluşturdum. 263:708 satırları arasındaki tablolarda doğru sonuca ulaşamadım.
"SHIFT (2)" yedek sayfa olup, ulaşılması gereken rakamlara bu sayfadan bakılabilir.
Sorunuzla ilgili olarak,
Bugün çok yoğun olduğumdan ssorunuza şimdi bakabildim... Anlayamadığımı belirtmek isterim....
Yarın akşam (saat 19:00 gibi) sakin kafayla bir daha bakacağım. Umut ediyorum anlamakta problem yaşamam...

1 - Bir önceki soru ile olan Fark : 3 kolondaki değer birleştirip diğer tablodaki 3 kolodaki Son değerlerin birleştirilmesi ile oluşan metinlerin EŞİTLİĞİ bu dosyada söz konusu değil.... Sadece ilgili tarihlere karşılık gelen Statü kısaltmalarının EŞİTLİĞİ aranacak..... Doğru mu anlıyorum?
2 - "SHIFT (1)" sayfasının 9. ve 13. satırlarında örnek verileri oluşturdum...... ibarenizden şunu anlıyorum... Aslında 9 - 13 satırlar arasına yazılan örnek Statü ler, 264. satıra kadar yazılıyor olacak... Aramalarda da buna dikkat edilecek.
3 - A, A_RT, A_X/RT, A_RX, A (POOL), A (LOBBY)....... gibi A_, A Boşluk ya da sadece A yazılanların tamamı A olarak değerlendirilecek.... A-OFF ise A-OFF olarak değerlendirilecek.... Diğer harflerle başlayan ve "Alt Çizgi" ya da Boşluk karakteriyle devam edenler de diğer HARFe EŞİT (Başlangıç harfi) olarak değerlendirilecek...

Doğru mu anlıyorum...

Saygılarımla...

Sn @Believing
Selamlar

Dosyanızdan anladığım :
1 - H264 : N327 aralığında, D kolonunda belirlenmiş Statülere karşılık gelen sayımlar yapıldı.
Kullanılan Formül (H264 hücresinde)

=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM((H$9:H$262<>"")*(PARÇAAL(H$9:H$262&"_";1;UZUNLUK($D264)+1)=$D264&{"_";" "})));"")

2 - Bu saydırmalar "_" ve " " (BOŞLUK) durumları değerlendirilerek yapıldı...
3 - 327. satırdan sonraki satırlardaki formüller zaten farklı... Onlara dokunulmadı.....

Önemli NOT :
Sonuçlara ulaşamıyor olmanız doğal...
Çünkü, 9. ve 13. satırlarda oluşturduğunuz Örnek Veriler ile, Shift(2) sayfasının 9. ve 13. satırlarındaki verilerin aranılacak özelliklere göre AYNI olması gerekiyor ki istediğiniz sonuçlara ulaşabilesiniz........

Kontrol etmeniz gereken veriler.... (Özellikle 11. satır verileri... Shift (1) ile Shift(2) birbirlerinden FARKLI)
H11 hücresinde Shift (1) = MSÖ yazmakta, Shift (2) = A
Bu durumda; Shift (2) de H268 deki A sayımı = 48 oluyor
Ama Shift (1) de H268 deki A sayımı = 47 olacaktır. Çünkü A yerine MSÖ yazılmıştır.. MSÖ sayımı da 1 fazla çıkacaktır.
I11 hücresinde de C yerine Shift (2) de A yazmakta...
Sonuçta Shift (2) ye göre Shift (1) C sayımı 1 fazla, A sayımı ise 1 eksik olacaktır.
J11 ve K11 deki durum I11 ile AYNI. C sayımı 1 fazla, A sayımı ise 1 eksik olacaktır.
L11 de de C yerine Shift (2) de A yazmakta.....C sayımı 1 fazla, A sayımı ise 1 eksik olacaktır.
L13 de ise E yazmakta.. Oysa ki Shift (2) de B-OFF... Bu durumda B-OFF 1 eksik olup, E sayımı 1 fazla olacak.
M11 deki durum I11 ile AYNI. C sayımı 1 fazla, A sayımı ise 1 eksik olacaktır.
N11 de C-OFF yazmakta... Shit(2) de ise A-OFF..... Bu durumda A-OFF 1 eksik olup, C-OFF sayımı 1 fazla olacak.

Ekli dosyalar

Sayın 52779,

2. Derece akrabalarımdan 2 genci biri Covid-19, diğeri şeker koması sonucu kaybettiğimiz için yazdığınız cevapları ancak görüyorum.
ALLAH sizlere sıkıntı yüzü göstermesin. Zira, ne zaman sıkışsam derdime ilaç oluyorsunuz. Sizleri şahsen tanımak isterdim.
Bu boşlukta konuyu bayağı detaylandırmışsınız.
Öncelikle Shift(2) sayfasını yok sayınız, Shift(1) sayfasında çalışacağım için o sayfayı yedek olarak tutmuştuk.
Hücrelerin sağına yeni koşulları ekledikten sonra, 263:708 satırları arasındaki tablolardaki mevcut verilere ulaşmak istiyorum.
Hücrelerin sağına Boşluk veya "_"AltÇizgi eklenmemiş ise hücredeki değeri sayacak,
Hücrenin sağına Boşluk veya "_"AltÇizgi eklenmiş ise eklenen kısıma kadar olan veriyi sayacaktır.
Tekrardan size verdiğim zahmet için çok çok özür dilerim.

Saygılarımla,

Sn @Believing
Öncelikle
Başsağlığı diliyorum...
Üzüldüm... Özellikle, genç olmaları insanı daha da fazla üzüyor...

Son eklediğim dosyayı incelerseniz, N264 : N327 aralığını formüle etmiştim....
Hücrelerin sağına Boşluk veya "_"AltÇizgi eklenmemiş ise hücredeki değeri sayacak,
Hücrenin sağına Boşluk veya "_"AltÇizgi eklenmiş ise eklenen kısıma kadar olan veriyi sayacaktır.
Formülü, "_" ve " "(BOŞLUK) değerlendirmesine göre hazırlamıştım.
Siz kontrol edersiniz sonuçları...
Öncelikle Shift(2) sayfasını yok sayınız, Shift(1) sayfasında çalışacağım için o sayfayı yedek olarak tutmuştuk.
Shift(2) sayfasındaki sayımlarla sonuçları kontrol etmeye çalışmıştım.

Buradaki sorum şu olacak....
327. satırdan 708. satıra kadarki olan formüllerinize dokunmadım....
Onlar için de bir şeyler yapılmalı mı?

Sayın Admin, Sayın 52779,

Dostlar sağolsun, ALLAH sizlerden razı olsun. Sizler ve yakınlarınıza beklenmeyen genç ölümleri göstermesin.
327:708. satır aralığındaki tabloların formülleri bu koşullara göre güncellemek gereklidir.
Tam bu noktada yardımınızı rica ediyorum. Vefatlar nedeniyle oldukça fazla zaman kaybettim.

Saygılarımla,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...