Çözüldü Arama Yapılabilir Veri Doğrulama Listesi Oluşturma

erkanyilmaz

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Üstadlarım,

Gönderdiğim dosyada bütün pazaryerlerin güncel komisyon oranları var ben onları "tüm" sayfa adında kategori kırılımlarını birleştirerek topladım sonra filtre ederek başka sayfada kullandım çünkü pazaryerini seçtiğim zaman pazaryerlerine ait kategoriler ayrı listelensin istedim sadece aklıma gelen en kolay yol buydu ancak veri doğrulama ile listeledim ancak bunu arama yapılabilir veri doğrulama listesine çeviremedim uğraştım olmadı. Veri doğrulama ve liste seçimi yaparak kaynak bölümüne ilk hücreyi seçip arkasından # işareti koymama rağmen hata aldım.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Pazaryerleri Komisyon.xlsx
    553.1 KB · Görüntüleme: 7
Çözüm
Verilerinizi detaylı incelemedim.
Kesin çözüm, dediğim gibi, 255 karakter sınırına uyarak verilerinizi düzenlemeniz.

SOLDAN işlevi kullanarak alınan ilk 255 karakter bana göre geçici bir çözümdür.

=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(EĞER(Hesaplama!C3="";"";SOLDAN(Hesaplama!C3;255));SOLDAN(İNDİS(B4#;;1);255))))
ya da bir önceki mesajımda Ekleme olarak yazdığım
=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(EĞER(Hesaplama!C3="";"";SOLDAN(Hesaplama!C3;255));İNDİS(B4#;;1))))
formüller, bana göre dikkatli olunması gereken durumlardır.

Çünkü ilk 255 karakteri AYNI olan verilerden bir kaç adet varsa işte o zaman Problem olacaktır.
Çünkü seçilenin hangisi olduğu bilinmemeye başlayacak ve DÜŞEYARA...
Merhaba , filtre sayfasındaki tabloyu veri doğrulama içinde açılır liste yapmak istiyorsunuz sanırım. Tabloyu değil sütunları liste içine alarak deneyin. Tablo 365 işlevleri ile yapıldığı için "dökülmeli ve dinamik" bir tablo.
Eğer yanlış anlama olduysa yapmak istediğinizi sayfa adı vererek ve detay bilgi ile paylaşınız.

Merhaba , filtre sayfasındaki tabloyu veri doğrulama içinde açılır liste yapmak istiyorsunuz sanırım. Tabloyu değil sütunları liste içine alarak deneyin. Tablo 365 işlevleri ile yapıldığı için "dökülmeli ve dinamik" bir tablo.
Eğer yanlış anlama olduysa yapmak istediğinizi sayfa adı vererek ve detay bilgi ile paylaşınız.

Merhaba sayın @ezelk,

Filtre sayfasında ki B sütununda ki tabloyu veri doğrulama ile açılır liste yapıyorum bunda sorun yok ama dinamik listeye çeviremedim.

Tabloyu değil de B sütununu seçmeme rağmen hatta izlediğim videolardan örnek alarak seçtiğim sütunun sonuna # hashtag işareti koymama rağmen ekran görüntüsü hatasını alıyorum her yolu denedim.

Normalde hesaplama sayfasında ki kategori bölümüne istediğim bir kategori ismini yazıp sağdaki açılır listeye bastığım zaman yazdığım bir kaç kelimeye göre getirmesi gerekiyor ama nedense yapamadım.

1674763681314.webp

Merhaba sayın @ezelk,

Filtre sayfasında ki B sütununda ki tabloyu veri doğrulama ile açılır liste yapıyorum bunda sorun yok ama dinamik listeye çeviremedim.

Tabloyu değil de B sütununu seçmeme rağmen hatta izlediğim videolardan örnek alarak seçtiğim sütunun sonuna # hashtag işareti koymama rağmen ekran görüntüsü hatasını alıyorum her yolu denedim.

Normalde hesaplama sayfasında ki kategori bölümüne istediğim bir kategori ismini yazıp sağdaki açılır listeye bastığım zaman yazdığım bir kaç kelimeye göre getirmesi gerekiyor ama nedense yapamadım.

1674763681314.png
Veri doğrulama içinde FİLTRE işlevi çalışmaz. Ancak FİLTRE işlevi kullanılarak düzenlenen bir sütun verisinde, sizin de dediğiniz gibi # işareti kullanılır.
Örneğin filtre işlevi ile Z1:Z50 arasında bir veri olsun. Veri doğrulamada formülün yazılı olduğu ilk hücre olan Z1 referans hücresi olacak ve Veri doğrulamaya =Z1# yazdığınızda Veri listesinin tamamı eklenmiş olacak.

Bende çalışıyor.
Önce Hücreyi silin.
Parf yazmaya başlayın
P yazınca (Enter basmadan) içerisinde P harfi bulunanlar hemen açılacak
Pa yazınca Pa bulunanlar
Parf yazınca da içerisinde Parf olanlar (6 adet Parfüm yazan veri satırı listelenecek)

Altta gördüğünüz gibi bendeki 365 sürümünde istediğiniz özellik zaten yerleşik olarak var. Formül vs. gereksinimi yok.

Ya sizin excel güncellenmemiş onu kontrol edin ya da öğrenci sürümü, şirket sürümü gibi farklı bir sürüm kullanıyorsunuz ve bazı kısıtlamalarınız var.

1674768237220.webp

Bende çalışıyor.
Önce Hücreyi silin.
Parf yazmaya başlayın
P yazınca (Enter basmadan) içerisinde P harfi bulunanlar hemen açılacak
Pa yazınca Pa bulunanlar
Parf yazınca da içerisinde Parf olanlar (6 adet Parfüm yazan veri satırı listelenecek)

Merhaba Üstadlar,

Bunun excel de başka bir ayarı var mı anlamadım bende neden olmuyor acaba? Hücrede ki verileri temizledim ve bir kaç kelime yazıyorum hepsini getiriyor.

Veri doğrulama ayarlarım doğru.?!

1674768515146.webp

1674768529474.webp

Excel sürümüm de 365 ama iş işin olanı bundan fark eder mi?

1674768603866.webp

Altta gördüğünüz gibi bendeki 365 sürümünde istediğiniz özellik zaten yerleşik olarak var. Formül vs. gereksinimi yok.

Ya sizin excel güncellenmemiş onu kontrol edin ya da öğrenci sürümü, şirket sürümü gibi farklı bir sürüm kullanıyorsunuz ve bazı kısıtlamalarınız var.

1674768237220.png
Merhaba Üstadım,

Sanırım benim iş sürümü olunca kullanamıyorum anlamadım . Güncellemelerini kontrol ettim en son sürüm.

Bu işi sanırım makroyla çözebileceğiz.

"Güncelleştirme seçenekleri" butonuna basarak güncelleştirme kontrolü yapın. Eğer güncel görünüyor ise yapılacak bir şey yok teknik olarak.
Zaman zaman bu tür farklılıklar iletiliyor katılımcılar tarafından. Ancak ben tam olarak hangi sürümün hangi kısıtlamaları içerdiği konusunu bilmiyorum.
Belki konu hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşım yardımcı olacaktır.
Ancak şunu söyleyebilirim bu özellik uzun zamandır bendeki sürümde var. sorgulama yapılan , listeyi alfabetik getiren ve veri aralığındaki boş hücreleri listede göstermeyen bir veri doğrulama listesi.

Enter basmadan, arayacağınız kelime ya da ibare yi hücreye harf harf yazdıkça normalde ilgili veriler, açılır listede listelenir.
Ancak Enter basarsanız (ya da açılır liste için hücrenin sağ kenarındaki OK basarsanız) ve açılır listeyi açarsanız, listenin tamamı açılır listede listelenir.

Sizde bu olmuyorsa,
Makroya gerek yok.
Şöyle yapın.
Yeni bir Veri Doğrulama Listesi oluşturulacak.
1 - Filtre sayfası F3 hücresine
=EĞER(Hesaplama!C3="";"";Hesaplama!C3)
yazın
2 - Filtre sayfası F4 hücresine
=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(F3;İNDİS(B4#;;1))))
yazın.
Ya da F3 hücresini kullanmadan direkt olarak
=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(EĞER(Hesaplama!C3="";"";Hesaplama!C3);İNDİS(B4#;;1))))
yazın.
3 - Veri Doğrulama için formül kısmına
=Filtre!F4#
yazın.
** Açılır listenin kullanımı :
-- Hücreye istediğiniz değeri yazın (Örneğin Parf)
-- Enter (ya da açılır listenin açılmasını sağlayan OK) basın

Açılır listede, yazdığınız değeri içeren veriler listelenir.

Son düzenleme:
Şirketiniz güncellemeleri almanızı yönetebilir.
Bilgi işlemcileriniz ile iletişim kurmanızı tavsiye ederim.

Merhaba Sayın @admin,

Kullanmış olduğum şirket bilgilsayarı değil ama şirkette kullandığım lisans çok kullanıcı olunca kendi bilgisayarımda da kullanıyorum.

Normal şartlarda güncelleme alıyorum ama güncelleme yok en yeni sürümü kullanıyorsunuz uyarısı alıyorum.

Enter basmadan, arayacağınız kelime ya da ibare yi hücreye harf harf yazdıkça normalde ilgili veriler, açılır listede listelenir.
Ancak Enter basarsanız (ya da açılır liste için hücrenin sağ kenarındaki OK basarsanız) ve açılır listeyi açarsanız, listenin tamamı açılır listede listelenir.

Sizde bu olmuyorsa,
Makroya gerek yok.
Şöyle yapın.
Yeni bir Veri Doğrulama Listesi oluşturulacak.
1 - Filtre sayfası F3 hücresine
=EĞER(Hesaplama!C3="";"";Hesaplama!C3)
yazın
2 - Filtre sayfası F4 hücresine
=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(F3;İNDİS(B4#;;1))))
yazın.
Ya da F3 hücresini kullanmadan direkt olarak
=FİLTRE(İNDİS(B4#;;1);ESAYIYSA(MBUL(EĞER(Hesaplama!C3="";"";Hesaplama!C3);İNDİS(B4#;;1))))
yazın.
3 - Veri Doğrulama için formül kısmına
=Filtre!F4#
yazın.
** Açılır listenin kullanımı :
-- Hücreye istediğiniz değeri yazın (Örneğin Parf)
-- Enter (ya da açılır listenin açılmasını sağlayan OK) basın

Açılır listede, yazdığınız değeri içeren veriler listelenir.

Merhaba üstadım,

Söylediklerini uyguladım ve bu şekilde oldu.

Çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık.

Ben teşekkür ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere...

Bu arada,
Üstteki mesajım, içerir şeklindeki açılır liste içindi.

Olur da,
ilk bir ya da birkaç harf yazıp, yazılan ile başlar şeklinde açılır liste isterseniz eğer

** Filtre sayfasındaki B kolonundaki veriler Referans alınacağından, bu kolondaki verilerin Küçükten Büyüğe (Alfabetik) SIRALI olması şartıyla (ki sizin listeniz zaten böyle sıralanmış şekildedir)

Ayrıca Herhangi bir Referans liste oluşturmadan, direkt olarak, Veri Doğrulama için Formül kısmına

=KAYDIR(Filtre!B4;KAÇINCI(Hesaplama!C3&"*";İNDİS(Filtre!B4#;;1);0)-1;;EĞERSAY(İNDİS(Filtre!B4#;;1);Hesaplama!C3&"*");1)

formülünü yazın.

Açılır listenin bulunduğu hücreye bir yada birkaç Harf yazın
Enter basın (ya da direkt olarak açılır liste Okuna basın) ve Açılır liste okuna basın
Yazdığınız bir ya da bir kaç harf ile başlayanlar listelenecektir.
Hücrede herhangi bir değer Yoksa (BOŞ ise) tüm liste açılacaktır.
Eğerki yazdığınız birkaç harf ile başlayan veri yoksa, açılır liste açılmayacaktır.

** Eğer filtre sayfasındaki B kolonundaki veriler Alfabetik Sıralı değil ise

Bu durumda, 16 nolu mesajımdaki gibi, açılır liste için Referans Listesi oluşturulması gerekecektir. Çünkü, Açılır listelerde DİZİ Formülleri, 365 ile gelen dinamik dizi formülleri, dizilerle ilgili { } gibi işaretler geçersizdir ve kullanılamıyor.

16 nolu mesajımda belirttiğim gibi,
Filtre sayfası F4 hücresine

=FİLTRE(İNDİS(Filtre!B4#;;1);SOLDAN(İNDİS(Filtre!B4#;;1);UZUNLUK(Hesaplama!C3))=Hesaplama!C3)

formülünü yazın.

Veri Doğrulama için formül kısmına
=Filtre!F4#
yazın.

Açılır listenin bulunduğu hücreye bir yada birkaç Harf yazın
Enter basın (ya da direkt olarak açılır liste Okuna basın) ve Açılır liste okuna basın
Yazdığınız bir ya da bir kaç harf ile başlayanlar listelenecektir.
Hücrede herhangi bir değer Yoksa (BOŞ ise) tüm liste açılacaktır.
Eğerki yazdığınız birkaç harf ile başlayan veri yoksa, açılır liste açılmayacaktır.

Merhaba,
Arama Yapılabilir Veri Doğrulama Listesi Oluşturma konumda sağolsun sayın @52779 yardımcı olmuş ve çözümlemişti ancak tekrar farklı bir konuda ötürü hata almama rağmen tekrar açtığım konuyu adminler sormadan sildiler ki ben çözümlendi olarak işaretlememiştim ve şu anda hala daha o konuya cevap yazamıyorum.
Her neyse göndermiş olduğum dosyada sayın @52779 'un yapmış olduğu formüllerle çözüme kavuşturdum ama uzun kelimeleri kategorilerden mi kaynaklanıyor emin değilim filtre sayfamda f4 hücresinde hesapla hatası almaktayım.

Kısa kelimeli kategorileri yazdığım zaman herhangi bir sorun yok.

Konuyla ilgili desteğinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• Pazaryeri Komisyon.xlsx
    5.4 MB · Görüntüleme: 3
Konuyu başlatan
Normal Üye
Kemer
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları