Çözüldü Harita Üzerinde Seçilen Veriye Göre İşlem

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan linkme
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

linkme

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar ,
Harita üzerinde gezinti yaparken Adana İli üzerine geldiğimde veriler sayfasındaki adana ili ilgili verilerin harita altında gösterebilmesini nasıl sağlayabilirim?

Yardımcı olabilir misiniz?

Kaynak
NOT: Kaynak linki, web sitesi sahibinin sitemize ve kurucu ekibimize yönelik davranışları nedeniyle kaldırılmıştır.

Ekli dosyalar

@Since

Belgenin mevcut haliyle, harita üzerinde gezinebilmek güzel bir uygulama gibi görünse de
arka planda yapılan gereksiz bir sürü hesaplama, KTF'ler vs pek anlamlı gelmiyor bana.
Neticede harita üzerinde gezinme işleminin nihai sonucu İL ADInın bulunmasından ibaret.

Bir ilin adını seçip, bu ile ait başka bir sayfadaki veriler listelenmek isteniyorsa,
basitçe veri doğrulama >> liste özelliği (açılır liste) uygulanmış bir hücreden il adını seçmek yeterlidir aslında.

Her neyse; sorunuzun cevabına geleyim. Sırayla aşağıdaki işlemleri yapınız.
[REPLY]-- FORMÜLLER menüsündeki AD TANIMLAMA kısmına;
... sonV adını ve =BAĞ_DEĞ_SAY(Veriler!$A:$A) formülünü kullanarak ad tanımlaması yapın,
... Valan adını ve =KAYDIR(Veriler!$A$2;;;sonV;10) formülünü kullanarak ad tanımlaması yapın,
... ilalan adını ve =KAYDIR(Veriler!$F$1;1;;sonV) formülünü kullanarak ad tanımlaması yapın,
-- alt taraftaki listeleme alanında yer alan hücre birleştirmelerinin tümünü iptal edin.
-- aşağıdaki birinci formülü D34 hücresine dizi formülü olarak uygulayın (CTRL+SHIFT+ENTER ile formül uygulaması)
ve ardından yeterince satır (Veriler sayfasında en fazla adette veriye sahip ilin kaç satırlık verisi olmasını öngörüyorsanız)
aşağı doğru kopyalayın.
-- aşağıdaki ikinci formülü E34 hücresine uygulayın,
-- E34 hücresini kopyalayıp, 33'üncü satırdaki başlık alanlarının ilk sütunundaki hücrelere (I34, P34, T34 .....AW34, BA34) yapıştırın,
-- 34'üncü satırda başlıkların sütun sayılarına göre tekrar hücre birleştirme işlemini yapıp hücre biçimlerini (TARİH / SAYI gibi) yapın,
-- E34:BG34 aralığını kopyalayıp, D sütununda formül uyguladığınız son satır hangisiyse o satıra kadar yapıştırın.

Kod:
You must log in to view content
(2 satır)
[/REPLY]
.

Sn Ömer baran dediklerinizi düşünce bana da mantıklı gelmedi 😀
Tüm haritada illerin net ağırlıklarını nasıl yazdırabilirim. Ve Adana iline tıklayınca diğer sayfaya nasıl geçip detayını görebilirim zor olmayacaksa sizin için bir örnek paylaşabilme imkanınız var mıdır?

@Since
Veriler sayfasında NET AĞIRLIK diye bir bilgi yok.
"ADANA iline tıklayınca" derken kastınızı tam olarak anlayamadım.
Haritada fareyle gezinince, şayet benim önceki cevabımdaki çözümü uygulamışsanız
zaten ilgili ŞEHİRe ait bilgiler alt tarafta listeleniyor olmalı.

Bundan ayrı olarak eğer siz haritadaki İLe fareyle tıklamaktan söz ediyorsanız,
diğer sayfaya (Veriler sayfası) geçtiğinizde tüm liste karşınızda olacak.
Seçilen ile ait olup, sadece haritanın altında listelenen verilerin olduğu ayrı bir sayfa olmasından mı söz ediyorsunuz?

.

Seçilen ile ait olup, sadece haritanın altında listelenen verilerin olduğu ayrı bir sayfa olmasından mı söz ediyorsunuz?

Aynen bundan söz ediyorum

Haritanın altında listelemekten vazgeçtim sizin öneriniz doğrultusunda 😀

Haritadan herhangi bir ile tıklayınca işlem yapmak istiyorum.

Sn Ömer Baran ,

çok teşekür ederim. gayet güzel bir çalışma olmuş

haritadan tıkladıktan sonra seçilen sayfaya aktarınca sütün genişleyip daralıyor. bunu nasıl çözebilirim.

ayrıca Veriler sayfasında filtre görünüyor.filtre kaldırıyorum birkaç işlemden sonra tekrar filtreleme görünüyor.

@Since
Yeni belgeniz ekte.
Fikrimi yine belirteyim, ben olsam harita olayından vaz geçer ve
basitçe, SEÇİLEN sayfasında en üste bir/birkaç satır ekleyip,
buradaki bir hücrede açılır listeden İL ADI seçerek işlem yapmayı tercih ederdim.
Tercih sizin.

Ekli dosyalar