Soru Haritadaki veriyi hücrelere almak

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba hayırlı günler.

Ekte gönderdiğim excel dosyamın A sütununda Kalkış ili, B sütununda bitiş ili mevcut,
C sütununda köprü ile harita bağlantısı mevcut herşey sorunsuz çalışıyor.

Benim yapmak istediğim örnek olarak C18 hücresindeki Haritada Göster'e tıkladığımda göstermiş olduğu haritadaki veriyi D18 hücresine kaç km olduğunu (821 km), E18 hücresine saat ve dakikasını (8 sa 28 dk) yazmasını istiyorum.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

@SilinenUye8231

Sorunsuz çalışan üstteki düğme (düğme metni: Kilometre ve Saat Sorgulama) üzerinden çalışan kodu tüm satırlar için değil,
sadece C sütunundaki hücre seçildiğinde, sadece seçilen bu satırdaki başlangıç ve bitiş noktasına ait bilgiyi getirmesini mi istiyorsunuz?

Yani mevcut kod çalışmadan (D ve E sütunu boş iken), C sütunundaki birini seçeceksiniz ve işlem sadece bu satırdaki yer bilgilerinin sonucunu mu versin diyorsunuz?

Sayın Ömer Bey, hayırlı geceler.

@SilinenUye8231

C sütunundaki hücre seçildiğinde, sadece seçilen bu satırdaki başlangıç ve bitiş noktasına ait bilgiyi getirmesini mi istiyorsunuz?

Yani mevcut kod çalışmadan (D ve E sütunu boş iken), C sütunundaki birini seçeceksiniz ve işlem sadece bu satırdaki yer bilgilerinin sonucunu mu versin diyorsunuz?
Kilometre Saat Sorgulama ortalama butonu 25 dakika gibi sürüyor (bunda sorun yok bu kod kalsın), yapmak istediğim bazı verilerde terettüt varsa onun için C sütunundaki herhangi bir hücreye tıkladığımda o hücredeki bilginin haritadaki verisini D sütunundaki hücreye ve E sütunundaki hücreye yazmasını istemiştim. Örnek olarak C18 hücresindeki Haritada Göster'e tıkladığımda göstermiş olduğu haritadaki veriyi D18 hücresine kaç km olduğunu (821 km), E18 hücresine saat ve dakikasını (8 sa 28 dk) yazmasını istiyorum.

Aynen dediğiniz gibi, Ömer Bey.

Önce şunu belirteyim; google.maps uygulaması aynı iki nokta arasındaki mesafe ve zaman bilgisini her defasında aynı olarak vermiyor.
Ayrıca benim konuyla ilgili ilk düşüncem; isteğinizin mevcut tüm kodlarda yeniden düzenleme yapılması veya sıfırdan kodlama yapılması ve epey bir ince işçilik gerektirdiği yönünde.
Böyle bir işlem için de maalesef vaktim çok müsait değil.

Benim naçizane önerim öncelikle Haritada Göster işlemiyle ilgili olarak KÖPRÜ formülünün kullanılmaması yönünde.
Zira şu anki son isteğiniz hücre seçimiyle tetiklenmeyi gerektiriyor ve bu hücrede de KÖPRÜ formülü olduğunda internet tarayıcısının açılması kaçınılmaz hale geliyor. Bence haritada gösterme işleminin C sütunu hücresine ÇİFT TIKLAMAya bağlanması daha doğru.

Sayın Ömer Bey, ilginiz ve bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Ekte gönderdiğim Örnek2 dosyasındaki I1 ve K1'deki bilgiye göre L1'e veri geliyordu, bu kodu siz düzenlemiştiniz,
kodu düzenleyerek C sütunundaki köprüyü kaldırarak C sütunundaki hücrelere tek tıklama ile veriyi D ve E sütunundaki hücreye bu şekilde ayarlayabilir miyiz?

Ekli dosyalar

Sanırım izah edemedim.
C sütununda KÖPRÜ formülü var olduğu sürece C sütunundaki hücre seçilinse ....şu olsun dediğinizde internet sayfasının açılması kaçınılmaz.
Önerim I1 ve K1 'de veri doğrulama seçimi, elle yazma vs yer adları yazılıp/seçilip işlem veriyi tekrar internetten çekmek veya D-E sütunlarına toplu sonuç alıp I1 ve K1'e göre sonucu D-E sütunundan almak yönünde olacak.

Sayın Ömer Bey, 6.mesajımda göndermiş olduğum excel dosyamdaki koda ekleme yapıp, M1 hücresine de kaç saat (7 sa 46 dk) olduğunu ekleyebilir miyiz?

Kendim eklemeye çalıştım olmadı, yardımcı olur musunuz?

Aşağıdaki kodda L1'e kaç km olduğu geliyor, M1 hücresi için kaç saat (7 sa 46 dk) olduğunu ekleyebilir miyiz? (M1 hücresine manuel giriş yaptım.)
Eklemeye çalıştım yapamadım.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(50 satır)

Ekli dosyalar

Ömer Bey, dosyayı indiremiyorum hata veriyor.

Kodu atabilir misiniz?

Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
@SilinenUye8231 sitemizden dosya indirmenin şartı, eklediğiniz resimde de yazdığı üzere bellidir.
Biz bu forumu ayakta tutabilmek için bu uygulamayı yapmak zorundayız, çünkü forumumuz hiç bir forumda olmayan özellik ve hazır dosyaları barındırmaktadır ve bunun da bir maliyeti vardır ve siz üyelerimizin bu konuda anlayış göstereceğini umuyoruz.

Bilginize sunarız.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
33