Soru Gecikme faizi ve Gecikme zammı hesabı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan gokhany
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

gokhany

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Uzun bir zamandır çözemediğim bir konu. Aşağıdaki dosyamda Gecikme zammı-Faizi ve Kanuni Faiz hesaplamak istiyorum. Dosyada açıklamalı hesaplama mantığı var. bu fakire yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Kanuni Faiz sayfasında mavi renkli alanlarda belirtilen 3 alandaki rakamları aşağıdaki formülle bulabilirsiniz.
Aynı hücredeki tarihleri daha otomatik bir şekilde ikiye ayırabiliriz, hızlıca şimdilik bunu yazdım.

G8 Hücresine:
=1000*38*(PARÇAAL(D8;2+BUL("-";D8);10)-PARÇAAL(D8;1;BUL("-";D8)-2)+1)/36500

G9 Hücresine:
=1000*12*(PARÇAAL(D9;2+BUL("-";D9);10)-PARÇAAL(D9;1;BUL("-";D9)-2)+1)/36500

G10 Hücresine:
=1000*9*(PARÇAAL(D10;2+BUL("-";D10);10)-PARÇAAL(D10;1;BUL("-";D10)-2)+1)/36500

yazabilirsiniz. Diğer sayfalarda da benzer şekilde ilerletebilirsiniz sanırım.
Verilen formüllerdeki 38, 12 ve 9 değerlerinin mantığı varsa, o da tek formülle düzenlenebilir.

Hocam şimdi gördüm. Ancak yan taraftaki L2 hücresine tek formülle getirmem gerekiyor. O-P-Q sütunlarındaki veritabanına göre hesaplasın istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Sol taraftaki hesaplama mantığına göre. Ben sağ tarafta tablo yaptım.
Screenshot_20220912-143609_Excel.webp

O sayfalarda sanırım yönergeler vardı, farklı farklı 3 şekilde.
Şu anda müsait değilim ne yazık ki dosyayı tekrar açabilmek adına.
Ama verdiğim formülleri resimde eklediğiniz bir hücrede:
=TOPLA(Formü1;Formül2;Formül3) olarak ekleyin, toplamı verir.
Formüllerdeki Tarih kısımlarını da hangi hücre referans alınacaksa değiştirebilirsiniz.

O sayfalarda sanırım yönergeler vardı, farklı farklı 3 şekilde.
Şu anda müsait değilim ne yazık ki dosyayı tekrar açabilmek adına.
Ama verdiğim formülleri resimde eklediğiniz bir hücrede:
=TOPLA(Formü1;Formül2;Formül3) olarak ekleyin, toplamı verir.
Formüllerdeki Tarih kısımlarını da hangi hücre referans alınacaksa değiştirebilirsiniz.
Hocam ben referans hücreleri formül oluşturduktan sonra sileceğim. Zaten Mevzuat.Net Faiz Hesap Makinası - TÜFE/ÜFE, Gecikme Faizi,Gecikme Zammı,K.K.D.F. için Cezai Faiz, Kanuni Faiz Hesapları siteden çözüm mantığı olsun diye ekran görüntüsünü kopyala yapıştır yaptım. Benim sağ tarafta kendi oluşturduğum tablo var. Tek formül ile yapmak istiyorum.

Gecikme Taminatı, Gecikme Faizi, Kanuni Faiz'i sabit faiz oranları ile hesaplanmış şeklini internetten bulduğum şekliyle Excel üstadları ile paylaşıyorum. Belki bu formülleri dediğim formata uyarlıyabiliriz. (Belli tarih aralıkları, değişik faiz oranları) ivd.gib.gov.tr adresinden Gec. Zammı ve Faizi için az önce teyit ettim. Formüller doğru sonuç veriyor. Dosyanın altına ekran resminide yapıştırdım. Sadece eski tarih aralıklarını değişik faiz oranları ile hesaplamasını siz forum üyelerine bırakıyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Öncelikle söylemeliyim ki, bu konularda "Bihaber" biriyim.

Sadece Gecikme Zammı konusuna baktım.

İlk mesajınızdaki, kanuna göre uygulama şekli yazınızı da defalarca okumama rağmen anlayamadım. Çünkü onu okuyorum ve hesaplama yöntemine bakıyorum ikisi çelişiyor gibi...

Hesaplama yönteminize bakıyorum.
01.08.2019 : Başlama tarihi (01 gibi ayın başını değil de 14 gibi örneğin ayın ortasını alsaydık ay hesabı nasıl olacaktı)
12.09.2022 : Bitiş tarihi

20.07.2022 den sonra kanun değişiyor ve günlük hesaplama başlıyor.
Burada, eskiler hala AY olarak mı hesaplanacak, GÜN olarak mı hesaplanacak.
AY olarak hesaplanacaksa,
** küsüratlı ay olunca ne oluyor?
** Oran dilimleri ay sonlarında bitmiyor. O nedenle, hem küsuratlı ay ve hem de küsuratlı bitiş tarihi durumunda ne oluyor.
Sizden örnek verelim. Örneğinizde son dönemi 31 ay olarak hesaplıyorsunuz. Anlayamadığım nokta, Temmuz 2022 nin 20 sine kadar Oran 1,60% ve 21 inden itibaren 2,5% ve siz AY hesaplarken neden Temmuzun komplesini 1,60% olan dilimden aldınız..

.... vs....
İnternette değerleri girip direkt olarak sonucu veren sitelere baktığımda eskiler bile olsa hep Gün bazında faiz hesabı yapılıyor... Ve hiç Ay bazında yapanı göremedim.

Neyse,

sadece merak üzerine Gün bazında hesaplama şekli için bir şeyler yaptım. Excel365 /2021 işlevleri ile formüle ettim. Klasik yöntemlerde formüle etmeye kalkıştığımda işin içinden çıkamadım..

Ve sizden şunu rica ediyorum.. Yaptığım doğru mudur? Uygulanma yöntemi bu mudur?
Örnekte de özellikle küsuratlı tarihler seçtim. Siz kendinize göre hesaplayın. Benim yöntemdeki sonucu karşılaştırın.

1663067339473.webp

dosyayı ekliyorum.. Ancak profilinizde 2016 yazdığından, sizde çalışmayacaktır. o nedenle de resmini de yukarıda verdim..

Ekli dosyalar

Selamlar,
Öncelikle söylemeliyim ki, bu konularda "Bihaber" biriyim.

Sadece Gecikme Zammı konusuna baktım.

İlk mesajınızdaki, kanuna göre uygulama şekli yazınızı da defalarca okumama rağmen anlayamadım. Çünkü onu okuyorum ve hesaplama yöntemine bakıyorum ikisi çelişiyor gibi...

Hesaplama yönteminize bakıyorum.
01.08.2019 : Başlama tarihi (01 gibi ayın başını değil de 14 gibi örneğin ayın ortasını alsaydık ay hesabı nasıl olacaktı)
12.09.2022 : Bitiş tarihi

20.07.2022 den sonra kanun değişiyor ve günlük hesaplama başlıyor.
Burada, eskiler hala AY olarak mı hesaplanacak, GÜN olarak mı hesaplanacak.
AY olarak hesaplanacaksa,
** küsüratlı ay olunca ne oluyor?
** Oran dilimleri ay sonlarında bitmiyor. O nedenle, hem küsuratlı ay ve hem de küsuratlı bitiş tarihi durumunda ne oluyor.
Sizden örnek verelim. Örneğinizde son dönemi 31 ay olarak hesaplıyorsunuz. Anlayamadığım nokta, Temmuz 2022 nin 20 sine kadar Oran 1,60% ve 21 inden itibaren 2,5% ve siz AY hesaplarken neden Temmuzun komplesini 1,60% olan dilimden aldınız..

.... vs....
İnternette değerleri girip direkt olarak sonucu veren sitelere baktığımda eskiler bile olsa hep Gün bazında faiz hesabı yapılıyor... Ve hiç Ay bazında yapanı göremedim.

Neyse,

sadece merak üzerine Gün bazında hesaplama şekli için bir şeyler yaptım. Excel365 /2021 işlevleri ile formüle ettim. Klasik yöntemlerde formüle etmeye kalkıştığımda işin içinden çıkamadım..

Ve sizden şunu rica ediyorum.. Yaptığım doğru mudur? Uygulanma yöntemi bu mudur?
Örnekte de özellikle küsuratlı tarihler seçtim. Siz kendinize göre hesaplayın. Benim yöntemdeki sonucu karşılaştırın.

1663067339473.webp

dosyayı ekliyorum.. Ancak profilinizde 2016 yazdığından, sizde çalışmayacaktır. o nedenle de resmini de yukarıda verdim..
Ekran görüntüsü ektedir. Ufak fark var. +-5 ₺ gibi. Gec. Faizi Ay bazında Gec. Zammı Ay ve + GÜN farkı anladığım kadarıyla. Benim gönderdiğim 2. Dosyaya bakabilirmisiniz.
Screenshot_20220913-142514_Samsung Internet.webp

Son gönderdiğiniz dosyaya baktım.
Oradaki tarihler TEK bir döneme ait...
Öyle olunca kolay. Ve hatta ayı hesaba katma sadece gün hesapla ve günlük faizle çarp.. (Bu arada ETARİHLİ işlevinin hatalı sonuçları verebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir)

Problem
** Birkaç dönemi içeren tarih aralığı varsa

Benim aradığım ise : Gönderdiğiniz sonuçlardaki hesaplama mantığı/yöntemi

Neyse, dediğim gibi, benimki sadece bir meraktı...
Konuyu bilen uzmanlarına bırakmak en doğrusu..

Öyle olunca kolay. Ve hatta ayı hesaba katma sadece gün hesapla ve günlük faizle çarp.. (Bu arada ETARİHLİ işlevinin hatalı sonuçları verebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir)

Problem

Mevzuat.Net sitesi sadece hesaplama mantığı veriyor diye paylaştım. Belki daha kolay bir yolu vardır. ivd.gib.gov.tr sadece sonucu veriyor.

Problem

Hocam ETARİHLİ işlevine güvenmemek mi lazım. Hangi durumlarda yanlış sonuç verir. Bilmediğim için soruyorum

@gokhany
ETARİHLİ işlevinin irdelenmesiyle ilgili olarak şu konu sayfasına bir göz atın.