Çözüldü Bakiye Değer İçin Kriterlere Göre Gecikme Zammı Hesaplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Yardımınıza ihtiyacım var.
Satır bazında gecikme zammı tespit etmek için fonksiyonlarla kurulmuş formüle
ihtiyaç var.
*Birinci bölümde konuyu detaylı çok satırlı yapmaya çalıştım. Ancak olmadı.
İkinci bölümde özellik 35 ve aşağı devam eden satılarda formüller içi içe olarak yapılmalı.
*işlem şu:
C sütunu: Yıllık Gecikme zammı oranı
D sütunu: Gecikme zammı hesaplama formülünde esas alınacak yılın gün sayısı (360,365)
E sütunu: kişinin aylık ödemesi gereken aidat
F sütunu: ilgili yıldaki Taksit sayısı:
Örneğin. ExF= yıldaki ödenecek tutar: olur.
F=8 ise 8 taksit x 100= 800 TL yıllık ödenmesi gereken anlamına gelir
H sütunu: Yıl sonu Bakiyesi:
I Sütunu : ödenmemiş aidatın ay sayısı
Örnek olarak ay sayısı tamsayı olmayabilir. Yani kişi kısmi ödemede bulunmuş olabilir.
formül kriterlerinde küsuratlı bakiye borç varlığı nedeniyle bakiye borç en eski borç kabul edilecek

*kriter: Ay 30 gün kabul edildiği için 1 den fazla ödenmemiş ay sayısı 30 ile çarpılınca gecikme günü bulunmuş olacaktır.

*birinci bölümde işlemi detaylı göstermek üzere dört satır üzerine açık hesaplama ile yapmaya çalıştım. Ancak esas olan tek satırda gecikme değerlerini L sütunundan sağa doğru hesaplamak olup K sütununda toplam gecikme zammı rakamı yazdırılan çıktı tablosunda görünecek.

*L sütunu ve sağa sütunlarda 18-22 satırlarda olması formüller sonucu olması gereken manuel yazılmıştır. (hatalı yazım istisna) 9-15 satırlardaki formüllerdeki hatalar öncelikle giderilmesine ihtiyacım var. 9-15 satır formülleri nasıl düzeltilir?

*Birinci bölümdeki formülleri düzgün kurduktan sonra ikinci bölüm için formülleri iç içe kullanıp
tek bir satırda nasıl yapılmalı... tabidir ki formüller aşağı ve sağa sürüklenebilir olması uygun olacaktır.

*Tabidir ki: bazı başlangıç sütunlarında formülleri ile devamı sütun formülleri farklı olabilecektir.
Örneğin. Benim yapamaya çalıştığım L11 hücresindeki formül başlangıç formülü olup M11 ve sağdaki hücre formülleri farklı formül olarak yapmak zorunda kaldım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba Saşın @KMLZDMR .

Bence olayı gereksiz yere oldukça karmaşık hale getiriyorsunuz.

Faiz hesabında 4 unsur var neticede;
-- Hesaplamaya konu TUTAR,
-- Gecikme ZAMANı (yıl mı/ay mı/gün mü onu belirterek)
-- Faiz ORANI (aylık mı/yıllık mı/günlük mü olduğu belirtilerek),
-- Faiz uygulamasının BASİT FAİZ mi BİLEŞİK FAİZ şeklinde mi olduğu.

Yani olay aslında basit. 4 hücreye önce bu değerleri basitçe elle yazacaksınız ve şu hücrede faiz tutarını görmek istiyorum diyeceksiniz.
Sonra bir sonraki (SIRAYLA) adıma geçip (halledemediğiniz hususlar için)
-- örneğin TUTAR hücresindeki elle yazılan değeri, formülle şunlara göre hesaplamanın yolunu soracaksınız,
-- örneğin Gecikme ZAMANı olarak elle yazılan değeri elle yazılmayıp nasıl hesaplarım gibi soru soracaksınız.

Böyle adım adım ilerlerseniz daha hızlı çözüme ulaşılabilir.

Eklediğiniz örnek begeye bakan birinin, konuyla ilgilenmesi bence GÜÇ.

Sonuç almak istiyorsanız sıfırdan (hiçbir veri kalabalığına gerek olmadan) yeni bir örnek belgeyle işe başlayın derim.
Dikkat edeceğiniz husus, o sıradaki konuyla/soruyla ilgili olmayan hiçbir şeyin dosyada olmaması ve
asıl belgenizdeki sayfa yapısına uygun, aynı hücrelerde olacak şekilde veriler yazılmış olması ve hedef hücrenin de aynı hücre olması.

Tercih sizin elbette ama bence doğru sorun çözme yöntemi bu.

.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
isteğe göre konuyu yeniden ekteki belgeyi oluşturarak anlatmaya çalıştım.
İşlemdeki amaç Aidat ödemesi yapan kişilerin aidatlarını zamanında (aylık aidat) ödememeleri neticesinde
yıl sonunda mizanda kalan borç bakiyelerini esas alarak aylık taksitleri ve gecikme hesaplama kriterlerine göre (kriterler değişken olarak sütunlarda seçilebilir haldedir) geriye dönük hesaplama yapabilmek.

Bu durum için detay açıklama aşağıdadır. (tablo içerisinde aynı açıklama mevcut)
Umarım eksik/fazla /hata yoktur.

Konu Açıklama:
Kriterler:
kişiler ödemeleri Aylık taksitler halinde yapılmaktadır. (C sütunu)
Yıl sonunda ödenmemiş tutar bulunması (F Sütunu)
Ödenmemiş ay sayısı (G sütunu)
olup,
Gecikme zammı hesaplama bilgi alanında sütun başlıklarındaki bilgi ve değerler her bir satırda değişiklik göstermek üzere kişinin gecikme zammı hesaplanacaktır.
Ancak hesaplamaya esas tutar tek başına F sütunundaki borç bakiyesi değeri olmayıp;
bu bakiyenin aylık taksitlerine her ay faiz uygulanmak suretiyle değişecek faiz tutarları
hesaplayabilecek şekilde yapılması gerekecektir. Bunun için sağ tarafta detaylıher bir ay gecikme zammı hesaplanıp N sütununa da toplanabilir. tek bir hücrede fonksiyonların yapılması mümkünse burada da hesaplama yapılabilir.

Ödenmemiş ay sayısı:
Ödenmemiş ay sayısı tam sayı değilse ondalık kısmında tekabül eden aylık taksit tutarı (örneğin Ödenmemiş ay sayısı 3,3 ise ondalık kısmının ödenmemiş taksit tutarı (Aylık taksit tutarı x ondalık sayı) => 100 x 0,3 = 30 TL
işte bu değer taksit sayısı değeri olan 12 den geriye dönük 4. ay taksit tutarı olacak. Yani 9. ay taksiti olacak.

mümkünse gecikme hesaplama için Resmi tatil günlerini hesaplamada dikkate alması için excele eklenmesi mümkün olur mu?

Kriter: Aylık ödemelerin tahakkuk her ayın birinci günü olup ödeme son günü (vadesi) ay sonlarıdır.
Ay sonu ödenmemiş ise ay sonuna bir aylık (30 günlük ) gecikme zammı tahakkuk edecek.
Kişi aylık aidat ödemesini en geç her ayın sonuna kadar yapması gerekli (son gün resmi tatile denk gelirse takip eden ilk iş günü yapabilir.)

Ancak burada hesaplaması yapılırken iki yöntem seçimi olacak:
"Gecikme Hesap Yöntemi" Gün Bazlı mı? / Ay Bazlı mı? seçimi.

"Gecikme Hesap Yöntemi" seçimi "Gün" ise vade tarihi ile Vadeyi takip eden ayın son günü arası
gün bazı süre hesaplanacak, takvim günü esas alınacak.

Örnek: Bakiye borç 400 TL ise ödenmemiş taksitler 12,11,10,9. aylar demek olup
9. ay vadesi 30.09.2020 olması nedeni ile gecikme 3 ay olup 01.10.2020-31.12.2020 (E sütunu tarihi)
10. ay vadesi 31.10.2020 olması nedeni ile gecikme 2 ay olup 01.11.2020-31.12.2020 (E sütunu tarihi)
11. ay vadesi 30.11.2020 olması nedeni ile gecikme 1 ay olup 01.12.2020-31.12.2020 (E sütunu tarihi)
12. ay vadesi 31.12.2020 olması nedeni ile gecikme 0 ay olup 31.12.2020-31.12.2020 (E sütunu tarihi)
(bu son ayın gecikmesi takip eden yılda hesaplanacaktır. (bu konuda formül geliştirme sonra yapılacak)

"Gecikme Hesap Yöntemi" seçimi "AY" ise vade tarihi ile Vadeyi takip eden ayın son günü arası
her geciken ay sayısı 30 kabul edilip 1 günlük gecikme dahi bir ay sayılacak.

Örnek: Bakiye borç 400 TL ise ödenmemiş taksitler 12,11,10,9. aylar demek olup
9. ay vadesi 30.09.2020 olması nedeni ile gecikme 3 ay olup 3 x 30 = 90 (3 ay yada 90 gün) 01.10.2020-31.12.2020
10. ay vadesi 31.10.2020 olması nedeni ile gecikme 2 ay olup 2 x 30 = 60 (2 ay yada 60 gün) 01.11.2020-31.12.2020
11. ay vadesi 30.11.2020 olması nedeni ile gecikme 1 ay olup 1 x 30 = 30 (1 ay yada 30 gün) 01.12.2020-31.12.2020
12. ay vadesi 31.12.2020 olması nedeni ile gecikme 0 ay olup 0 x 30 = 0 (0 ay yada 0 gün) 31.12.2020-31.12.2020
(bu son ayın gecikmesi takip eden yılda hesaplanacaktır. (bu konuda formül geliştirme sonra yapılacak)

hatalı izah varsa tarafınızdan düzeltilebilir.

Ekli dosyalar

Kemal bey çok uzun açıklama yazıyorsunuz ve aynı anda birbirinden farklı şeyleri soruyorsunuz.
O kadar yazmama rağmen bunu değiştirmeyi başaramadım. ANlıyorum çabucak nihai çözüme ulaşmak istiyorsunuz.
Aslında belgenizdeki her hücreye uygulanacak formül yeni bir konu niteliğinde gibi görünüyor.

Herneyse belgenizde R ve devamı sütunlardan (12 sütun olmalı) başlayalım.
-- Borç tutarının aylara dağılımına ilişkin olarak, önce R4 'ten sağa doğru sırayla 1, 2, 3, .....12 yazın.
Formülü R5 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.Böylece borcun ne kadarının hangi aya ait olduğu görülmüş olur.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

-- Vade tarihleri için de R3 hücresine (hücre biçimi AA.YY olsun) şu formülü uygulayın ve sağa doğru kopyalayın.
Tabi bu tarihler nerede kullanılacak, gerekli mi konusu şimdilik bir kenarda dursun, en azından görelim.

VBA:
(1 satır)

-- Bundan bir sonraki aşama neyse onu belirtin ona bakalım.
.

İyi de bir sonraki adıma dair bir şey yazmamışsınız.
Şimdi vade ve tutar belli oldu.

31.12.2020 ile vade tarihleri arasındaki gün farkı üzerinden mi devam edilecek yoksa
1.Ocak.2021 (31.12.2020 +1) ile vade tarihinin ayı arasındaki AY FARKI bulunup 30'la mı çarpılacak?

Merhaba Sayın Ömer Baran üstadım,
Öncelikle İlgi ve büyük katkınız için teşekkür ederim.
Konuya ilişkin yenilenmiş tablo ektedir. Konuya ilişkin açıklama ek içindedir.
İkinci etap olan faiz hesaplamalarını "Basit Faiz" esasına göre iki seçimli olarak kendimce yaptım.
Bu alan yeniden düzenlenmeli. yaptığım formülde seçimli kriterde "AY" seçilmiş halinde 12. ay değeri için 1 aylık gz hesaplaması yapamadım.
Kod:
(1 satır)
bu formüle "Bileşik Faiz" seçimi yaparak bileşik faiz formülü ekleyemedim.

üçüncü etap olarak; faiz hesaplama döneminden (2020) sonraki yılda (2021) tahsilat tutar ve tarihine göre faiz hesaplaması yapılması ihtiyacı var. Burada, GÜN seçimi için 01.01.2021-Ödeme tarihi arasında 2020 ödenmemiş tutarlar için gün faizi hesaplanacak; AY seçimi için Ocak 2021-Ödeme tarihi AY sayısı kadar sıralı gecikme zammı hesaplanması gerekecek.
Tabidir ki, bu alan için 2021 yılı için 12 adet sütun açmak gerekeceğini tahmin ediyorum. Belirsizlikten dolayı Tabloda açmadım.

Yardımınıza teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Yine bir KMLZDMR klasiği olmuş.
Bir formül yazıp, bu formülün kontrolünü veya düzenlenmesini istemek yerine şunu hesaplamak istiyorum desenez daha kolay olmaz mı?
Önce bir hücreye FAİZ=ANAPARA*SÜRE*FAİZ ORANI şeklinde ANA formülü yazın (EĞER ile BASİT ve BİLEŞİK için 2 seçenek olması lazım)
Ardından süre hesaplama formülünü başka bir alanda oluşturun, faiz oranı formülünü başka bir hücrede oluşturun.
Bunların doğruluğundan emin olduğunuzda da süre ve faiz oranları formüllerini kopyalayıp, ANA formülde yerine koyun.

Bileşik Faiz Tutarı = Anapara * (KUVVET((1+Dönemlik Faiz Oranı);Dönem Sayısı)-1)

Buradan ilerlemeyi deneyin.

,

Sayın Ömer Baran üstadım tekrar Merhaba,
Yeni belge ekledim. Açıklamaları kaldırdım.
Tabloda Gün ve AY sayılarını AE1:AQ2 aralığına tespit ettim. (doğruluğu kontrolünüze...)
Faiz hesaplanacak alandaki formülleri sildim. AF5:AQ8 aralığı sildim.
buranın alt tarafına Basit ve Bileşik faiz hesaplamasına yönelik 7. satır için örnek alan oluşturdum.
Burası için 2020 yılı kriterlerin değişikliklerine göre hesaplamaları yapılmasına ihtiyaç var.
Sonrasında sağda kalan 2021 işlemleri hesaplaması yapılmasına ihtiyaç var.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son belgenize bakma fırsatım olmadı.

Birden fazla yıl için neden ek sütunlara ihtiyaç olsun.
Yıllar, yıllar.... nereye kadar gidecek ki.

Kriter tarihe göre 12 sütunluk alandaki hesaplamanın yeterli olması gerekir.
Bence ilave edilmesi gereken tek şey, borç kaynağının ait olduğu YIL bilgisidir.
Diyelim tahakkuk yılı 2017 ve hesaplamayı da 01.01.2021 tarihine göre yapacağız.
O halde sağdaki 12 sütunda ilgili tarih (2017 yılındaki ay sonları) ile 01.01.2021 arasındaki farka göre hesaplama yapılır.
Yani gecikme gün sayısı/ay farkı herneyse artık buna göre işlem yapılır ve 12 sütunluk ek alan her zaman yeterli olur.

.

Olur tabiki sizin akıl ve yönteminize güveniyorum.
Benim de arzu ettiğim ve yapmaya çalıştığım hesaplamaların çoklu ve seçenekli kriterlere göre işlem yapması.
Yardımınızı bekliyorum.

Faiz oranının GÜNLÜK/AYLIK/YILLIK seçilmesi BASİT FAİZ için sonucu değiştirmez.

Faiz hesaplamasındaki süre konusunu netleştirdiniz değil mi?
GÜNLÜK'ten kastınız AY SAYISI*30 değil, SON TARİH-İLK TARİH mi, AYLIKtan kastınız gün farkı/30 mu ....?

Faiz tutarı, ödeme günü net ve kesin olarak ortaya çıkar. Ödeme gününden önceki hesaplamalar tahakkuk içindir.

Hesaplama yöntemi olarak BİLEŞİK FAİZ seçildiğinde bunun anlamı;
seçilen periyot (GÜN/AY/YIL) sonunda hesaplanan faizin anaparaya ekleneceği ve
bir sonraki dönem için faiz + anapara üzerinden faiz hesaplanacağı, faize de faiz hesaplanacağıdır.

Bileşik faiz hesaplamalarınızı/denemelerinizi gecikmenin şimdilik 1'den fazla yıl olduğunu varsayarak, yıllık faiz oranı üzerinden yapın derim.
Her yıl, önceki dönemlere ait faizleri anaparaya ekleyerek toplam borç üzerinden basit faiz hesaplayın.
Sonuç tutarların toplamının bileşik faizi vermesi gerekir (Kontrol işlemi).

Şu anda kaldığınız nokta tam olarak nedir? Süre/anapara/basit faiz konusu tamam sanırım.
(formülleri ve sonuçları kontrol etmedim, doğru formülleri oluşturmuşsunuzdur diye düşünüyorum).
Şimdi bileşik faiz konusuna mı geldiniz?

.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
16.penceredeki yazılarınıza cevabım aşağıda size ait metinlerin yanına yazarak veriyorum.
Yazınızın içeriğinden anladığım kadarıyla 12. penceredeki ekli dosyaya bakmadınız.
Umarım ki aşağıdaki cevaplar sonucunda konuyu tabloda formülleri oluşturabilirsiniz.

*Faiz oranının GÜNLÜK/AYLIK/YILLIK seçilmesi BASİT FAİZ için sonucu değiştirmez. Cevap: Doğru.
*Faiz hesaplamasındaki süre konusunu netleştirdiniz değil mi? Cevap: süre konusunu 12. penceredeki ekli dosyadaki AE1:AQ2 aralığında sizin talebinize göre 10. penceredeki yazınıza istinaden yapmaya çalıştım. Konu kontrolünüze ve süre hesaplamanın sizin formül yönteminize muhtaçtır... Lütfen süre hesaplamayı yapabilir misiniz.
*GÜNLÜK'ten kastınız AY SAYISI*30 değil, SON TARİH-İLK TARİH mi, AYLIKtan kastınız gün farkı/30 mu ....? cevap: Gecikme Süresi Hesap Yöntemi 12. pencere ekindeki dosyada N sütununda GÜN/AY seçeneğine göre yapılmakta olup.
GÜN ve AY hesaplama yöntemini
AE1:AQ2 aralığında görebilirsiniz. Yöntemimi anlatmaktan daha doğru bilgilenebilirsiniz.
*Faiz tutarı, ödeme günü net ve kesin olarak ortaya çıkar. Ödeme gününden önceki hesaplamalar tahakkuk içindir. cevap: Doğru. Hesaplamaların ilk etabı gecikmenin hesaplanacağı son tarih Yıl sonu olup. Tabloda E3 hücresindedir.
*Şu anda kaldığınız nokta tam olarak nedir? Süre/anapara/basit faiz konusu tamam sanırım.
(formülleri ve sonuçları kontrol etmedim, doğru formülleri oluşturmuşsunuzdur diye düşünüyorum).
Şimdi bileşik faiz konusuna mı geldiniz? Cevap: Sizin 10. penceredeki "...Ardından süre hesaplama formülünü başka bir alanda oluşturun..." uyarınız gereği 12. penceredeki tabloda AE1:AQ2 aralığında süre hesaplamasını kendimce yaptım. Basit faiz hesaplama formülü olarak AF5 hücresine uygulanmak ve sağa aşağı sürüklenmek üzere şu formülü yazabilmiştim. Bu formül 12. pencere ekinde yazılı değil. Çünkü bu alana sizin düzenleyeceğiniz formülü beklemekteyim.

AF5 hücresi formülü =EĞER(VE($M5="BASİT";$N5="GÜN");YUVARLA(R5*($E5-R$3)*$I5/($L5*100)*100;2);EĞER(VE($M5="BASİT";$N5="AY");YUVARLA(R5*$I5*(AY($E5)-AY(R$3))/1200*100;2)))

12. pencere ekli tabloda AD12 hücreden aşağı satırlarda Basit ve bileşik faiz için anlatım ve formüller yine sizin teyidinize ve usulünüze muhtaç olarak belirtmeye çalıştım.

*Hesaplama yöntemi olarak BİLEŞİK FAİZ seçildiğinde bunun anlamı;
seçilen periyot (GÜN/AY/YIL) sonunda hesaplanan faizin anaparaya ekleneceği ve
bir sonraki dönem için faiz + anapara üzerinden faiz hesaplanacağı, faize de faiz hesaplanacağıdır. Cevap: Doğru
*Bileşik faiz hesaplamalarınızı/denemelerinizi gecikmenin şimdilik 1'den fazla yıl olduğunu varsayarak, yıllık faiz oranı üzerinden yapın derim. Cevap: Bu öneriniz konu için uygulanabilir olmayabilir. Zira, aylık aidat tahakkuk edip dönem içinde ödemeler yapılmış olabilmekte ve Yıl sonu Bakiye tutar aylık aidat miktarına bölünerek ödenmemiş ay sayısı ve tutarları belirlenmekte ... (hatalı anlatım olabilir.)
*Her yıl, önceki dönemlere ait faizleri anaparaya ekleyerek toplam borç üzerinden basit faiz hesaplayın.
Sonuç tutarların toplamının bileşik faizi vermesi gerekir (Kontrol işlemi).
cevap: Bu durumu tabloda yapabilir misiniz?

Herneyse; yanlış düşünmüyorsam;

AF5 hücresine aşağıda verdiğim formül uygulanıp sağa ve aşağı doğru kopyalanarak sonuç alınabilir.

Kod:
(1 satır)

Sayın Ömer Baran üstadım,
1-AE1:AQ2 aralığındaki gün ay hesaplama formülüne ilişkin değerlendirme yada sizin formül öneriniz var mı?

2-18. bölümdeki cevabınızdaki formülü uyguladığınız tablo benim 12. pencere/bölüm ekindeki değil sanırım.
Lütfen Formülü uyguladığınız tabloyu ekleyebilir misiniz. Zira sütun kaymaları var gibi...
Ekli dosyada (12. penceredeki dosya) formül kaymalarını gidermeye çalıştım. Ancak çok farklı rakamlar oldu...

3-faiz hesaplaması sonrasında takip eden yılda ki ödemeyi yapan alan için nasıl formül yapılabilir.

Ekli dosyalar

• dinamik_liste.webp
    dinamik_liste.webp
    32.5 KB · Görüntüleme: 9
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...