K

Çözüldü Aidat Tahakkuk Ödeme Gecikme Zammı Hesaplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Daha önceki konularda bakiye sonuca göre borç tutarını aidat tutarına bölerek gecikme zammı hesaplaması
Sayın Ömer BARAN üstad tarafından mükemmelce yapılmıştı.
Ancak gecikme zammı konusunda kişinin aidatlarının satır bazında ve her bir ay için ve ödeme varlığına göre dinamik olarak hesaplanması ihtiyacım oldu. Konuya ilişkin ekli dosyada açıklama yaptım. Umarım fazla anlatım olmamıştır.
Konu hakkında yardımınızı beklerim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Kemal Bey !

Eklediğiniz son belge üzerinden değil, açılış mesajındaki belge üzerinden devam ediyorum.
Son cevabınızdaki açıklamalara göre bir şeyler yaptım.

Aşağıda belirttiğim alanlara, belirttiğim formülleri uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Sanıyorum istediğiniz böyle bir şey.

Ardından da;
-- üst alandaki faiz oranı, yıl gün sayısı, faiz hesaplama yöntemi, süre hesaplama yöntemi, gecikme zammı başlangıç tarihleri ile
-- alt taraftaki veri hücrelerindeki, açıklamada GZ olması olmaması, vade tarihinin üst taraftaki tarihe nazaran önce/sonra olması, borç tutarları gibi unsurlarda değişiklikler yaparak formül sonuçlarını kontrol ediniz.

Hemen "ama ödemeleri dikkate almamış" gibi bir şey yazmayın, tane tane, adım adım.
Neticede ...
Üstadım,
--20. Mesaj formülü uyguladım. Çok güzel oldu.
Siz ne zaman isterseniz çalışmaya devam ederiz. Sıkıntı yok.

-- Oran Sütunu içindeki bir fonksiyonun işlevinin İLK sütununa eklenmesi talebi:
Buna şu nedenle ihtiyaç var. H sütunundan "Yekun" süz işlemi yapılınca Gecikme Zammı tutarının hangi hesap koduna olduğunu görebilmek için gerekli.

Şöyle ki; Önceden bulunan yeni oluşumda kaldırdığımız sütun olan "ORAN" sütunu formülü içinde geçen
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
fonksiyonu yekun satırına hesap kodunu (131.1.2.003) getirme işlevini yapıyordu.
Bu işlevi İLK sütunu formülünün içine konulabilir mi? Denedim. Ama SÜRE sütunu değer hatası verdi. O alanda formül düzenleyemedim. Buna göre İLK ve SÜRE formüllerini revize edebilir misiniz?

Merhaba @KMLZDMR

Süre sütunundaki formülün baş tarafındaki

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

kısmını ve en sondaki 1 parantezi silin.
İlk sütunundaki formülün başına, yukarda silmenizi söylediğim formül kısmını ve en sonuna da 1 parantez kapatın.