Çözüldü Formülleri Makroya Çevirerek Hızlandırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atillaciftci

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

Aşağıdaki kodlar ile yavaş yalışan excel dosyamı hızlandırmayı amaçladım fakat Makrolarım işlemi bitirmesi 8 dk sürüyor. Makro da hata mı yaptım yada başka şekil nasıl hallederim.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(91 satır)

Çözüm
Aslında istediğiniz şey formüllerin makroya dönüştürülmesi değil bence.
İsteğiniz KAPALI belgelerden veri çekme ile ilgili gibi görünüyor.
Bu yönde ilerlemek isterseniz, kapalı belgelere ait örnek belgelerin de olması lazım ve
bu konuda deneyimi daha fazla olan arkadaşlarımız destek vereceklerdir.

Formüllerle devam etmek isterseniz;
kullandığınız kodları daha kullanışlı/kontrol edilebilir olacak şekilde (belgede formül yazar gibi) aşağıdaki şekilde düzenledim.

Not: Formüllerde de asıl sorun; tüm sütunu (A:A gibi) veya kiminde 20.000 satır, kiminde 50.000 satırlık alanın kontrol edilmesiyle ilgili.
Formülleri ilgili belge/sayfalardaki son dolu satırlara göre güncellerseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

VBA:
(1 satır)
Merhaba,
Kodları yazarken aşağıdaki alanı kullanırsanız hataları bulmak kolaylaşır.

Makro.webp

Merhaba.
Sadece kod vererek soru sormak yerine, cvabımın altındaki İMZA blokunu okuyarak,
oradaki açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız bir örnek belge eklemenizde yarar var.

NOT: Konu açılış mesajını düzenledim.

Aslında istediğiniz şey formüllerin makroya dönüştürülmesi değil bence.
İsteğiniz KAPALI belgelerden veri çekme ile ilgili gibi görünüyor.
Bu yönde ilerlemek isterseniz, kapalı belgelere ait örnek belgelerin de olması lazım ve
bu konuda deneyimi daha fazla olan arkadaşlarımız destek vereceklerdir.

Formüllerle devam etmek isterseniz;
kullandığınız kodları daha kullanışlı/kontrol edilebilir olacak şekilde (belgede formül yazar gibi) aşağıdaki şekilde düzenledim.

Not: Formüllerde de asıl sorun; tüm sütunu (A:A gibi) veya kiminde 20.000 satır, kiminde 50.000 satırlık alanın kontrol edilmesiyle ilgili.
Formülleri ilgili belge/sayfalardaki son dolu satırlara göre güncellerseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

VBA:
(49 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7