Y

Çözüldü Formüllerin Sonucu Değer Olarak Kaydetme

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
N sütunundaki en dolu hücrenin karışlığı olan B4:L300 arasındaki satırda herhangibir tetikleme olursa N sütunundaki en dolu hücreyi silip bir üst satır aktif eden çalışmadaki mevcut kodun. Aktif olan B4:L300 arasındaki satırda herhangibir tetikleme olursa o satırdaki formüllerin sonucunu değer olarak kaydedip (sarı boyalı satır) karşılığı olan N sütunundaki en dolu hücreyi silecek şeklide revize edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @zompcu_80
Kendi adıma söylüyorum, Mesajdan ve dosyadan yapılmak istenen tam olarak anlaşılmamaktadır.
-- Yeni bir dosyada, mevcut durum ve olmasını istediğiniz durumu göstererek yeniden anlatır mısınız?

LİSTE sayfasındaki, N sütunundaki en dolu hücrenin karışlığı olan B4:L300 arasındaki satırda herhangibir tetikleme olursa N sütunundaki en dolu hücreyi silip bir üst satır aktif eden çalışmadaki mevcut kodu; B4:L300 arasındaki aktif olan satırda kopyala değerleri yapıştır yapmadan, B4:L300 arasındaki satırda herhangibir tetikleme olursa o satırdaki formüllerin kopyala değerleri yapıştır yapacak şekilde revize edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.
Örnekte;
ABADULLAH satırında B5:L5 arasında satırda kopyala değerleri yapıştır yapınca formüller kalıyor N5 hücresi siliniyor ve bir üst satır aktif oluyor.
Yapmak istenilen aktif olan satırda bir tetikleme olursa Mustafa satırındaki B6:L6 arasındaki hücrelerdeki formülerin sonucunu değer olarak gösterdiği gibi.

Ekli dosyalar

Arkadaşlar yapmak istediğim şey Aktif olan B4:L300 arasındaki herhangibir satırda yaptığım kopyala değerleri yapıştır işlemini kod ile yapmak mümkün ise mevcut kodu revize etme hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Aktif olan B4:L300 arasındaki satırda herhangi bir tetikleme olursa o satırdaki formüllerin sonucunu değer olarak kaydedip (sarı boyalı satır) karşılığı olan N sütunundaki en dolu hücreyi silecek şeklide revize edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.
Tetikleme dediğiniz şey nedir? Dosyanızın ilk halinde 4.satır boş, eğer 4.satırda b4 hücresine formül karşılığı olan bir değer geldiği anda, B4:L4 arasındaki tüm formüllerin silinerek yerlerine o hücredeki değerlerin yazılmasını mı istiyorsunuz?

Bu tetiklemenin DATA sayfasında yapılan manuel değişiklikten sonra yapılması daha uygun olur. Sonuçta DATA sayfasında yapılan değişiklikten sonra Liste sayfasındaki hesaplama yapılıyor. Dosyadaki işleyişi siz daha iyi bildiğiniz için; DATA sayfasında hangi hücrede değişiklik yaptığınızda yukarıdaki mesajda istediğiniz işlemlerin yapılmasını istersiniz?

LİSTE sayfasındaki mevcut kod zaten isteğimi kısmen karşılıyor, ama bunun kopyala değerleri yapıştır şeklide revize edilmesini sağlamak istiyorum. DATA sayfasını veri tabanı gibi düşünün.

LİSTE sayfasındaki satırlardaki formüller yardımıyla DATA sayfasından veri alınıyor. İşlem LİSTE sayfasındaki, B4:L300 arasındaki herhangibir satırda yaptığım kopyala değerleri yapıştır işlemi ile gerçekleşiyor.

Liste sayfasındaki verileri DATA sayfasından formülle çekmek yerine, DATA sayfasındaki istenilen verileri Liste sayfasına makro ile çekilmesi nasıl olur?
Sizin bir önceki istediğiniz işlemde hata yapma olasılığı yüksek olacak. Çünkü DATA sayfasında veri hatası yaptığınızda bu hatayı elinizde düzelttiniz diyelim, Liste sayfasındaki satırdaki formüller silinecek ve önceki işlevini yerine getiremeyecek.

Önceki konularınızdan, aynı dosyaya ait formülleri hatırlıyorum. O işlemlerin formül yerine makro ile yapılması daha doğru olur. Fakat konuyu açtığınız zaman formüllerin meallerini bilmediğim için koda çevirememiştim :)

Bu konunuz için önceki mesajda önerdiğim yöntemi isterseniz yardımcı olabilirim.

LİSTE sayfasındaki; Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve Yıllık izin ücreti DATA sayfasında yer almıyor. Bunları hücrelere nereden çekiyorsunuz?

Kullandığım çalışmada tazminat ve izin sayfaları var.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    31.2 KB · Görüntüleme: 1
Data sayfasında 59 satır varken, Liste sayfasında 30 satır olmasının sebebi nedir? Liste sayfasını açtığınızda aktif olan bir kod var, bu kodun doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Ekli dosyalar