Soru Excel sayfasında sütunda tarih formatı

ssavas

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar kullandığım bir çalışmada B ve C sütunlarına tarih girişi yapıyorum. Normalde tarihi 01.01.2021 şeklinde giriyorum. Ben istiyorum ki tarihi 01012021 şeklinde girersem veri otomatik olarak tarih formatına çevrilsin.
textbox formatında normalde şu kod ile gerekli formatı sağlıyorum ancak Excel sayfasına uyarlayamadım.
CPP:
You must log in to view content
(3 satır)
Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Sayın @s.savas .

Veri girişi excel sayfasına elle yapılıyorsa TİRE/NOKTA/KESME işaretlerinden birini ayraç olarak kullanmanızı öneririm.
Veri girişi bir userform üzerinden yapılıyorsa, istediğiniz şeyin yapılması daha kolay.

Malum bizim tarih dediğimiz şey; esas olarak SAYIdır, sadece BİÇİM (görünüm) olarak TARİH şeklinde ayarlanır. Excel açısından 01.01.1900 tarihi 1 değerine karşılık gelir (ayraç kullanarak daha eski bir tarih yazarsanız excel bunu tarih ya da sayı olarak görmez METİN olarak algılar,
Hücreye AYRAÇ kullanarak bugünün tarihini 05.02.2021 diye yazdığınızda excel bunun TARİH olduğunu varsayar ve
o şekilde görünmesini sağlar. Aynı hücreyi SAYI olarak biçimlendirirseniz göreceğiniz şey 44232 sayısıdır ve bu sayı
01.01.1900 tarihinden itibaren KAÇINCI GÜN olduğunu gösterir.
Bir de Excel'de tarih verisinin bir üst sınırı var, örneğin benim kullandığım Excel versiyonunda en fazla 31.12.9999 tarihi yazılabiliyor ve bnun SAYIsal karşılığı da 2958465 sayısı. Bu değerden daha büyük bir SAYI yazılıp, hücre TARİH olarak biçimlendirilirse göreceğiniz şey #################### şeklinde bir HATA değeridir.

Alanı İSTEĞE UYARLANMIŞ bölümünden ##\.##\.#### şeklinde biçimlendirerek, YARAÇ KULLANMADAN veri girişi mümkünmüş gibi görünse de (bu yöntemde veriler TARİH değil SAYIdır) bunun sakıncası, alana filtre uygulanıp, filtre OKuna tıkladığınızda veya bu verilere atıf yapan =GÜN(....) veya =AY(...) veya =YIL(...) formülleriyle bilginin gerçekte ne olduğunu anlamaya çalışırsanız göreceğiniz şey de #SAYI! şeklinde HATA olacaktır.

Bence tarih girişi hücreye yapılacaksa AYRAÇ kullanılmalıdır.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
1