Soru Excel sayfasında ki resmi userformda Image2 de gösterme

YAMAHATO

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
forumlarda ki konulardan sorunlarımın bir kısmını çözdüm.
Tıkandığım konu ise şu ekte ki dosyada Userformda "BARKOT OLUŞTUR" isimli comobox tıklayınca
excel sayfasında oluşan barkodu gene Userformda bulunan image2 de gösteremiyorum.

Bir abim sağolsun jpeg yaparak gösteren formülü paylaştı ama sorun şu
jpeg yapınca başla bir barkot oluşturmak için veri girilip barkot oluştur combobox tıklayınca hata veriyor çünkü
internetteki barkot oluşturma sitesinden çektiğimiz bilgi abimin verdiği kod ile jpeg olduğu için yeni girilen veriye göre değişemiyor. Yani hep o jpeg olarak kalıyor.Çalışma 22.11.2020

Sayın @YAMAHATO .

Image1 nesnesi ve sayfaya veri aktarma konusuyla ilgili olarak;
-- ListBox1_Change kod blokunda, End Sub satırının hemen üstüne aşağıdaki kod satırlarını yapıştırın.
Koddaki RESİM DOSYASIna ilişkin YOL bilgisini ve resim uzantısını kendi resimlerinizin konumuna/uzantısına göre düzenlersiniz.
VBA:
You must log in to view
(7 satır)

-- ETİKETİ YAZDIR düğmesiyle ilgili olarak; aşağıdaki kod blokunu USERFORM'a ait kod sayfasına yapıştırın.
CPP:
You must log in to view
(13 satır)

-- BARKOD işlemiyle ilgili olarak önerim, internet bağlantısı kurarak oluşturulan barkodu sayfaya resim
olarak kaydetmek yerine, "BARKOD FONT" şeklinde internet arama motoru üzerinden arama yaparak bulabileceğiniz
uygun bir FONT dosyasını bilgisayarınıza indirip ilgili klasöre kaydettikten sonra, barkodun oluşacağı hücrenin
YAZI TİPİni, bu FONT şeklinde ayarlayıp, hücreye basitçe =B1&" "&B2&" "&B3&" "&B4&" "&B5&" "&B6 formülünü uygulamanızı öneriyorum.
Ayrıca REKLAMını yaptığınız internet sitesi üzerinden barkod oluşturmaya çalıştığınızda;
TÜRKÇE karakter sorunu yaşamanızın kuvvetle muhtemel olduğunu hatırlatayım.

.

Sayın @YAMAHATO .

-- ListBox1_Change kod blokunda, End Sub satırının hemen üstüne aşağıdaki kod satırlarını yapıştırın.
Koddaki RESİM DOSYASIna ilişkin YOL bilgisini ve resim uzantısını kendi resimlerinizin konumuna/uzantısına göre düzenlersiniz.
VBA:
You must log in to view
(7 satır)

-- ETİKETİ YAZDIR düğmesiyle ilgili olarak; aşağıdaki kod blokunu USERFORM'a ait kod sayfasına yapıştırın.
CPP:
You must log in to view
(13 satır)

-- BARKOD işlemiyle ilgili olarak önerim, internet bağlantısı kurarak oluşturulan barkodu sayfaya resim
olarak kaydetmek yerine, "BARKOD FONT" şeklinde internet arama motoru üzerinden arama yaparak bulabileceğiniz
uygun bir FONT dosyasını bilgisayarınıza indirip ilgili klasöre kaydettikten sonra, barkodun oluşacağı hücrenin
YAZI TİPİni, bu FONT şeklinde ayarlayıp, hücreye basitçe =B1&" "&B2&" "&B3&" "&B4&" "&B5&" "&B6 formülünü uygulamanızı öneriyorum.
Ayrıca REKLAMını yaptığınız internet sitesi üzerinden barkod oluşturmaya çalıştığınızda;

.
Ömer bey öncelikle forum kurallarını çiğnediysem özür dilerim.
Ufak bir bilgi vereyim önce müsadenizleBarkod fond konusunda önce zaten dediğiniz gibi yaptım. Barkod fondu olarak ta türkçe harf ve işaretleri en iyi desteklediği söylenen code 128 ile yaptım ama aslında asla reklamını yapmak gibi amacım olmayan internet sitesinden çektiğim code128 ile yazılmış barkodu okuyan barkod okuyucum sizin tavsiyeniz gibi yapıp indirdiğim code12 barkodunu okumadı.
Birde kızmazsanızverdiğiniz kod ile ilgili 2 sorum var.
1- aşağıda ki kod excel sayfasında ki barkodu almak için mi yoksa herhangi bir dosyada ki resmi almak için mi?
2- Barkodu almak içinde excel sayfasının ismini nereye(sayfa ismi "BARKOT") Barkodun ismi nereye yazılacak("barcode) dosyada ki resmi almak içinde dosyanın yolu nereye yazılacak.

VBA:
You must log in to view
(7 satır)

Verdiğim kod önerilerinin BARKOD olayıla ilgisi yok.
Userform üzerindeki Image1 nesnesine getirilecek, Listbox ta adı seçilmiş olan ve bilgisayarınızdaki yol bilgisini verdiğiniz (....YARDIMCI FOTOLAR.... idi galiba yol bilgisi) resimlerle ilgiliydi.
Bilgisayarda değilim. Ancak, bu kadar hatırlayabildim.

.

Sayın @YAMAHATO .

VBA:
You must log in to view
(7 satır)

CPP:
You must log in to view
(13 satır)
ÇALIŞMA EN SON

.
oluşan barkodu almak için kodu bu şekilde girince, kalın olarak yazdığım hata verip sarı oluyor.
' *************** CommandButton5 TIKLAYINCA resim yükleme **************
Set dosya = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
resim_varmi = dosya.FileExists(BARKOD.Path & "\" & Me.ListBox1.Value & ".gif")
If resim_varmi Then
Me.Image1.Picture = LoadPicture(BARKOD.Path & "\" & Me.ListBox1.Value & ".gif")
Else
Me.Image1.Picture = Nothing
End If

End Sub

Ekli dosyalar

Ömer bey tamam çözdü. Ufak bir yardım daha rica ediyorum.
eğer başka bir ListBox1.Value değerinin dosyada resmi yoksa resimlerin bulunduğu dosyada ki VH000 isimli resmin gelmesini sağlaya bilirmiyiz. Yani resmi olmayan yada bulunamayan stok kodu olduğunda hep VH000 resmi gelsin Image1'e

Koddaki ELse satırından sonraki kısma, VH000 resminin yolunu ve adını yazmanız yeterli olur.

VBA:
You must log in to view
(2 satır)

.
Binlerce kez teşekkür ederim.
Bu gecenin son sorusu,ben verdiğiniz aşağıda ki kodda nerede hata yaptım ki resimde ki gibi "ETİKET YAZDIR" botonuna basınca depoda ki yeri çıkıyor. Raf noyada hiç bir şey atanmıyor.
2020-11-23.webp

Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("ETİKET YAZDIRMA").Range("B1:B7,A8:B8").ClearContents
For XD = 0 To Me.ListBox1.ListCount - 1
If Me.ListBox1.Selected(XD) Then
For XDtxt = 2 To 8
ek = 2
If XDtxt = 7 Then XDtxt = XDtxt + 1: ek = 3
Sheets("ETİKET YAZDIRMA").Cells(XDtxt - ek + 1, 2) = Me.Controls("TextBox" & XDtxt).Text
Next
Exit For
End If
Next
End Sub

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kusura bakmayın ama; tam olarak anlamadım.
Userform üzerindeki TextBox'ta mı eksik/yanlış sonuç geliyor,
yoksa sol alttaki düğmeye tıklayınca ETİKET YAZDIRMA isimli sayfaya eksik/yanlış veri mi geliyor.

En iyisi; ETİKET YAZDIRMA sayfası A sütunundaki hücrelere ve
Userform üzerindeki Textboxların solunda yer alan LABEL nesnelerine
SAHİBİNDEN sayfasındaki başlıkları birebir aynı olacak şekilde yazıp,
örnek belgenizi yenileyin, uzun uzun anlatmaya lüzum yok.

Ben de eksik/yanlı bir işem var mıdır, başlıklara bakarak kontrol edebileyim.

İyi çalışmalar.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8