Çözüldü Excel ile Valör Hesaplaması Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

keremd

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın arkadaşlar iyi günler
Ekteki örnekte yaptığım bir çalışma var uzun yoldan bir şablon ile yapıyorum.
Kolay yoldan yapabileceğim öneri ve yardımlarınızı rica ediyorım
Saygılarımla
İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

Çözüm
İşlem sonuçlarının alınması için 3 ayrı formülü 8273 satıra uygulamak pek anlamlı değil.

Tabloda 799 farklı CARİ KOD var, verilerinizde de tutarsızlık olduğunu belirteyim.

Örneğin B13 hücresindeki CARİ KOD, bir üstündeki satırdakiyle aynı gibi görünüyorsa da değil. Bu durumu, örneğin L13 hücresine uygulayacağınız =B12=B13 formülüyle görebilirsiniz. Bu tür veri tutarsızlıkları SIKINTI.
Bazı cari kodları arasında BOŞ SATIR varken, çoğunda yok. Yani yapı standart değil gibi.

Başka bir sayfada/alanda, CARİ KODLARInın olduğu (unvan olsa da olur, olmasa da olur) eksiksiz bir liste olursa, oluşturulacak formül de oraya uygulanır. Bir anlamda VERİ sayfasından ÖZET bilgiler elde edilmiş olur. Bir adet bile hatalı / tutarsız veri olması...
Sn Okutkan cari karttaki faturaları ve ödemeleri valör sayfasındaki ilgili yerlere kopyala yapıştır yaparak işlemi gerçekleştiriyorum. 5-10 firma olsa sıkıntı değil en az 100 firmaya yakın her ay yaptığımızı düşününce zaman alan bir iş. yandaki şablondaki formülleri vba veya başka bir yol ile direk cari hareket fişine uygulayarak ilgili bir yerine istenilen sonuçlar alınabilir mi?

Tablo sınırları sabit. Borç 0 derken anlayamadım ama valör şablonunda da görüleceği üzere sol tarafta fatura kesim tarihi ve faturalar sağ tarafta da çek vadesi ve çek tutarı yer almaktadır. Öncelikle ödemeler kısmı verileri yazılır onda denk gelen toplam kadar faturalardan fatura sol tarafa yazılır.( örneğin bir faturanın belli bir kısmında ödenmiş olabilir kalan kısmı bakiye valör kısmında yer alır)

@keremd

SARI hücredeki 116 değeri, iki hücrenin toplamı.
Bu iki hücredeki formül yerine, üstündeki FATURALAR ve ÖDEMELER alanları olmadan
sadece soldaki tablo üzerinden şu iki formülle sonuç alınabilir.
Bu iki değer ayrı ayrı lazım değil, sadece toplamı lazımsa, vereceğim iki formülü arasına + koyarak birleştirirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Sn. Arkadaşlar ilk gönderdiğim cari ekstrenin farklı bir şekli. Tüm firmalara ait aşağıda ekte sunduğum şeklide mevcut buna formülü nasıl uygulayabilirim. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sn. Admin iyi günler
=TOPLA.ÇARPIM((G4:G17>0)*(F4:F17<=BUGÜN())*((BUGÜN()-(A4:A17))*(G4:G17)))/TOPLA.ÇARPIM((F4:F17<=BUGÜN())*(G4:G17))
=TOPLA.ÇARPIM((((F4:F17)-BUGÜN())*(H4:H17)))/TOPLA.ÇARPIM((H4:H17)) formülleri cari kart bazında nasıl uygulayabilirim

Zaten formülünüz yazılmış.
Geriye kalan nereye kopyalayacağınız...
Diğer fantezik işler -bana göre- için umarım daha fazla zamanı olan birileri yardımcı olur.

İyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.

Sn. Ömer Bey gerçek veriler son örnekteki gibi.
bana sadece ilk örnekte yaptığınız hesaplama vardı onun aynısını bu verilere topluca uygulayabileceğim bir çalışma lazım. Formül sonucu ulaşılan veriler müşteri ödemelerde vadeyi aşmış mı o amaçla bilgi edinmek için kullanılıyor. Örnek Faturalar 90 veya 120 ödenmesi gerek ay sonunda hepsine değil ama en çok alım yapan 100 müşterinin tek tek bu şekilde ödeme fatura vade karşılaştırmasını yapmaya çalışıyorum.

İşlem sonuçlarının alınması için 3 ayrı formülü 8273 satıra uygulamak pek anlamlı değil.

Tabloda 799 farklı CARİ KOD var, verilerinizde de tutarsızlık olduğunu belirteyim.

Örneğin B13 hücresindeki CARİ KOD, bir üstündeki satırdakiyle aynı gibi görünüyorsa da değil. Bu durumu, örneğin L13 hücresine uygulayacağınız =B12=B13 formülüyle görebilirsiniz. Bu tür veri tutarsızlıkları SIKINTI.
Bazı cari kodları arasında BOŞ SATIR varken, çoğunda yok. Yani yapı standart değil gibi.

Başka bir sayfada/alanda, CARİ KODLARInın olduğu (unvan olsa da olur, olmasa da olur) eksiksiz bir liste olursa, oluşturulacak formül de oraya uygulanır. Bir anlamda VERİ sayfasından ÖZET bilgiler elde edilmiş olur. Bir adet bile hatalı / tutarsız veri olması belgeye/formül sonuçlarına güvenilmesini engeller.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...