Çözüldü Evrak Numarasına Göre Listeleme Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NADIRYILDIZ

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba uzun zamandır aranızda değildim.
sizlere bir sorum olacak bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum

S8 sütunundan sonra bilgiler var bunların içinde bazı bilgileri sol taraftaki alanda listelemek istiyorum şöyleki;
Y sütununda evrak numaraları var ocak ayında 01.01.2022 tarihinde 3006 ile başlayıp 31.01.2022 de 3065 nolu Z ile bitiyor
yine Y sütununda evrak numaraları var ocak ayında 06.01.2022 de GIB2022000000001 il başlayıp 27.01.2022 de GIB2022000000011 evrak numarası ile bitiyor
bunun gibi ay içinde değişik evrak numaraları olabiliyor.
benim yapmak istediğim her ay içinde değişik evrak numaralarını ilk ve son olarak listelemek
sol tarafta renklendirerek örnekleme yaptım

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Çözüm
Başka forum sitelerinde de sorulduğunu fark ettiğim sorulara verdiğim son cevaptır.

'R ve K sütunundaki formülleri silin.
'Firma tarafından düzenlenen E-BELGElere ait 3 karakterlik METİNSEL değerleri
'R8'den itibaren aşağı doğru elle yazarak listeleyin.

VBA:
You must log in to view content
(11 satır)
her ay içinde değişik evrak numaralarını ilk ve son olarak listelemek
Soruma cevap yazmadığınıza göre sorunu çözmüş olmalısınız ama yine de sorayım;
örnek belgeye göre olması gereken sonuç şu mu?

1681467746201.webp

Ömer Bey ilginize teşekkür ederim..
girişte reklam ayarlarından dolayı forum block olduğu için giriş yapamıyordum.hesabıma onay verdim..
bu sebepten dolayı yazamadım.kusura bakmayınız
görsele baktığımda evet istediğim gibi duruyor..
dosyayı paylaşırsanız test etme imkanım olacaktır

İyi çalışmalar

@NADIRYILDIZ

Belgede ben bir HATAya rastlamadım.
Belgede GIB..... şeklinde bir evrak no satırı zaten yok.
Dolayısıyla sadece AÇIKLAMA sütununda SATIŞ ibaresi olan satırlar listelenmiş oluyor.
EVRAK SAYISI için =EĞER($B8="";"";YERİNEKOY($G8;"GIB";"")-YERİNEKOY($B8;"GIB";"")+1) formülünü kullanabilirsiniz.

Veri miktarının büyük olmasının bir sıkıntısı yok, kod her daim hızlı çalışacaktır ama yine de hızı bir miktar daha artırmak için
kodda küçük güncelleme yaptım, sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin.

Eklenen son örnek belgeye göre kodun ürettiği sonuç şöyle:

1681502912906.webp

@Ömer BARAN

Üstat tam olarak ben anlatamadım sanırım.sizde haklı olarak GIB ile başlayanlara göre makro kodunu düzenlemişsiniz üstteki açıklamanıza istinaden koda baktığımda ElseIf Left(veri(sat, 7), 3) = "GIB" Then kaynaklı anladığım.
son gönderdiğim örnek dosyada GIB ile değil ARS ile başladığından bulamıyor.
benim ilk gönderdiğim dosya GIB ile başlıyor..
ancak bu e-faturalar çok değişik harflerle başlıyor son örnek dosyamda ARS ile başlamış başlarında örnek olarak ABC,BCA.MNK.STS gibi çok değişkenlik olabiliyor belli bir kalıp yok yukardaki kodda olduğu gibi "GIB" ile sınırlandıramayız.

bunu size tam olarak açıklama yapmadığım için kusura bakmayın siz uğraştırdım özür dilerim

iyi çalışmalar

Üstat tam olarak ben anlatamadım sanırım.sizde haklı olarak GIB ile başlayanlara göre makro kodunu düzenlemişsiniz üstteki açıklamanıza istinaden koda baktığımda ElseIf Left(veri(sat, 7), 3) = "GIB" Then kaynaklı anladığım.
son gönderdiğim örnek dosyada GIB ile değil ARS ile başladığından bulamıyor.
benim ilk gönderdiğim dosya GIB ile başlıyor..
ancak bu e-faturalar çok değişik harflerle başlıyor son örnek dosyamda ARS ile başlamış başlarında örnek olarak ABC,BCA.MNK.STS gibi çok değişkenlik olabiliyor belli bir kalıp yok yukardaki kodda olduğu gibi "GIB" ile sınırlandıramayız.
Yine K sütununda evrak sayısı GIB ile başlayanlara göre formül var burdada üstte anlattığım sorun var harf değiştimi evrak sayısını bulamıyor

bunu size tam olarak açıklama yapmadığım için kusura bakmayın siz uğraştırdım özür dilerim

Üstte dosyayı eklememişim silemedimde aynı mesaj

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Bilgisayarda değilim.
Firmanın e-arşiv belgeye ait ilk 3 harf bilgisini kodda elle yazarak değiştermek veya bu kısaltmayı uygun bir hücreye yazıp, kodda ve formülde bu bilgi hücreden aldırılabilir.

evet üstadım olabilir dediğiniz gibi
koda elle müdahale pek pratik olmaz çünkü bu çalışmayı değişik dosyalarda kullanacağım için farklı ilk üç harf olacağı için sorun olur
Yeşil alanda parça al formülündeki sonuçlara göre yapılabilir mi ?
yada başka çözüm öneriniz olabilir mi ?

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Firmaya ait e-arşiv belgeye ait GIB veya farklı ilk üç harf bilgisini G6 hücresine yazın.
Güncellediğim önceki kod cevabımın yeni halini kullanın.
Böylece;
-- G6'ya göre e-arşiv belgelere ait bilgiler,
-- açıklama sütunundaki SATIŞ kelimesine göre de Z Raporu bilgileri
listelenmiş olur.
K sütunundaki formülü de =EĞER($B8="";"";YERİNEKOY($G8;$G$6;"")-YERİNEKOY($B8;$G$6;"")+1) şeklinde değiştirirsiniz.

Ömer bey dediklerinizi yaptım
farkındayım sizi çok uğraştırdım.
ancak evrak no ilk 3 birbirinden farklı değişik olabiliyor
bu durumda G6 hücresine yazmak işimi çözmüş olmuyor maalesef
benim istediğim sağ taraftaki listede ne kadar evrak varsa hepsini ilk ve son tarihli olarak sıralamak bir bütün halinde

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Son belgenize henüz bakmadım.
Ben; müşterinizin kendisinin düzenlediği belgelere (SATIŞ/HASILAT) yönelik işlem istediğinizi varsaymıştım ve dolayısıyla da
2 tür belge olabileceğini (sadece Z raporu ve kendisinin düzenlediği e-arşiv belge) düşünmüştüm.

Haklısınız üstat benim eksik anlatımımdan kaynaklı
dediğim gibi ilk 3 harfi farklı başlayan e ft serileri olabildiği için listeyi bir bütün olarak değerlendirip
ay içlerinde ilk ve son evrak serilerini ayrı ayrı listemesini istiyorum
iyi çalışmalar

İşte diyorum ki; firmanın düzenlediği E-belgelerin ilk 3 harfi SABİT ve bellidir.
Firma değişip, farklı firmanın bilgileri üzerinden işlem yapacağınız zaman G6'yı elle değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Masraf/alış belgeleri için listeleme veya ilk/son kontrolü zaten anlamlı değil.

yok üstad bildiğiniz gibi değil
bazı firmaların sadece 3 harfle başlayan tek bir e ft serisi yok birden çok satış ft serisi olabiliyor
yani şöyle
aynı firmaya ait MTF - MTA - MEA - MAI -MAA - MET - MEA İle başlayan e-ft serileri + nolu yazar kasa var
bunların hepsini birlikte listelemek istediğim için sorun karmaşık hal alıyor.
G6 ya MTF yazdığımda MTF leri listeliyor ben bütün serileri istiyorum
yani kısacası ocak ayında hangi evrakla başlamış & bitmiş ne kadar e-ft serisi varsa listelemek
amacım masraf/ alış belgelerini listelemek değil zaten onları listemeninde mantığı & gereği yok
bu yukardakilerin hepsi satış ft ları bunları listelemek

iyi çalışmalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
23