Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mars2

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi Günler;
Çalışma kitabımında, aylara ait sayfalar bulunmakta, aylarda gesap kodları, izahat ve alacak ve borç miktarı bulunmakta alacak veya borç jesap kodu yazdığımda hesap kouna ait sayfasına aşağıdaki kod ile yazmakta,

İlgili aya ait olan sayfada alacak ve borç kodunu yazdığımda, klasördeki hesap koduna ait çalışma kitabındaki sayfasına kayıt yapmak (kapalı) istiyorum (bulunmaması halinde yeni çalışma kitabı yaratarak) isterim.

Konu hakkında yardımlarınızı için teşekkürler.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(96 satır)

Bu tablo her ay için ayrı ayrı sayfalarda buulunmaktadır. A sutunda Borç veya B sutununda ise alacak hesap kodları bulunmaktadır. bu hesap kodunu tıkladığımda klasörde hesap nosuna göre dosya açılmış ise o dosyaya sıra ile kayıt etmesi, yok ise o hesap koduna göre yeni çalışma kitabı oluşturacak ve kayıt yapacak.

Borçlu Hesap KoduAlacaklı Hesap KoduHesap AdıTarihAçıklamaBorç
(TL)
Alacak
(TL)
102
792.01
792.01
255
794-08
794.01
649
642
255.01
255.01
255.01
255.01
255.01Demirbaş Alımı558,00 ₺
794.02Dava Keşif-Yolluk Giderleri2.580,00 ₺
794.02Dava Keşif-Yolluk Giderleri55.555,00 ₺

Çözüm
Sn @mars2

Dosyaya şöyle bir ilave yaptım;
ay sayfasında aktarılacak veri varsa o verinin satırında G sütunu hücresine XD ibaresi yazdırılır.
Böylece düğmeye tekrar tıklandığında aynı veri mükerrer olarak aktarılmamış olur.
Ay sayfalarına yeni veriyi kopyala yapıştır yöntemiyle alıyorsanız,
kopyala yapıştır işleminden sonra G sütununu temizlemeniz gerekir.

Not:
Alacak tutarının aktarılmadığını belirtmişsiniz ancak 649 hesap için alacak tutarı var ve sorunsuz aktarılıyor.
@mars2

Sorunuz içerik olarak, örnek belge olmadan anlaşılması güç.
Mevcut kod, eksiksiz-tam olarak istenilen işlemi yapıyor mu bilemiyorum.

Zira koda baktığımda bilgilerin olduğu belgede sayfalar oluşturulup ilgili satırdaki bilgilerin o sayfaya aktarılması işlemi yapılıyor.
Anlamadığım şey, bu işlemi neden hücre seçimine bağladığınız.

Madem hücre seçildiğinde, o hesap koduna ait sayfa(lar) oluşturuluyor;
neden 1'den 12'ye kadar tüm sayfalarda A ve B sütunundaki hesap kodlarının tümünün taranıp,
aynı işlemin, tüm ay ve tüm hesap kodları için TEK ADImda, TEK TIKLAMA ile yapılması daha doğru olmaz mı?

Yevmiye kaydından (veya fiş dökümü de denilebilir) hareketle,
KEBİR kayıtlarını oluşturmaya çalışıyormuşsunuz gibi anladım, yanılıyor muyum?

İşlemi fare seçimine bağlamanızın başka özel bir nedeni veya bir kriteriniz var ve oluşturulacak sayfaların hangileri olduğuna bu kritere göre mi karar veriyorsunuz, ya da adına sayfa oluşturulmayacak hesap kodları mı var, buna nasıl karar veriyorsunuz?

Ayrıca bir de yeni sayfa değil, yeni excel belgesi(leri) oluşturmaktan bahsediyorsunuz.
Burada da "İlgili aya ait olan sayfada alacak ve borç kodunu yazdığımda..." gibi bir cümleniz var.
Bu hesap kodunu nereye yazdığınız vs belli değil.

Fikrim; gereksiz emek/zaman kaybına da neden olmaması bakımından,
sorunuzu bir örnek belge üzerinden sormanız, hatta klasör yapısından vs söz ettiğinize göre,
bir-birkaç hesap kodu için gerekli yeni çalışma kitabı oluşturma işlemini elle yapıp,
ana belge ve oluşturulan diğer belgelerin olduğu klasörü ZİP/RAR neyse artık sıkıştırarak foruma eklerseniz daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Örnek belge ve örnek sonuçlar görülmeden harcanacak emek/zaman boşa gidebilir diyorum.

Örnek belgenin, gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen kopyası olduğuna emin misiniz?
BORÇ-ALACAK eşitliği filan yok. Sayfalarda sadece TEK muhasebe fişi mi oluyor.
Belge biraz garibime gitti doğrusu.

Ayrıca, önceki cevabımda yazdığım hususlarla ilgili bilgi vermemişsiniz.
Kafamda soru işaretleri var.

İyi Akşamlar;
Aylar sayfasında bulunan tablolarda hesaplardan yapılan harcamalar ve hesaba giren bedelleri görmekteyiz.
BORÇ-ALACAK eşitliği bulunmamaktadır. Çünkü aylardali tabloları yeniye defeteri gibi düzenlemek gerekeceğinden dolayı,
kod aynı çalışma kitabında öalışmamaktadır.
Hücre tıklaması ışında buton veya bir başka olayla da olabilir.
Her ay harcamalarda aynı olmayabileceğibnden kopyala yapıştır mümkün oplmayabilir.
Tüm ay ve tüm hesap kodları için TEK ADImda, TEK TIKLAMA ile yapılması daha doğru olmaz mı? olabilir.
Yevmiye kaydından (veya fiş dökümü de denilebilir) hareketle,
KEBİR kayıtlarını oluşturmaya çalışıyormuşsunuz gibi anladım, yanılıyor muyum? evet
Hesap kodu yazılmamış veya bulunmaması halinde dpsya açmaya gerek nulunmamaktadır.
Hesap koduna tıklandığında excel belgesinde, örneketedki gibi alacak veya borç kısmıma yazacak
Hesap kodları için önceden elle açılıp kağalı durumda kayıt edilebilir.

@mars2
Açıklamalarınızı tam olarak anlamamış olabilirim.

-- Belgenizdeki AY sayfalarının isimlerini 01, 02, 03, ....., 11, 12 gibi, 2 haneli ve SAYI şeklinde değiştirdim.
-- HKOD isimli sayfadaki LOGOya tıklayarak kodu çalıştırın (bu logoyu silmeyin).

Sayfalara aktarma işlemi gerçekleşecektir.
Tabi burada gördüğüm sorun, düğmeye her tıklamada verilerin tekrar ve tekrar aktarılacağıdır.
Bunun çözümü için;
-- ya aktarılan veri ay sayfasından silinmeli,
-- ya da aktarıldığının anlaşılması için aktarılan satırın karşında uygun bir sütuna
bir harf/sayı/işaret vs yazılmalı, ki düğmeye tekrar tıklandığında kod bu alanı kontrol etmeli.

AY sayfalarında hem BORÇ, hem de ALACAK sütunu BOŞ ise o satırdaki HESAP KODU için işlem yapılmaz.

Diğer isteklerinizi daha anlaşılır izah ederseniz, vaktim uygun olduğunda tekrar bakarım diye umuyorum.

Ekli dosyalar

@mars2
Açıklamalarınızı tam olarak anlamamış olabilirim.

-- Belgenizdeki AY sayfalarının isimlerini 01, 02, 03, ....., 11, 12 gibi, 2 haneli ve SAYI şeklinde değiştirdim.
-- HKOD isimli sayfadaki LOGOya tıklayarak kodu çalıştırın (bu logoyu silmeyin).

Sayfalara aktarma işlemi gerçekleşecektir.
Tabi burada gördüğüm sorun, düğmeye her tıklamada verilerin tekrar ve tekrar aktarılacağıdır.
Bunun çözümü için;
-- ya aktarılan veri ay sayfasından silinmeli,
-- ya da aktarıldığının anlaşılması için aktarılan satırın karşında uygun bir sütuna
bir harf/sayı/işaret vs yazılmalı, ki düğmeye tekrar tıklandığında kod bu alanı kontrol etmeli.

AY sayfalarında hem BORÇ, hem de ALACAK sütunu BOŞ ise o satırdaki HESAP KODU için işlem yapılmaz.

Diğer isteklerinizi daha anlaşılır izah ederseniz, vaktim uygun olduğunda tekrar bakarım diye umuyorum.

Ömer BARAN;​

İlginize teşekkürler, İl dışımda olmam nedeniyle buğüna kadar bakıp inceleyemedim. Ancak, emeğiniz için teşekkürler. Uyarılarınızı dikkate almak kaydı ile çalışma kitabını açtığımızda aşaiğıdaki uyarı veriyor ve işlem yapamamıyorum.

1673200348413.webp

Dosyaya sağ tıklayıp özelliklere girin. Aşağıdaki kutucuğu işaretleyip tamam a tıklayın.

Ekran görüntüsü 2023-01-08 213327.jpg
Dosyaya sağ tıklayıp özelliklere girin. Aşağıdaki kutucuğu işaretleyip tamam a tıklayın.

Ekran görüntüsü 2023-01-08 213327.jpg
Şyşi akşamlar;
Kodun yazılı bulunduğu örneği incelediğim kadari ile yukarıda belirttiğiniz olay meydana gelmektedir. (burada gördüğüm sorun, düğmeye her tıklamada verilerin tekrar ve tekrar aktarılacağıdır.)
Ve alacak kısmına yazdıklarım aktarılmamaktadır.
Bundan dolayı aynı çalışma sayfalarında değil klasör içinse ayrı ayrı çalışma kitaplarına aktarmak istemiştim.
Aktarıldığının anlaşılması için aktarılan satırın karşında uygun bir sütuna
bir harf/sayı/işaret vs yazılmalı, ki düğmeye tekrar tıklandığında kod bu alanı kontrol etmeli. - olabilir
aylardaki formlar Yevmiye - ön muhasebe mantığı ile tasarlandı. Daaha kullanılışlı veya yevmiye defteri mantığı ile değiştirilebilinir.

Sn @mars2

Dosyaya şöyle bir ilave yaptım;
ay sayfasında aktarılacak veri varsa o verinin satırında G sütunu hücresine XD ibaresi yazdırılır.
Böylece düğmeye tekrar tıklandığında aynı veri mükerrer olarak aktarılmamış olur.
Ay sayfalarına yeni veriyi kopyala yapıştır yöntemiyle alıyorsanız,
kopyala yapıştır işleminden sonra G sütununu temizlemeniz gerekir.

Not:
Alacak tutarının aktarılmadığını belirtmişsiniz ancak 649 hesap için alacak tutarı var ve sorunsuz aktarılıyor.

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...