Çözüldü Personele Özlük Evrakları Dijital Avşiv yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

artur80

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Üstatlarım
Personellerimiz ait kişi evraklarını dijital olarak arşiv oluşturup buradan başka bir yere copy oluşturmak istiyorum.
Dosya İsimleri TCno_Kimlik.pdf, TCno_Adısoyadı_Diploma.pdf, TCno__Adısoyadı_CV.pdf, TCno__Adısoyadı_Ehliyet.pdf, TCno__Adısoyadı_Sağlıkraporu.pdf vb. gibi personele ait pdf mevcut bunları excel ortamında belirli bir veya bir kaç kişinin ana arşiv klasöründen bularak kimlik belgesini başka bir klasöre kopyalarını kopyalacak bir işlem yapmak istiyorum. Konu Hakkında desteklerinizi rica ederim.

Foruma hoşgeldiniz Sayın @artur80

Açıklamanızdan, dosya isimlerindeki ortak noktanın TC Kimlik Numarası olduğu anlaşılıyor.
Alt klasörleri olan belli bir ana klasörde bulunan ve adında belli bir TC kimlik numarası geçen PDF
uzantılı belgeleri (belli bir kişiye ait belgeleri) ayrı klasöre kopyalayarak tasniflemek mi
yoksa kime ait olursa olsun alt klasörlerdeki tüm KİMLİK belgelerini mi ayrı klasöre kopyalamak istiyorsunuz?

Esas olarak imkansız değil ama biraz detay vermeniz lazım.

.

Üstatlarım
Personellerimiz ait kişi evraklarını dijital olarak arşiv oluşturup buradan başka bir yere copy oluşturmak istiyorum.
Dosya İsimleri TCno_Kimlik.pdf, TCno_Adısoyadı_Diploma.pdf, TCno__Adısoyadı_CV.pdf, TCno__Adısoyadı_Ehliyet.pdf, TCno__Adısoyadı_Sağlıkraporu.pdf vb. gibi personele ait pdf mevcut bunları excel ortamında belirli bir veya bir kaç kişinin ana arşiv klasöründen bularak kimlik belgesini başka bir klasöre kopyalarını kopyalacak bir işlem yapmak istiyorum. Konu Hakkında desteklerinizi rica ederim.
Ömer Bey Merhaba,

Burada yapmak istediğim şey datada kimlik fotokopisi, ehliyet, cv, diploma görüntüleri vb. gibi datalar var ben burda birden fazla kişinin tc ile başlayanların kimlik fotokopileri veya diplolalarını pdf olarak bir klasöre alıp oradan email yada email yolu ile talep eden kişilere ileteceğim.
Söylede düşünülebilir. Buton ekleyip diploma butonu tıkladığımda belirmiş olduğum kişilere ait diplomaların kopyasını kaynak yol açılıp buradan klasör seçerek kopyasını oluştursun olabilir.

İstekleriniz anladığım kadarıyla oldukça detaylı bir şeye benziyor.
Fikrim akışın, kabaca şöyle olması gerektiği (herbiri yeni, ayrı konu olmalı) ;
-- Önceden belli olan bir DİZİN (yol) 'deki dosyaların (türü kısıtlanabilir, jpg, pdf gibi) listelenmesi ayrı bir konu,
-- Excel belgesinde listeleme tamamlandıktan sonra, açacağınız yeni bir konuda, ayrı bir listedeki TC bilgilerine göre arama, başka bir klasöre (DİZİN bilgisi verilmeli veya bulunmalı) bunların kopyalanarak derlenmesi,
-- Derlenen klasör içeriğinin e-posta olarak gönderilmesi.

Ömer Bey Merhaba,

Burada yapmak istediğim şey datada kimlik fotokopisi, ehliyet, cv, diploma görüntüleri vb. gibi datalar var ben burda birden fazla kişinin tc ile başlayanların kimlik fotokopileri veya diplolalarını pdf olarak bir klasöre alıp oradan email yada email yolu ile talep eden kişilere ileteceğim.
Söylede düşünülebilir. Buton ekleyip diploma butonu tıkladığımda belirmiş olduğum kişilere ait diplomaların kopyasını kaynak yol açılıp buradan klasör seçerek kopyasını oluştursun olabilir.

İstekleriniz anladığım kadarıyla oldukça detaylı bir şeye benziyor.
Fikrim akışın, kabaca şöyle olması gerektiği (herbiri yeni, ayrı konu olmalı) ;
-- Önceden belli olan bir DİZİN (yol) 'deki dosyaların (türü kısıtlanabilir, jpg, pdf gibi) listelenmesi ayrı bir konu,
-- Excel belgesinde listeleme tamamlandıktan sonra, açacağınız yeni bir konuda, ayrı bir listedeki TC bilgilerine göre arama, başka bir klasöre (DİZİN bilgisi verilmeli veya bulunmalı) bunların kopyalanarak derlenmesi,
-- Derlenen klasör içeriğinin e-posta olarak gönderilmesi.
Ömer Bey

Excelde belli hücrelere girilmiş veya yazılmış olan TC Nolarılarını buton yapıp ( Diploma, CV, Kimlik vb. ) Ana Data (Dizinde bulunan TCno_Adısoyadı_Kimlik.pdf, TCno_Adısoyadı_Diploma.pdf veya TCno__Adısoyadı_CV.pdf dosyalarından ) DİPLOMA butonuna bastığımda hücrelere yazılmış olan tclere ait diploma dosya isminde olan diploma dosyaları başka bir dizine (kopyalanacak dizin bende seçebilirim, otomatikte gelebilir) kopyasını oluşturmak.
Dizin derken kopyalanacak klasör demek istiyorum.

ÖRnek belgenin olmadığı, aranacak TC numaralarının hangi sayfada, hangi sütunda, hangi satırdan itibaren listelendiği bilinmeden
sözel soruya ancak yol gösterici bir şeyler yazılabilir.

.

Merhabalar @artur80 .

Epey özel bir kodlama oldu.
Derlenecek dosya türünü B1 hücresinden seçtikten sonra sayfadaki düğmeye tıklayın.
(belge türü hücreden seçileceği için sayfada 1 adet düğme yeterli)
-- Önce GÖZAT ekranıyla KAYNAK belgelerin bulunduğu ANA klasör seçimi istenir,
-- Ardından yine GÖZAT ekranıyla HEDEF KLASÖR seçimi istenir.
-- İlgili ANA klasör ve ALT KLASÖRLERinden aranan TC Kimlik Numaraları ve B1 hücresinden seçilen pdf belge türüne göre
belgesi bulunan TC Kimlik numarası hücrelerinin arkaplan rengi YEŞİL olarak ayarlanır,
bulunamayanların ki arkaplan renksiz olarak kalır. Denersiniz.

Dikkat: Hedef klasör ile Kaynak klasörün aynı dizinde olmaması önemlidir, işlem için sadece belgedeki LOGOyu kullanınız.

Kullanılan kodlar aşağıda gösterildi, kodların uygulandığı belge ekte.

Sonradan eklenen not: 23.03.2021 16:13
-- Konu sayfasındaki yazışmalar üzerine nihai sonuca ulaşan kodlar güncellendi,
-- işlemin sorunsuz halinin uygulandığı yeni nihai belge eklendi.
-- Kullanacak olanlar, XD_Ozluk_Belge_Derle_BRN2.xlsm isimli belgeyi indirebilirler.

VBA:
You must log in to view content
(69 satır)

Ekli dosyalar

• XD_Ozluk_Belge_Derle_BRN.3848.xlsm
    XD_Ozluk_Belge_Derle_BRN.3848.xlsm
    26.6 KB · Görüntüleme: 21
  • 1616250920848.webp
    1616250920848.webp
    12.4 KB · Görüntüleme: 7
Merhabalar @artur80 .

Epey özel bir kodlama oldu.
Derlenecek dosya türünü B1 hücresinden seçtikten sonra sayfadaki düğmeye tıklayın.
(belge türü hücreden seçileceği için sayfada 1 adet düğme yeterli)
-- Önce GÖZAT ekranıyla KAYNAK belgelerin bulunduğu ANA klasör seçimi istenir,
-- Ardından yine GÖZAT ekranıyla HEDEF KLASÖR seçimi istenir.
-- İlgili ANA klasör ve ALT KLASÖRLERinden aranan TC Kimlik Numaraları ve B1 hücresinden seçilen pdf belge türüne göre
belgesi bulunan TC Kimlik numarası hücrelerinin arkaplan rengi YEŞİL olarak ayarlanır,
bulunamayanların ki arkaplan renksiz olarak kalır. Denersiniz.

Dikkat: Hedef klasör ile Kaynak klasörün aynı dizinde olmaması önemlidir, işlem için sadece belgedeki LOGOyu kullanınız.

Kullanılan kodlar aşağıda gösterildi, kodların uygulandığı belge ekte.

VBA:
You must log in to view content
(62 satır)
Ömer Bey Merhaba,
Dosya istediğimi vermesi istediğimi oluşturmuş ama dosyada devamlı aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum. Dosya İsmi TC_AdıSoyadı_CV.pdf ve TCno_CV.pdf olarak ikisini de denedim olmadı. Aranan dosyalarda ekte mevcuttur.

1616329959328.webp

Ekli dosyalar

• 1616327607580.webp
    1616327607580.webp
    14.8 KB · Görüntüleme: 10
Moderatörün son düzenlenenleri:
Denemeler yapmadan cevap yazma, dosya gönderme alışkanlığım yoktur.
Seçilen KAYNAK ana klasörde veya bunun alt klasörlerinde PDF uzantılı olmak üzere,
isminde, ilgili TC no ve CV/Diploma/... seçilen kelime olan belgenin bulunup, kopyasının HEDEF klasöre alınması gerekir.

HEDEF ve KAYNAK klasör seçim anında, seçtiğiniz klasörü görebileceğim şekilde birer tane ekran görüntüsü ve
mevcut olduğundan emin olduğunuz PDF belgeye sağ tıklayıp ÖZELLİKLERİni görüntülediğinizdeki üstte yer alan YOL bilgisini görebileceğim şekilde üçüncü bir ekran görüntüsü iletirseniz belki fikir yürütülebilir.

Bulunması gereken PDF belgenin, KAYNAK klasör veya bunun alt klasörlerinden birinin içinde olduğundan emin misiniz?

.

Denemeler yapmadan cevap yazma, dosya gönderme alışkanlığım yoktur.
Seçilen KAYNAK ana klasörde veya bunun alt klasörlerinde PDF uzantılı olmak üzere,
isminde, ilgili TC no ve CV/Diploma/... seçilen kelime olan belgenin bulunup, kopyasının HEDEF klasöre alınması gerekir.

HEDEF ve KAYNAK klasör seçim anında, seçtiğiniz klasörü görebileceğim şekilde birer tane ekran görüntüsü ve
mevcut olduğundan emin olduğunuz PDF belgeye sağ tıklayıp ÖZELLİKLERİni görüntülediğinizdeki üstte yer alan YOL bilgisini görebileceğim şekilde üçüncü bir ekran görüntüsü iletirseniz belki fikir yürütülebilir.

Bulunması gereken PDF belgenin, KAYNAK klasör veya bunun alt klasörlerinden birinin içinde olduğundan emin misiniz?

.

Ömer Bey

Gerçekten yanlış anlamayın siz tabi kontrol edip öyle gönderiyorsunuzdur ben bir yerde yanlış veya eksik bir işlem
yapıyorum ama onu çözemiyorum. Hatta bana yardımcı olmak için uğraştığınızın çok farkındayım. Hakkınızı helal edin lütfen ben hatayı nerde yaptığımı çözemiyorum.

İlk resim kaynak klasördür kopyalama yapılacak pdf dosyalarda içindedir.
1616330177503.webp
1616330481153.webp

Buda kopyalama yapılacak klasördür.

1616330435823.webp

1616330525223.webp

Sonuç olarak da hata veriyor.

Ekran Görüntüsü.webp

Ekli dosyalar

• 1616419105031.webp
    1616419105031.webp
    11.2 KB · Görüntüleme: 3
B1 hücresindeki açılır liste içeriği ile dosya adları arasındaki eşleşmeyle ilgili olarak
büyük/küçük harf ve Türkçe karakter sorunu yaşadığınız anlaşılıyor.

Uygun olduğumda kesin çözüm için düzeltme kodu iletirim.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
31