Çözüldü Dinamik Tarih Drop Down Açılır Liste Oluşturmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kısaca örneklendirecek olursak
Bugünün tarihinden seçtiğimiz ay kadar geriden başlayıp içinde bulunduğumuz yılın gerideki ayına kadar tarih aralığını oluşturup bu aralığı ilgili sütundan $C$1 açılır listesinde göstermeye çalışıyorum.
Bunu en mantıklı nasıl yapabilirim?

Örnekte yanlışlık var olay anlaşılması için koydum.
Yapmaya çalıştığım şu

Koşul : 1 Yıl geri gidebilsin...
O gittiği ay hangi ay ise 2021 yani bulunduğumuz yılın o ayına kadar liste devam edecek...

$C$1 hücresindeki seçim kutusu da bunu listeleyebilecek.

Ekli dosyayı görüntüle Tarih Seçim Kutusu.xlsx

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar.

Yanlış anlamadıysam; G3 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip 27'nci satıra kadar kopyalayın.
Veri doğrulaama listesinde de veri aralığını =$G$3:$G$27 olarak seçin.
Neden 27'nci satır? Çünkü açılır listeden hangi sayıyı seçerseniz seçin oluşan 1 ay ritimli liste 25 satır olur.
Yani 27'nci satırdan sonrasına ihtiyaç yok.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Ben de şansımı deneyeyim. Muhtemelen yanlış anlamışımdır.

G1 hücresine
=SERİTARİH(BUGÜN();SATIR(G1)-13)

formülünü G13 e kadar aşağıya doğru kopyalayın. G14 ve sonrasını silebilirsiniz.

Açılır listedeki formül ise
=$G$1:$G$13

Şunu yapmaya çalışıyorum
Ay ya da yıl farketmez

İçinde bulunduğumuz 2021 yılından 5 yıl öncesi ile 5 yıl sonrasını içeren açılır liste yapmaya çalışıyorum
ya da
İçinde bulunduğumuz yılın ayından 5 ay öne ve 5 ay sonrasının ilk günlerini içeren açılır liste...

% öncesi ve 5 sonrasındaki % sayısını da tercihli yapayım istemiştim

Bunun dışında merak ettiğim bu konuda diğer bir meselede

hiç bunlara gerek duymadan sadece veri doğrulamadan formülle örneğin 2021 yılından 5 yıl öncesi ile 5 yıl sonrasını içeren açılır liste oluşturulabilir mi?

Merhaba ,
sadece veri doğrulamaya tek formül yazmakla ulaşılan bir sonuç değil. yardımcı formüller /sütun vb. ihtiyacı var. Eğer uzman arkadaşlarımızdan daha pratik bir çözüm gelmez ise dosyayı paylaşırım, incelersiniz. Kolay gelsin.

Selamlar,
Pratik olup olmadığını bilemem.

Dizi formüllerin veri doğrulama ile açılır listede kullanılıp kullanılmadığını ve kullanılıyorsa da hangi yöntemle kullanıldığını bilmiyorum
Dosyada, formülle liste oluşturularak ve de referans listelerin makro ile otomatik doldurulması (makroda acemi olduğumu belirtmeliyim bu arada) şeklinde iki yöntem mevcut.

Ekli dosyayı görüntüle AcilirListe_VBA.xlsm

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    16 KB · Görüntüleme: 6
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar tekrar.

5 yıl nereden çıktı anlayamadım. Diğer çözümleri incelemiş değilim.
Aşağıdaki kod istenilen veri doğrulama listesini, aktif sayfanın C1 hücresine uygulayacaktır.

Kodda (tarihlerin gün kısmı için, BUGÜN'ün günü kullanılır)
-- geri değişkeni, bugünün tarihinden kaç ay geriden başlanacağını,
-- ileri değişkeni ise bugünün tarihinden kaç ay ileride sonlandırılacağını belirler,

VBA:
You must log in to view content
(8 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar