Çözüldü Birbiriyle İlişkili Drop Down Menü Yapımı

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki şekilde birbiriyle ilişkili menüyü nasıl yapabilirim?
Kaydır ile yapılabileceğini düşünüyorum. Ama doğru şekilde kaydıramıyorum.

Örnekte A:A sütunundaki verileri karışık yazdım ancak alt alta sıralı normalde

dropdown.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Sitemizde oldukça fazla sayıda faydalı kaynak dosya vardır.
Arama kısmını kullanmanızı naçizane tavsiye ederim.
Sayın Admin Bey,
Bu örneklerde genelde listeler farklı sütunlarda benim ise alt kategorilerin tümünü A:A sütunu gibi tek sütunda yapmaya çalışıyorum
Böyle olunca oradaki mantık benim örneğimde işlemiyor ya da ben işletemiyoırum

Biraz üzerinde durursanız kolayca yapabilirsiniz.
En güzel öğrenme yöntemi bundan geçer.
Tabi tercih sizindir, ben sadece bu tür örneklerimizin fazla sayıda olduğunu belirtmek için yazdım ayrıca.

Soruya dair cevap da gelecektir.

Biraz üzerinde durursanız kolayca yapabilirsiniz.
En güzel öğrenme yöntemi bundan geçer.
Tabi tercih sizindir, ben sadece bu tür örneklerimizin fazla sayıda olduğunu belirtmek için yazdım ayrıca.

Soruya dair cevap da gelecektir.
iki gündür bununla ilgili şeyler araştırıp kod yazıyorum sonunda buraya yazmaya karar verdim :(
Bu yapıya benzer bir örnek buldum il - ilçe örneği ama onda da yardımcı sütun kullanılmış benim isim ve sınıf listem ise dinamik yapıda böyle olunca oda işe yaramadı.

Moderatörün son düzenlenenleri:
G2 hücresinin Veri Doğrulama özelliğinin Liste alanına aşağıdaki formülü yazarsanız sanırım yeterli olacktır.
[REPLYANDTHANKS]=KAYDIR($A$2;KAÇINCI(F2;KAYDIR($A$2;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A$2:$A$997);1);0);1;EĞERSAY(KAYDIR($A$2;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A$2:$A$997);1);F2);1)[/REPLYANDTHANKS]

G2 hücresinin Veri Doğrulama özelliğinin Liste alanına aşağıdaki formülü yazarsanız sanırım yeterli olacktır.
*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Teşekkür ederim.
Kafamdaki yazmaya çalıştığım kod buydu.
Ancak sonuçlarda liste bir alt satırdan başlıyor sanırım bundan sonrası daha kolay ulaşılır.
Ben mesaj yazarken siz yazdınız

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Bu şekilde yani KAYDIR($A$2;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A$2:$A$997);1);0) değerinden 1 sayı eksilttiğimizde doğru sonuç veriyor

Soruna baktığımda aşağıdaki formülün 1 değer fazla ürettiğini gördüm
VBA:
(1 satır)
bende onun sonuna -1 koyarak sorunu çözdüm gibi
VBA:
(1 satır)
şeklinde şuan çalışıyor ama ilerde elimde patlar mı bilemiyorum :)
Teşekkürler.
Kaydır'ın içine rakamları el ile yazıp sonucu buluyordum ama bu sonucu veren tam formülü yazamıyordum
Bu kısımda verdiğiniz örnek faydalı oldu

Excel 365 ile o kadar kolay bir işlem iken, geleneksel Excel formülleri oldukça zorlaştırıcı ne yazık ki.
İşiniz halloduysa iyi en azından.

Excel 365 hiç kurup denemedim 2019 kullanıyorum bu dosyaları öğretmen arkadaşlara verip kullanmalarını salıyorum onların office programları çok daha eski böyle olunca onlarda çalışmayacak bir uygulamanın önemi kalmıyor bu durumda

Siz sınıf sıralamasını da değiştirdiniz sanırım. İlk dosyada liste sıralı değildi.
@Ezelk Bey bakış açımıza yön verecek alternatifleriniz varsa eklerseniz memnun kalırız.
Aslında bu örneklerle @Ömer BARAN Beyin her zaman ifade ettiği bir şeyi gerçekleştirmeye çalışıyorum.
önceleri düşey ara ile ihtiyaçlarımı giderirdim
şimdi indis ile işlerimi görüyorum
ama artık kaydır a geçmek ve boyut kazanmak istiyorum.
Bu alternatif örnekler beni bu boyuta geçirecek inşallah

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
37