Çözüldü Birbiriyle İlişkili Drop Down Menü Yapımı

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki şekilde birbiriyle ilişkili menüyü nasıl yapabilirim?
Kaydır ile yapılabileceğini düşünüyorum. Ama doğru şekilde kaydıramıyorum.

Örnekte A:A sütunundaki verileri karışık yazdım ancak alt alta sıralı normalde

dropdown.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Alternatif olarak
hem formülle ve hem de makro ile çözüm ektedir...
İncelersiniz...
Sayın @52779 Hocam
Örnekleriniz hep düzenli ve açıklayıcı oluyor. bunun için ayrıca teşekkürler.
Makro ile nasıl yapılacağı da aklımın bir kenarındaydı ancak ilk önce formülle yapabilmek ilk basamaktı.
Formülle yapılan örneğiniz yardımcı sütun kullanarak yani J ve K sütunları olmaksızın sadece formül kısmına yazarak olabilir mi?

Ad Yöneticisi kısmında atanmış olan addaki formülü direk Veri Doğrulamaya yazarsanız olur.
şunu kastetmiştim.
Elbette bu örnekte sıralanmamış listeyi sıralama var.
Bu açıdan değerli bir örnek.
Ancak bu yönü listeyi dinamik gelen veri olduğu için sıralanmış şekilde alarak ilk örnekten vaz geçerek düzenli sıralama üzerine gittik...
Screenshot_4.webp

Sayın @52779 Hocam
Örnekleriniz hep düzenli ve açıklayıcı oluyor. bunun için ayrıca teşekkürler.
Makro ile nasıl yapılacağı da aklımın bir kenarındaydı ancak ilk önce formülle yapabilmek ilk basamaktı.
Formülle yapılan örneğiniz yardımcı sütun kullanarak yani J ve K sütunları olmaksızın sadece formül kısmına yazarak olabilir mi?
Ben teşekkür ediyorum....
1 - Dizi formülleriyle Benzersiz listelerinin elde edilmesinde daima, bir önceki satırın listede yer alıp almadığının kontrolu vardır.
2 - Listelerin kaç satır olacağı da değişkendir.
Dolayısıyla, önce benzersizlerin listesinin (bana göre asıl kolon, size göre yardımcı kolon) mutlaka ayrı kolonlarda hazırlanması gerekir.

Office365 ile bile, listeler dökülmeli elde edilir. yani satır sayısı bellidir. Buna rağmen önce listeleme yapılır ve bu liste referans olarak açılır listeye verilir.
Yani liste olmazsa olmaz durumundadır. O nedenle de bana göre yardımcı değil ASIL kolonudur.

Bir önceki mesajımda,
Office365 bahsettim. Dökülmeli bile olsa liste gerekli demiştim.

Ayrıca,
sizin listede Sınıflar ve isimler var... Aynı sınıfta AYNI isimden olanlar olabilir.
Açılır listede listelersiniz. problem değil... Ancak seçiminizi yapıp, bu seçimi listede arattırırsanız size ilk geleni verecektir. Yani, Problem listeden seçtiğinizde bunu kullanmak yönünde oluşur. O nedenle de BENZERSİZ listeleme yapılmaya özen gösterilir. ListBox gibi nesnelerde seçim numarası olacağından benzersiz olmasa da olabilir.
Sınıflar - isimler den ziyade, Okul Numaraları benzersizdir. okul Numaralarının kullanılmasında yarar var...

Şimdi bir örnek ekliyorum.
1 - Okul numaraları var. Seçimlerden hareketle Öğrenci ismi bulunmakta.
2 - Ad Tanımlamaları kullanılmadı. Listelerden hareketle, formüllerle dinamik alanlar oluşturuldu, açılır listelere referans olarak...
3 - 365, Normal DİZİ, Makro ile Veri Doğrulama Açılır Liste ve Combobox örneklendi bu dosyada....

Ekli dosyalar

Bir önceki mesajımda,
Office365 bahsettim. Dökülmeli bile olsa liste gerekli demiştim.

Ayrıca,
sizin listede Sınıflar ve isimler var... Aynı sınıfta AYNI isimden olanlar olabilir.
Açılır listede listelersiniz. problem değil... Ancak seçiminizi yapıp, bu seçimi listede arattırırsanız size ilk geleni verecektir. Yani, Problem listeden seçtiğinizde bunu kullanmak yönünde oluşur. O nedenle de BENZERSİZ listeleme yapılmaya özen gösterilir. ListBox gibi nesnelerde seçim numarası olacağından benzersiz olmasa da olabilir.
Sınıflar - isimler den ziyade, Okul Numaraları benzersizdir. okul Numaralarının kullanılmasında yarar var...

Şimdi bir örnek ekliyorum.
1 - Okul numaraları var. Seçimlerden hareketle Öğrenci ismi bulunmakta.
2 - Ad Tanımlamaları kullanılmadı. Listelerden hareketle, formüllerle dinamik alanlar oluşturuldu, açılır listelere referans olarak...
3 - 365, Normal DİZİ, Makro ile Veri Doğrulama Açılır Liste ve Combobox örneklendi bu dosyada....
örnek olayı anlatabilmek içindi
sınıflardaki öğrencilerin isim ve soy isimleri birlikte yani gerçek örnekte bilgi çakışması olmayacak inş.
Teşekkürler örnek için
inceliyorum

Sizin örnekte olduğu gibi benim isimlerde gerçek dosyada şu şekilde 5/A - 123 - Ahmet KARA gibi bu şekilde zaten hep eşsiz değerler olacaktır.

Bu örnek çok çok daha güzel olmuş elinize sağlık

Buradaki verilen örneklerden Veri Doğrulama ile liste oluşturmada üç alternatif kod öğrenmiş olduk

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

Benim bildiğim zaten sınıflara göre listeleriniz hazır.
O halde F2'deki seçime bağlı olarak ilgili sayfadaki öğrenci listesini veren formüllü çözüm hiç zahmetli/anlaşılmaz değil.

Not: Açtığınız bir önceki konunun devamı olan konuyu açmanızı bekliyorum.

Bu dokuman da çeşitlilik olması açısından.....
Yardımcı kolon YOK..... Listeleme YOK..... diyorsanız eğer
KOŞULu yerine getirerek yapabilirsiniz...

Koşul ve Açıklama resimde görebilirsiniz... Buraya yazmayacağım.

1636413410150.webp

Dosya ektedir incelersiniz...

Ekli dosyalar

Bu dokuman da çeşitlilik olması açısından.....
Yardımcı kolon YOK..... Listeleme YOK..... diyorsanız eğer
KOŞULu yerine getirerek yapabilirsiniz...

Koşul ve Açıklama resimde görebilirsiniz... Buraya yazmayacağım.

1636413410150.webp

Dosya ektedir incelersiniz...
Bu örnekteki kod daha kısa ve güzel olmuş. Çok teşekkürler. Şimdi sadece bu açılır listelerin ana kategorisi değişince macro ile -- seçiniz -- kısmını uyarlamak kaldı. Ancak benim örneğimde 24 + 24 = 48 adet açılır liste var bunları ana kategori değişince önceden seçilen değerlerin sıfırlanıp -- seçiniz -- yazdırılması kalıyor ama bu işlemi yarın müsait olduğumda örneklendireyip yeni bir başlıkta sorayım
Kod:
(1 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi