Çözüldü Son Kullanma Tarihi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bilgi

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar ,

Bir market düşünün dolap ürünleri vbs ürünler mevcut Son Kullanma tarihin'de sıkıntı olanlar. Bir excel hazırlayabilirmiyiz.Örnek verecek olursam A sutününe Ürün ismi B Sutününe SKT Tarihini yazar isek başak bir sutünde renklendirilmiş bir şekilde yaklaşınca veya bitince yanıp sönen bir koşullu biçimlendirme olabilir mi .
Teşekkürler
İyi Çalışmalar...

Merhaba,
Yanıp sönme koşullu biçimlendirmeyle olmuyor, makro gerekir.
Makrosuz, yanıp sönmeden bir yan hücreyi kırmızı dolgu ile biçimlendirerek yapılan basit bir koşullu biçimlendirme işinize yararsa ekli dosyayı kullanabilirsiniz.
C1 hücresi kaç gün kala uyarı almak istediğinizi yazın. Bu tarih ile son kullanma tarihi arasında bir süreçse SARI dolgu, SKT geçtiyse KIRMIZI dolgu ile renklendirilecek.

Ekli dosyalar

Bir Market İçin Kullanacaz, SKT ile büyük problem yaşıyorlar.
Başkasının Ekmeğine mani olmak istemiyoruz. Mağaza çalışanları için.
Tam teşekküllü bir excel hazırlamam gerekiyor. Bu konuda siz değerli üstatlarımın desteğini rica ediyorum.
Teşekürler
İyi Calismalar...

Anlatımınıza göre hazırladığımız dosyalar işinizi görmüyor mu?
Görmüyorsa tam olarak ne tür birşey istiyorsunuz? Örnek bir dosyayla sorunuzu destekleyerek ve açıklamalı bir şekilde sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Merhabalar;
Benim paylaştığım dosyada

-Son kullanma tarihine 5 günden az kalanlar Turuncu
Koşullu Biçimlendirmedeki formül=$B2-BUGÜN()<5
-Kaç gün kala uyarı vermesini isterseniz Formüldeki gün sayısını değiştire bilirsiniz ya da Sayın PriveT'in örneğindeki gibi hücre ismi yazabilirsiniz.

-Son kullanma tarihi bitenler Kırmızı
Koşullu Biçimlendirmedeki formül=YADA($B2<BUGÜN();$B2=BUGÜN())

Merhabalar;
Sayın PriveT'in paylaşmış olduğu dosyada;
C1 hücresine gün sayısı yazmalısınız.
Koşullu Biçimlendirmede bulunan,
=VE($B2-1-BUGÜN()<$C$1;$B2<>"";$B$2>=BUGÜN()) bu formül C1 hücresine göre hesaplama yapıyor ve Son Kullanma Tarihi, Bugünün tarihine eşit olursa Turuncu ile işaretliyor.

Benim paylaştığım dosyada ise;
Belirttiğim gibi son kullanma tarihine kaç gün kala uyarı vermesini isterseniz formül içinde belirtebilirsiniz.

-Son kullanma tarihine 5 günden az kalanlar ya da Son Kullanma Tarihi bugünün tarihine eşit olanları Turuncu ile belirtmek için ilgili formülü aşağıdaki gibi değiştiriniz.
=YADA($B2-BUGÜN()<5;$B2=BUGÜN())

-Son kullanma tarihi bitenler için ise =$B2<BUGÜN() formülünü kullanabilirsiniz.

Ya da olmasını düşündüğünüz şekilde bir örnek dosya hazırlarsanız, dosya üzerinden daha kolay işlem yapabiliriz.

Merhabalar;
Sayın PriveT'in paylaşmış olduğu dosyada;
C1 hücresine gün sayısı yazmalısınız.
Koşullu Biçimlendirmede bulunan,
=VE($B2-1-BUGÜN()<$C$1;$B2<>"";$B$2>=BUGÜN()) bu formül C1 hücresine göre hesaplama yapıyor ve Son Kullanma Tarihi, Bugünün tarihine eşit olursa Turuncu ile işaretliyor.

Benim paylaştığım dosyada ise;
Belirttiğim gibi son kullanma tarihine kaç gün kala uyarı vermesini isterseniz formül içinde belirtebilirsiniz.

-Son kullanma tarihine 5 günden az kalanlar ya da Son Kullanma Tarihi bugünün tarihine eşit olanları Turuncu ile belirtmek için ilgili formülü aşağıdaki gibi değiştiriniz.
=YADA($B2-BUGÜN()<5;$B2=BUGÜN())

-Son kullanma tarihi bitenler için ise =$B2<BUGÜN() formülünü kullanabilirsiniz.

Ya da olmasını düşündüğünüz şekilde bir örnek dosya hazırlarsanız, dosya üzerinden daha kolay işlem yapabiliriz.

Ekleyince çok farklı oldu sizin yaptiginiz dosyada olmadi yada beceremedim.
Bitince kırmızı olsun.
Ama son kullanması bugün bile olsa turuncu kalsın.
Çünkü bugünün tarihlisi satilabilir.

Kusura bakmayın tekrardan...

C1 hücresine UYARI yazar isek oraya yazdığınız gün sayısını nereye eklebiliriz.
Şuda var .
Bugün bile olsa kırmızı olmaması lazım bugün bittiği zaman kırmızı olması gerekiyor.

Siz benim dosyayı incelediniz mi?
Bugün ise KIRMIZI olmuyor, TURUNCU kalıyor.
Ve tekrarlıyorum C1 hücresine kaç gün yazarsanız o kadar gün kala TURUNCU olarak renklendirilir.

Merhaba;

Böyle değil de örnek dosya üzerinden anlatım yaparsanız daha iyi olur.
-İstediğiniz uyarı nedir?
-Nereye yazsın, Son Kullanma Tarihine az gün kalan ve tarihi biten her ürünün yanına mı yazsın vb.
örnek birkaç kayıt olursa, bizim için ve sizin için daha kolay olacaktır. :)

Merhaba;
Ekteki dosyayı dener misiniz?

Ekli dosyalar

• kosullu_bicimlendirme_ornegi.xlsx
    kosullu_bicimlendirme_ornegi.xlsx
    9.7 KB · Görüntüleme: 9
  • kosullu_bicimlendirme_ornek.webp
    kosullu_bicimlendirme_ornek.webp
    21.8 KB · Görüntüleme: 22
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21