Çözüldü İlk Tarihi Girilen Ayın Diğer Günlerini Gösterme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vurkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vurkan

Normal Üye
Arkadaşlar Merhaba;
Ekli dosyada N4 hücresine ayın ilk gününün tarihini giriyorum. B10:B40 aralığında o aya ait haftanın çalışma günlerinin tarihlerini yazdırmak istiyorum. Bunu yaparken O ayın ilk günü cumartesi veya pazarsa pazartesiden itibaren sadece haftaiçi günlerinin tarihlerini yazmalı, haftasonlarını atlamalı. Bunun formülünü bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Arkadaşlar Merhaba;
Ekli dosyada N4 hücresine ayın ilk gününün tarihini giriyorum. B10:B40 aralığında o aya ait haftanın çalışma günlerinin tarihlerini yazdırmak istiyorum. Bunu yaparken O ayın ilk günü cumartesi veya pazarsa pazartesiden itibaren sadece haftaiçi günlerinin tarihlerini yazmalı, haftasonlarını atlamalı. Bunun formülünü bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba,
B10 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp son satıra kadar sürükleyerek çoğaltınız.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Sayın PriveT ilginize teşekkür ediyorum. Verdiğiniz formül Aralık Ayları hariç çalıştı. Aralık Ayında 31 Aralıktan sonra boş kalması gerekirken Aralığı Ocak ayından çalışma günleriyle doldurmaya devam ediyor. Buna bir çözüm olabilir mi acaba? Saygılar.

Ekli dosyalar

Merhaba.

Sayın @PriveT şu an çevrimiçi değil.
Başka bir bakış açısıyla alternatif bir cevap vereyim dedim.

Aşağıdaki formülü B10 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın 52779 Verdiğiniz formüller çalıştı. İlginize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Sayın Baran sizin verdiğiniz formül Kasım Ayı için 1 kasım pazar gününe gelmesine rağmen B10 1.11.2020 oldu. Halbuki B10 hücresi 2.11.2020 ile başlamalıydı. İlginize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Sayın 52779 Verdiğiniz formüller çalıştı. İlginize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Sayın Baran sizin verdiğiniz formül Kasım Ayı için 1 kasım pazar gününe gelmesine rağmen B10 1.11.2020 oldu. Halbuki B10 hücresi 2.11.2020 ile başlamalıydı. İlginize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Ben teşekkür ediyorum.
İyi geceler sizlere...

Aslında B10 için ikinci formülü, B11 için üçüncü formülü hazırlamıştım.
Ama önceki cevabımdaki formülü aşağıdaki birinci formül gibi değiştirirseniz de sorun kalmaması gerekir.
Başlangıç gününü 1 gün önceye almak gerikiyordu.

Kod:
(4 satır)

.

=EĞER(İŞGÜNÜ.ULUSL($N$4-1;SATIR(A1))>SERİAY($N$4;0);"";İŞGÜNÜ.ULUSL($N$4-1;SATIR(A1))) =$N$4+ARA(HAFTANINGÜNÜ($N$4;2);{1;6;7};{0;2;1}) =EĞER(B10="";"";EĞER(B10+ARA(HAFTANINGÜNÜ(B10;2);{1;5};{1;3})>SERİAY($N$4;0);"";B10+ARA(HAFTANINGÜNÜ(B10;2);{1;5};{1;3})))

Sayın Baran Üstadım Her iki formülünüz de hatasız çalışıyor. Teşekkür ediyorum. Saygılar .

Sayın Ömer BARAN üstadım
aşağıdaki formülünüzdeki 1,6,7 0,2,1 nasıl oluyor? bilgi vermeniz mümkün mü?
=$N$4+ARA(HAFTANINGÜNÜ($N$4;2);{1;6;7};{0;2;1})

Sayın @KMLZDMR .

ARA işlevini araştırmalısınız.

HAFTANINGÜNÜ(TARİH;2) formülündeki 2 sayısı haftanın Pazartesi gününden başladığını belirtiyor.
Sırayla Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar. için bunun sonucu , 1, 2, 3 .... 6, 7 olur.

ARA işlevi ise, bu sonucu, ilk {} arasındaki değerlerin içinde ARAr ve EŞİT veya KÜÇÜK İLK DEĞERİ bulur,
ikinci {} arasındaki değerlerden, bulunan değere karşılık gelen değeri de SONUÇ olarak verir.
Formül ise bu sonucu N4 hücresindeki değere EKLEyerek ilk haftaiçi gününü buluyor.

.