T

Çözüldü Aynı kişinin belirli satırdaki bilgilerini alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kolay gelsin arkadaşlar. Örnek Kitap2 çalışma kitabında açıkladığım şekilde aynı kişiye ait kitap1 çalışma kitabındaki istediğimiz sıradaki bilgileri çekebileceğimiz bir formüle ihtiyacım var. Yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

Sayın @teyadih .

-- Kitap2'de verileri satır atlayarak almak istiyorsunuz doğru mudur? (olması gereken sonuçları satır atlayarak yazmışsınız)
-- Kitap2'deki bigileri tersten sıralı olarak mı yoksa,
ilk satırda alttan 1'inci, ikinci satırda alttan ikinci gibi bir düzenle mi almak istiyorsunuz?
-- Kitap1'de veriler SİCİL NO kriterine göre mi sıralıdır?
-- Verilecek formül önerisini B2 ve C2'ye uygulayıp aşağı doğru kopyalamak mı istiyorsunuz?

Kitap1'deki veriler, aynı sicil numaraları arasında boşluk veya başka sicil numarası olmayacaksa
aşağıdaki formül kullanılabilir.

Formülün son kısmında yer alan;
-- kırmızı renklendirdiğim 1 sayısı sondan 1'inci anlamına da gelir, bu sayıyı değiştirerek
sondan 2'nci, 3'üncü vs veri de alınabilir.
-- yeşil renklendirdiğim 2 sayısı ise kaçıncı sütundaki verinin alınacağını gösterir.

Buna göre sondan kaçıncı veriyi almak istiyorsanız kırmızı 1 sayısını,
kaçıncı sütundaki bilgiyi istiyorsanız da 2 sayısını değiştirerek istediğiniz bilgileri diğer dosyadan alabilirsiniz.

NOT: İlgili belgeye ait YOL ve Belge adı bilgilerini kendinize göre değiştirmeyi unutmayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
.

Ben eksik anlattım ama siz yine doğrusunu yapmışsınız sayın Baran. Örnek dosyamdaki formülde aynı kişiye ait son değeri alıyordu. Ben ise sondan ikinci değeri aldırmak istiyordum. Formül tamam asıl dosyama uygulayıp tekrar dönüş yapacağım. Teşekkür ederim elinize sağlık

Tam tersi durum için yani son satırdan itibaren değilde ilk satırdan itibaren almak için nasıl düzenleriz formülü sayın Baran.
Formülü inceledim büyük&küçük ibaresi olsa tam tersi yapardık. Formülün sonundaki -1 üzerinden gittim oda olmadı.

İNDİS zaten olacak.
İNDİS işlevindeki SATIR SAYISI kısmında, önceki formülde;
KAÇINCI + EĞERSAY-1 son veri satırı olduğundan aşağı indikçe 2, 3, 4 çıkartarak alttan üste doğru gidiliyordu,

KAÇINCI ilk veri satırı olduğuna göre, İNDİS içerisindeki SATIR SAYISI kısmına;
-- 1'inc veri için KAÇINCI,
-- 2'nci veri için KAÇINCI+1,
-- 3'üncü veri için KAÇINCI+2
.....
işlemi istediğiniz durum olmaz mı!

Balık tutturmakta ısrar ettim ama olmadı demekki. ;)
Mevcut formül ilk değeri verir. Kırmızı 0 sayısını 1 yaptığınızda 2'nciyi, 2 yaptığınızda 3'üncüyü bulmuş olursunuz.
Yeşil 2 sayısı isi kaçıncı sütundaki bilgiyi istediğinizi belirler.

Tabi formüdeki mavi renkli YOL bilgisini kendi belgenizin konumuna göre değiştirmeyi unutmayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
.