T

Çözüldü Noktadan Sonraki Boşluğu Almama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. B sütunundaki metinlerde varsa noktadan sonraki boşluğu örnek dosyada açıkladığım şekilde almayacak bir formüle ihtiyacım var. Yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

Çözüm
Seçenek sayısı bunlardan ibaretse iç içe 5 adet YERİNEKOY kullanmak işinizi görmez mi?
Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa!

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Çözüm dosyanıza bakmadım ama alternatif olarak resimde göründüğü gibi de çözüm üretilebilir.

1612629028982.webp

Ekli dosyalar

Bakabilirseniz size zahmet daha kısa formül olacaksa onu kullanayım
Dosyanıza baktım... Çözümünüzü gördüm... Ve de beğendim.
Ben ise alternatif çözüm ürettim... YERİNEKOY ile değiştirme yaptığınızda peş peşe yapacaksınız.
Kullanma konusunda ise karar sizindir elbette.
Şunu da belirtmek isterim ki, çok sayıda değiştirmeyi aynı anda yapmak isterseniz, kişisel görüşüm, KTF kullanmak en pratik çözüm olacaktır. İnternette bu konuda oldukça çözüm bulabilirsiniz...
İsterseniz, ben KTF bulup dosya ekleyebilirim... İncelersiniz...
Burada da, (KTF kullanımında) benim önerdiğim çözümdeki gibi bir kolonda değiştirilmesi istenenler ve diğer bir kolonda da değişiklikler listelenmeli ve bu listeye göre de değişiklikler yapılacak...

Seçenek sayısı bunlardan ibaretse iç içe 5 adet YERİNEKOY kullanmak işinizi görmez mi?

Kod:
(1 satır)

Çözüm

Kod:
(1 satır)
Benim önerdiğim çözüm de bu şekilde... Sadece değiştirilecekleri formül içerisine yazmayıp, ayrı kolonlarda gösterdim.
Bana göre, problem yok... Sadece, tercih için, alternatif çözümler görmek isteniyor diye düşünüyorum...

Merhaba sayın Baran ve sayın 52779.
Her 2 örnekte de değişecek metinler içerisinde İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü olanı İdari İşler Müdürlüğü olarak değiştirirken
Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü olanı İdari İşler Müdürlüğü yerine Bölge İdari İşler Müdürlüğü olarak değiştiriyor.
Sanırım her ikisinde de İdari İşler Müdürlüğü olduğu için çakışıyor

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Baran ve sayın 52779.
Her 2 örnekte de değişecek metinler içerisinde İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü olanı İdari İşler Müdürlüğü olarak değiştirirken
Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü olanı İdari İşler Müdürlüğü yerine Bölge İdari İşler Müdürlüğü olarak değiştiriyor.
Sanırım her ikisinde de İdari İşler Müdürlüğü olduğu için çakışıyor
Evet... doğru... Çünkü
Önce, değiştirme sıralamasında İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü ile ilgili değiştirme işlemi var.
Yani, İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü olanı İdari İşler Müdürlüğü olarak değiştirir
Bu arada, Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü nde de değişiklik yapar ve Bölge İdari İşler Müdürlüğü şeklinde değiştirir.
Sonra
Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü ibaresini arar ve bulamaz... Çünkü o zaten Bölge İdari İşler Müdürlüğü şeklini almıştı. Bulamadığı için de aynı kalır....

Çözüm :
*** Sıralamayı, önce Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü ve sonrasında da İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü şeklinde yapın...

ya da

2 - İdare Mahkemesi İdari İşler Müdürlüğü her ikisinde de olduğundan o değişikliği ve sırasını bozmadan bırakın... Bölge için ise BOŞ yapın.
Yani Bölge + 1 Boşluk yazın ve listede karşılık gelen hücreyi silin boş bırakın... Metin yazılan Formülde ise
......;"Bölge İdare Mahkemesi İdari İşler";"İdari İşler Müdürlüğü");...... kısmını
......;"Bölge ";"");....... şeklinde değiştirin. (Bölge den sonra 1 boşluk var)

Düzeltme : 2 no lu çözüm Bölge +1 Boşluk gördüğü her satırda değişiklik yapacağından bu çözüm HATALI... Dikkate almayınız...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...