Çözüldü Çoklu Koşula Göre Benzersiz Verileri Sayma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş Arkadaşlar,

Ekteki çalışma kitabının "VERİTABANI" sayfasındaki verilerin benzersizlerini "ÖZET" isimli tablo koşullarına göre bulmak istiyorum.
İşi içinde çıkamadım ve çok yoruldum. Çok değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Çözüm
Kendi adıma söylersem,
makro bilgim çok kısıtlı olduğundan bu konuda yardımcı olamayacağım. Üzgünüm...
Yine de, Kısıtlı makro bilgimle, kullanmakta olduğum KTF kodlarında uyarlamalar ve ad tanımlamalarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım.
Özet sayfalarına gelindiğinde ve de özet sayfalarında YIL değiştirildiğinde çalışmaktalar.

Şunu da belirteyim ki, Özet_2 sayfasına gelindiğinde hesaplama uzun sürüyor. (1500 satır veri için zaman hesaplamadım ama 30 san. kadar sürüyor.)

Dosya ektedir. İncelersiniz...
Sn @Believing
Selamlar,
Alternatif olarak,

Gerek formüllerde kolaylık sağlanması ve gerekse Veri Listesinin dinamik olabilmesi amacıyla ad tanımlamaları yapıldı ve formüllerde kullanıldı.

Kullanılan ad tanımlamaları
(Burada k : Liste Satır adedi dir. Hesaplanmasında DİZİ formül olmayan formül kullanıldı)
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

DİZİ Formül olarak
C3 hücresine
Kod:
(1 satır)

DİZİ Formül olarak
E3 hücresine
Kod:
(1 satır)

G3 hücresine
Kod:
(1 satır)

G kolonu için, Maalesef, formülleri aşağıya doğru kopyalayın diyemeyeceğim. Çünkü birleştirilmiş hücreler, formüllerde her zaman problem olacaktır. Kopyalama işlemi yapılabilmesi için Referanslar manuel değiştirilip düzenlendi..

Dosyanız ektedir... İncelersiniz....

Ekli dosyalar

Sayın Ezelk, Sayın 52779,

Ellerinize ve emeğinize sağlık, çok güzel ve profesyonelce hazırlamışsınız.
Her iki yöntemi kendi çalışmama uyguladığımda verilerin çok olması sebebiyle, Excel çalışma kitabı kasıyor ve "Kill" yapmak zorunda kalıyorum.
Sadece bu yıla ait verilerin yıl sonunda 20.000 satırının üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bu veriler ile kıyaslama yapmak için önceki 2 yılı daha eklediğimizde 50.000 satırlık bir veritabanı oluşacak. Bu sebeple farklı bir yöntem kullanmak zorundayım.
Ekteki çalışmayı revize ederek orjinal çalışmanın bir benzerini oluşturdum.
Benzersizlerin sayılacağı iki farklı sayfadaki tablolara bulunması gereken sayıları manuel olarak yazdım.
Bu koşullara göre mevcut sorunu, sayfa değişince çalışan bir kod yöntemi ile çözmek mümkün müdür?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Merhaba , konunun diğer paydaşı olarak ben de yanıt vereyim. VBA bilgim "yok" denilecek seviyede. Size konunun uzmanı olan diğer arkadaşlarım yardımcı olacaktır.
Sağlıkla kalın

Kendi adıma söylersem,
makro bilgim çok kısıtlı olduğundan bu konuda yardımcı olamayacağım. Üzgünüm...
Yine de, Kısıtlı makro bilgimle, kullanmakta olduğum KTF kodlarında uyarlamalar ve ad tanımlamalarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım.
Özet sayfalarına gelindiğinde ve de özet sayfalarında YIL değiştirildiğinde çalışmaktalar.

Şunu da belirteyim ki, Özet_2 sayfasına gelindiğinde hesaplama uzun sürüyor. (1500 satır veri için zaman hesaplamadım ama 30 san. kadar sürüyor.)

Dosya ektedir. İncelersiniz...

Ekli dosyalar

Çözüm
Sayın 52779,

Size hep böyle rakamlar ile hitap etmek çok tuhaf bir duygu, sanki hep yanlış yaptığım duygusu oluşuyor bende.
Sizin o kısıtlı bilginiz beni nasıl bir sıkıntıdan kurtardığını bilemezsiniz.
ALLAH işleriniz her daim rast getirsin.

Saygılarımla,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9