Çözüldü Çok Değişkene Bağlı EĞER VE Formülü

berksaylan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba. A sütunda belirtmiş olduğum olasılıklara bağlı olarak F sütununda bazı formüller yazarak hesaplama işlemlerini başarıyla yaptım. Ancak ben bu işlemleri F2 hücresinde şarta bağlayarak yapmak istiyorum. Dosyayı ekledim. F2 sütununda formülleri A sütunundaki şartlara göre birleştirmeme yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kendi yapmaya çalıştığım formülüde fikir olması açısından kokuyorum. Şimdiden teşekkürler.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

Merhaba, eski konuyu tekrar güncelleme ihtiyacım doğdu. Verdiğiniz formülü 1 haftadır kullanıyorum. Ancak bugün bir hata fark ettim.
Öncelikle 200*200 haritada 241,76 çıkması gereken iki nokta arası mesafe hesaplama formülünü bu formül 312 birim olarak hesaplıyor. Defalarca incelememe rağmen sorunu çözebilmiş değilim. F5 sütununda doğru hesaplarken F3 sütununda çıkan sonucun yanlış olma sebebi nedir? E Tablolar üzerinden yardımcı olursanız sevinirim.

Link: Bir Operasyon Var Bu Gece

Selamlar,
Alternatif formül

=KAREKÖK(EĞER(D3-B3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);D3-B3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(D3)-MUTLAK(B3)+1))^2+EĞER(C3-E3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);C3-E3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(C3)-MUTLAK(E3)+1))^2)

İlk mesajdaki dosyanız üzerinden hazırlanan eki incelersiniz.

Ekli dosyalar

Düzeltme :
Önceki mesajımdaki Formülde HATA mevcut....

Düzenlenmiş hali :

=KAREKÖK(EĞER(D3-B3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);D3-B3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(D3)-MUTLAK(B3)+1))^2+EĞER(E3-C3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);E3-C3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(C3)-MUTLAK(E3)+1))^2)

şeklinde olmalıdır....

Dolayısıyla, @Ömer BARAN tarafından verilen formül ile aynı sonucu üretmektedir. (312,0016)

Önceki mesajımdaki eki de buna göre yeniledim....

Düzeltme :
Önceki mesajımdaki Formülde HATA mevcut....

Düzenlenmiş hali :

=KAREKÖK(EĞER(D3-B3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);D3-B3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(D3)-MUTLAK(B3)+1))^2+EĞER(E3-C3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);E3-C3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(C3)-MUTLAK(E3)+1))^2)

şeklinde olmalıdır....

Dolayısıyla, @Ömer BARAN tarafından verilen formül ile aynı sonucu üretmektedir. (312,0016)

Önceki mesajımdaki eki de buna göre yeniledim....
Hocam ilk yaptığınız 241,76 sonucunu veriyordu. Ulaşmam gereken sonuç o idi. Düzenlenmiş formülünüz yine hatalı olan 312 değerini veriyor.

Selamlar,
Alternatif formül

=KAREKÖK(EĞER(D3-B3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);D3-B3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(D3)-MUTLAK(B3)+1))^2+EĞER(C3-E3<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);C3-E3;(2*PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1)-MUTLAK(C3)-MUTLAK(E3)+1))^2)

İlk mesajdaki dosyanız üzerinden hazırlanan eki incelersiniz.
Bu formül işimi görücek gibi görünüyor. Deniyorum

Hocam ilk yaptığınız 241,76 sonucunu veriyordu. Ulaşmam gereken sonuç o idi. Düzenlenmiş formülünüz yine hatalı olan 312 değerini veriyor.

Evet.... Sanıyorum siz de benim yaptığım hatayı yaparak 241,76 sonucunu elde ediyorsunuz.
Formül düzeltmedeki ikinci E3 - C3 yerine C3 - E3 de olsa farketmez. Çünkü karesi alınıyor. Fakat ilk E3 - C3 önemli....
Benim hatam da buradan kaynaklanıyor....

Evet.... Sanıyorum siz de benim yaptığım hatayı yaparak 241,76 sonucunu elde ediyorsunuz.
Formül düzeltmedeki ikinci E3 - C3 yerine C3 - E3 de olsa farketmez. Çünkü karesi alınıyor. Fakat ilk E3 - C3 önemli....
Benim hatam da buradan kaynaklanıyor....

-109/97'den 104/-152'ye "241.76"

-109/97'den 129/-59'a "225.621" olarak hesaplama yapması gerekiyor. Kağıt kalem üzerinde ve internette mesafehesaplama sitelerinde yaptığım hesaplamalar ile ulaştığım sonuç bunlardır. Dolayısı ile ilk verdiğiniz formül doğru idi. İkinci güncellemeniz hatalı.

-109/97'den 104/-152'ye "241.76"

-109/97'den 129/-59'a "225.621" olarak hesaplama yapması gerekiyor. Kağıt kalem üzerinde ve internette mesafehesaplama sitelerinde yaptığım hesaplamalar ile ulaştığım sonuç bunlardır. Dolayısı ile ilk verdiğiniz formül doğru idi. İkinci güncellemeniz hatalı.
Öyleyse eğer,
sizin ilk örnek dokumandaki sonuçlarınız da hatalı olmakta....
Çünkü ben sizin ilk dokumandaki hesaplamaları referans aldım... Ve o nedenle de formülde düzeltmeyi yazdım.....

Öyleyse eğer,
sizin ilk örnek dokumandaki sonuçlarınız da hatalı olmakta....
Çünkü ben sizin ilk dokumandaki hesaplamaları referans aldım... Ve o nedenle de formülde düzeltmeyi yazdım.....

Evet onlarda hatalı olmuş sanırım. İlginiz için teşekkür ederim. Kısıtlı excel bilgimle yazdığınız formülde nasıl bir matematiksel işlem yaptığınızı anlayamamış olsamda sonuç olarak benim kağıt üzerinde elde ettiğim değerlere ulaştım ve formül tutarlı sonuç verdi. Çok teşekkür ediyorum.

@52779 Hocam merhabalar; Verdiğiniz alternatif formülde şöyle bir hata farkettim,. 1. Koordinat x ekseni Artı "+" ise D3-B3, Eksi "-" ise B3-D3 yanlış hesaplıyor. Doğru sonuca ulaşmam için yerlerini değiştirmem gerekiyor. 200*200 kriterini devreye sokunca meydana geliyor. İncelemeniz için örnek dosyayı aşağıya bırakıyorum. Bu sorunu nasıl çözebiliriz ?

Sağlamayı yaptığım hesaplama linki: Travian :: distance calculator

Ekli dosyalar

@52779 Hocam merhabalar; Verdiğiniz alternatif formülde şöyle bir hata farkettim,. 1. Koordinat x ekseni Artı "+" ise D3-B3, Eksi "-" ise B3-D3 yanlış hesaplıyor. Doğru sonuca ulaşmam için yerlerini değiştirmem gerekiyor. 200*200 kriterini devreye sokunca meydana geliyor. İncelemeniz için örnek dosyayı aşağıya bırakıyorum. Bu sorunu nasıl çözebiliriz ?

Sağlamayı yaptığım hesaplama linki: Travian :: distance calculator

@Ömer BARAN hocamın formülü de aynı şekilde hata vermektedir. Onu da alternatif olması açısından ekledim.

Ekli dosyalar

Selamlar...
Evet....
Formülün 2. kısmında değerlendirme, E3 - C3 değil de C3 - E3 < = şeklinde düzenlenmişti. Buna uyumlu olarak 1. kısmın da bu şekilde düzenlenmesi gerekir. Yani D3 - B3 ile, seçilen 200*200 gibi değerlere göre , HATAlı sonuç elde edilebilir. D3 - B3 değil de B3 - D3 < = şeklinde olmalı.....

Siz bunu 17 nolu mesajdaki formülde uygulamışsınız....

Not : (Bilgi amaçlı olarak) EĞER(B4>0;KAREKÖK(EĞER(B4-D4<=--PARÇAAL($N$1;1;MBUL("~*";$N$1)-1);B4-D4;........
Daha önce de belirttiğim gibi, ilk B4 - D4 <= önemli ki bunu uygulamışsınız...... İkinci (Kırmızı) B4 - D4 düzgün yazılım açısından uygun. Burada D4 - B4 ya da B4 - D4 yazılmasında bir fark olmayacak, çünkü sonuçta buradaki sonuç Artı (+) da olsa Eksi (-) de olsa karesi alınacağından da sonuçta değişiklik olmayacak...

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17