Çözüldü Düşeyara ve Çokeğer Formüllerini Kullanma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Aydemir
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aydemir

Normal Üye
Merhaba,

Eklediğim tabloda görebileceğiniz üzere; bir kişinin aynı gün aynı saatte verdiği birbirinden farklı 3 ders adı var ki bu bir hata.
benim yapmak istediğim başka bir tabloda; aynı gün aynı saate denk gelen ders adlarının bir listesini yapmak.

(ekli dosyamda da izah ettim)

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Teşekkürler

Ekli dosyalar

Çözüm
Bir kaç alternatif daha ekleyim.

Dosyalarla ilgili olarak ;

V1 Dosyasında (Önceki mesajdaki dosyayla aynı);
- Formüller dizi formüldür. Herhangibir değişiklik sonrası hücreden çıkarken ctrl+shift+enter tuşlayarak çıkmanız gerekmektedir.
- Bütün sütunlarda formüller bulundukları sütuna göre hazırlanmıştır. Yani sadece aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.
- Formül 8. satıra kadar düzenlenmiştir. Kendinize göre uyarlamanız gekeriyor. Yani dosyanızda tahmini maksimum dolu satır sayısını yazınız. Örneğin yaklaşık 100 satırlık işleminiz olacak. Siz işi garantiye alıp fazladan yazın, formüllerdeki bütün 8"leri 150 falan olarak değiştiriniz.

V2 Dosyasında;
- Formüller dizi formüldür. Herhangibir değişiklik...
Alternatif olarak,
Yardımcı kolon kullanılarak çözümlendi...
Dokumanınız ektedir..

Not : Listenizde 4 adet satır var ve hepsi aynı Öğr. Elemanı...
İşi biraz karıştırırsak, Listeniz uzun ve farklı Öğr. Elemanları da var...
Biraz daha karıştırırsak, Listeniz sıralı değil ve karışık bir liste olsun...
Biraz daha karıştıralım, ders saatleri 13:00 - 14:00 ler olabildiği gibi, 13:30 - 14:30 gibi birbirinin içine girmiş ortak saatler de olabilir.

Bu durumlarda, formüllerin tekrardan ele alınması gerekmekte....
(Sayın @PriveT nin çözümünü kullanın derim, Çözüm ortak saatler hariç diğer durumları kapsıyor.)

Ekli dosyalar

Bir kaç alternatif daha ekleyim.

Dosyalarla ilgili olarak ;

V1 Dosyasında (Önceki mesajdaki dosyayla aynı);
- Formüller dizi formüldür. Herhangibir değişiklik sonrası hücreden çıkarken ctrl+shift+enter tuşlayarak çıkmanız gerekmektedir.
- Bütün sütunlarda formüller bulundukları sütuna göre hazırlanmıştır. Yani sadece aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.
- Formül 8. satıra kadar düzenlenmiştir. Kendinize göre uyarlamanız gekeriyor. Yani dosyanızda tahmini maksimum dolu satır sayısını yazınız. Örneğin yaklaşık 100 satırlık işleminiz olacak. Siz işi garantiye alıp fazladan yazın, formüllerdeki bütün 8"leri 150 falan olarak değiştiriniz.

V2 Dosyasında;
- Tek bir formülü ilk hücreye (A2) yapıştırıp sağa ve aşağı doğru çoğaltabilirsiniz.

V3 Dosyasında;
- Tek bir formülü ilk hücreye (A2) yapıştırıp sağa ve aşağı doğru çoğaltabilirsiniz.
- Formülde dolu satır sayısı vs. hiç bir değişikliğe gerek yoktur.
- Formül daha uzun olduğu için sistemde kasma oluşabilir.

Ekli dosyalar

• v3.xlsx
    v3.xlsx
    14.4 KB · Görüntüleme: 4
  • v2.xlsx
    v2.xlsx
    14.1 KB · Görüntüleme: 3
  • v1.xlsx
    v1.xlsx
    14.1 KB · Görüntüleme: 3
Çözüm
Merhaba,

maalesef doğru çalışmıyor. size gönderdiğim dosyanın 2045 satır olan versiyonunu yapıştırdığımda mükerrer olmayan satırlar geliyor ama gelmesi gereken gelmiyor.

Alternatif olarak,
Dokumanınız ektedir..

Not : Listenizde 4 adet satır var ve hepsi aynı Öğr. Elemanı...
İşi biraz karıştırırsak, Listeniz uzun ve farklı Öğr. Elemanları da var...
Biraz daha karıştırırsak, Listeniz sıralı değil ve karışık bir liste olsun...
Biraz daha karıştıralım, ders saatleri 13:00 - 14:00 ler olabildiği gibi, 13:30 - 14:30 gibi birbirinin içine girmiş ortak saatler de olabilir.

Bu durumlarda, formüllerin tekrardan ele alınması gerekmekte....
(Sayın @PriveT nin çözümünü kullanın derim, Çözüm ortak saatler hariç diğer durumları kapsıyor.)

Estağfurullah sayın @52779 .
Benim formüller sizinkinden daha kapsamlı değil.
Ben de sizin gibi örnek dosyada verilen verilere göre hazırladım.
Birbirine girmiş saatleri kapsamıyor.

teşekkür ederim ama dosyaları açmak veya kullanmak imkansız zira açılması veya en ufak bir değişiklik yaptığımda 30 dk sürüyor : ( bu şekilde kullanmam mümkün değil gibi görünüyor

Merhaba,

evet formüldeki tüm 8 olanları 3000 yaptım tamam. rapor oluşuyor bu da tamam ama mesela şöyle anlatayım benim datam 2045 satır gelen çözüm excellerinde ilgili sayfayı aşağı kadar kopyalıyorum ama bu sefer ayni öğretim elemanları tekrar rapora gelmez mi ? yani sadece tekrar edenleri alamıyorum çünkü raporun kaçıncı satırda biteceğini nasıl ayarlayacağım bunu anladım aslında. kusura bakmayın

Merhaba,

evet formüldeki tüm 8 olanları 3000 yaptım tamam. rapor oluşuyor bu da tamam ama mesela şöyle anlatayım benim datam 2045 satır gelen çözüm excellerinde ilgili sayfayı aşağı kadar kopyalıyorum ama bu sefer ayni öğretim elemanları tekrar rapora gelmez mi ? yani sadece tekrar edenleri alamıyorum çünkü raporun kaçıncı satırda biteceğini nasıl ayarlayacağım bunu anladım aslında. kusura bakmayın

Formülle çözüm yavaş olmasına rağmen kullanmaya karar verdiyseniz;
Formülleri ilk satıra uygulayıp, 8'leri uygun satır numarasıyla değiştirip (v3 nolu dosyada bu işleme de gerrk yok) , son dolu satıra kadar sürükleyerek çoğaltırsanız aynı öğretim elemanlarının tekrar raporu değil, listedeki bütün öğretim elemanlarının, aynı gün, aynı saate denk gelenlerinin raporunu alırsınız.
Dikkat edeceğiniz en önemli unsur; Benim verdiğim formülleri kullanacaksanız; formüller dizi formül olduğu için formülü ilk satıra yapıştırdığınız zaman hücreden çıkarken sadece entera basarak değil ctrl+shift+enter tuşlaruna birlikte basarak hücreden çıkmanız gerekmektedir.

Tamam anladım sanırım. benim datam 2045 satır olsada formülü 2045 satıra kopyaladığımda sadece tekrar edenleri yazdı. yani sadece 897 tane satır dolu geldi diğer satırlar boş geldi. Süper şimdi kontrol ediyorum ama tamamdır ellerinize sağlık çok teşekkür edderim.

Merhabalar Sayın @Aydemir .

Sayın @PriveT 'ın müsadesiyle fikrimi belirtmek istedim.
Kullandığınız formülasyon, hangi çözüm önerisindekidir bu belli değil.

Formülün doğru sonuç verdiği hali uygulanmış olarak ve mümkünse özel bilgi içermeyecek şekilde
yeni bir örnek belge eklerseniz, formülün hızlandırılması mümkün müdür diye belgenizi incelemek isterim.

.

Tamam anladım sanırım. benim datam 2045 satır olsada formülü 2045 satıra kopyaladığımda sadece tekrar edenleri yazdı. yani sadece 897 tane satır dolu geldi diğer satırlar boş geldi. Süper şimdi kontrol ediyorum ama tamamdır ellerinize sağlık çok teşekkür edderim.
Benim tavsiyem formül kopyalamasını orjinal data sayısına göre değil, çekilen veri sayısınca çoğaltmanızdır. Böylece daha az hücrede formül olacağı için işlem daha hızlı olur.
Tabi bu durumda yeni veri ekleme yapıyorsanız veri ekledikçe formül sayfasındaki son satırı aşağı doğru sürükleyerek boş satır gelene kadar çoğaltınız.
Ve formülünüzde değiştirdiğiniz 8'lerin (v3 isimli dosyada değişime gerek yok, otomatik) veri sayfanızın son dolu satır numarasından büyük olmasına dikkat edin.

Sorunuz sonuçlandıysa lütfen bildirin, konuyu kapatalım.

Merhabalar Sayın @Aydemir .

Sayın @PriveT 'ın müsadesiyle fikrimi belirtmek istedim.
Kullandığınız formülasyon, hangi çözüm önerisindekidir bu belli değil.

Formülün doğru sonuç verdiği hali uygulanmış olarak ve mümkünse özel bilgi içermeyecek şekilde
yeni bir örnek belge eklerseniz, formülün hızlandırılması mümkün müdür diye belgenizi incelemek isterim.

.
Estağfurullah üstadım. Sizden gelecek çözümler benim için bir bilgi definesidir.

Merhaba,

Çalışma yaptığım dosya ektedir.
"Kullandığınız formülasyon, hangi çözüm önerisindekidir bu belli değil. " derken ne demek istediğiniz anlamadım.
Aynı öğretmen, aynı gün aynı saat ders girişi yapmışsa dosyaya, bunların hangileri olduğunu bulup mükerrer giriş yapan hocalara bilgi verip "Aynı veya farklı ders adı bile olsa aynı gün-aynı saatte birden çok satır girmişsiniz" diyebilcek bir rapor almaya çalışıyorum

Teşekkürler

Ekli dosyalar

"Kullandığınız formülasyon, hangi çözüm önerisindekidir bu belli değil. " derken ne demek istediğinizi şimdi anladım özür dilerim : )

Dün saat 18:06 da @52779 tarafında gönderilen ve aşağıdaki şekilde başlayan cevaptaki dosyayı kullandım
Alternatif olarak,
Dokumanınız ektedir..

Selamlar,
Şahsi fikrimi belirtmek istersem,
1 - Sayfa yapısı itibariyle, çok fazla satır adedi var. Ve çoğu kolonlarda da formüllerle hesaplamalar mevcut.
2 - Dosyanın yapısı tam bilemeden önerdiğim formül de Yardımcı kolon olarak TOPLA.ÇARPIM fonksiyonun kullanılması ve bu fonksiyonla elde edilen değerlere göre de listenin oluşturulmasına yönelik, İNDİS ve KAÇINCI fonksiyonları...
3 - TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu, zaten DİZİ formül gibi çalışmaktadır. Kaldı ki, TOPLA.ÇARPIM içerisinde, İsim - Tarih - Baş.Saati - Bitiş Saati gibi birçok kolona da başvuru yapılmaktadır.
4 - Bu nedenlerle Yavaş çalışması normaldir. Listeye farklı girişlerin yapılacağı düşünülürse de kasma problemlerinin yaşanması normaldir.

Önerim,

"....mükerrer giriş yapan hocalara bilgi verip "Aynı veya farklı ders adı bile olsa aynı gün-aynı saatte birden çok satır girmişsiniz" diyebilecek bir rapor ...."

ifadesinden yapılacak işlemin amacı anlaşılmakta...

* Çözümün makro ile elde edilmesi uygun olacaktır. (Maalesef, Benim makro bilgim yetmez!!!).. Hatta listeyi komple olarak değil de seçilecek Öğr. Elemanı bazında oluşturmak yerinde olacaktır..

Selamlarımla....

Merhaba @52779,

yadıklarını okuyunca biraz kafam karıştı. "Yardımcı kolon" kullanarak gönderdiğiniz dosyayı kullanarak oluşan raporu kontrol ettim sadece bir tane eksik vardı bu nedenle sizin dosyanız işimi gördü bence. Siz son yazınızında çözümün makro ile bulunması halinde daha hızlı çalışabileceğini belirttiniz değil mi ?

Teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...