Çözüldü Çalışma Sayfasını Başka Kitaba Kopyalama

ikayserili

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Bir Excel dosyasındaki sayfayı başka bir excel kitabına kopyalarken aşağıdaki resimde görülen hatayı almaktayım.
Kopyalamak istediğim sayfa
Hedef Excel dosyasını paylaşmasam olmaz mı ?
Cw7QK4.webp

Çözüm
Merhabalar Sn. @ikayserili ;
Bütün Sayfaları Otomatik Seç başlıklı konuda paylaştığınız kod ile seçili sayfaları PDF olarak kaydetmek için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

-- Seçime dahil olmasını istemediğiniz sayfaları sayfa.Name <> "Ana Sayfa" gibi belirtebilirsiniz.
-- If sayfa.Name <> "Ana Sayfa" And sayfa.Visible = True satırının anlamı şu şekilde,
Eğer sayfa ismi Ana Sayfadan farklı ve sayfa görünür (gizli değilse) ise bir alt satıra geçer ve sayfa ismini dizi içerisine alır.
-- Kod sonucu oluşan dosya ekte mevcuttur.
VBA:
You must log in to view content
(2 satır)
Merhabalar Sn. @ikayserili

Excel'de Versiyon faklarından kaynaklı bazı sınırlar mevcut.
Örneğin;
Office 2003 Excel'de 65.536 satır bulurken; sonraki versiyonlarda bu sayı artmıştır.

Siz, 2013 Excel'den eski bir versiyona taşıma işlemi yapmak istiyorsanız, Sayfa Taşıma işlemi sonucu bu hata çıkar.

Neler yapılabilir?
-- Taşımak istediğiniz sayfadaki alanları Kopyala-Yapıştır ile hedef dosyaya alabilirsiniz.
-- Ya da bu işlem için uygun makro kodu kullanabilirsiniz.

Merhabalar Sn. @ikayserili

Excel'de Versiyon faklarından kaynaklı bazı sınırlar mevcut.
Örneğin;
Office 2003 Excel'de 65.536 satır bulurken; sonraki versiyonlarda bu sayı artmıştır.

Siz, 2013 Excel'den eski bir versiyona taşıma işlemi yapmak istiyorsanız, Sayfa Taşıma işlemi sonucu bu hata çıkar.

Neler yapılabilir?
-- Taşımak istediğiniz sayfadaki alanları Kopyala-Yapıştır ile hedef dosyaya alabilirsiniz.
-- Ya da bu işlem için uygun makro kodu kullanabilirsiniz.
Merhaba Ahmet Bey

Kopyalamak istediğim dosya'yı daha önce forum'da paylaşmıştım (ilk mesaj'da link ekledim)
bunu kopyala yapıştır yaptığım da sayfa düzeni aynı geçmiyor.
makro ile nasıl yapabilirim ?
Örnek var mı ?

Merhaba, excel çalışma kitabında bir sayfayı, başka bir çalışma kitabına birebir kopyalamak için;
Taşımak veya kopyalamak istediğiniz sayfa isminin yazdığı yere, fare(mouse) sağ klik ==> taşı veya kopyala, ==> kitap seç, (taşıyacağın kitap ismini seç) kitabın sonuna ise sonuna işaret tık koy, değilse, hangi sayfa yanına taşınmasını istiyorsan onu seç ve tamam işaretine bas, en basit ve kolay yolu bu olduğu gibi dosya orijinal olarak diğer kitabın orjinal kopya sayfası olur. Alternatif çok ama benim bildiğim kod olmadan, bu yol hakkında acizane bilgi vermek istedim.

1615905822611.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, excel çalışma kitabında bir sayfayı, başka bir çalışma kitabına birebir kopyalamak için;
Taşımak veya kopyalamak istediğiniz sayfa isminin yazdığı yere, fare(mouse) sağ klik ==> taşı veya kopyala, ==> kitap seç, (taşıyacağın kitap ismin) kitabın sonuna ise sonuna işaret tık koy, değilse hangi sayfa yanına taşınmasını istiyorsan onu seç ve tamam işaretine bas, en basit ve kolay yolu bu olduğu gibi dosya orijinal olarak diğer kitabım sayfası olur. Alternatif çok ama benim bildiğim kod olmadan bu yol hakkında bilgi vermek istedim.
Volkan Bey
ilk mesajımdaki resimde yaptığım işlem sırası ile aynı işlemi tarif etmişsiniz. Galiba paylaştığım resim sizde çıkmadı.

Volkan Bey
ilk mesajımdaki resimde yaptığım işlem sırası ile aynı işlemi tarif etmişsiniz. Galiba paylaştığım resim sizde çıkmadı.
Haklısınız, çalışma kitapları arasında uyum sorunu olduğunu düşünüyorum, yoksa, bu işlemde hata olmaması lazım, kod olayını sitede hocalarımız cevap verir, Ayrıca, sayfayı sol köşeden komple kopyalayıp, yapıştıracağınız sayfada da sol köşeden komple sayfayı seçerek özel yapıştır seçeneklerini denediniz ve olmuyorsa, çözüm üstadlarda, ;) kolay gelsin.

Haklısınız, çalışma kitapları arasında uyum sorunu olduğunu düşünüyorum, yoksa, bu işlemde hata olmaması lazım, kod olayını sitede hocalarımız cevap verir, Ayrıca, sayfayı sol köşeden komple kopyalayıp, yapıştıracağınız sayfada da sol köşeden komple sayfayı seçerek özel yapıştır seçeneklerini denediniz ve olmuyorsa, çözüm üstadlarda, ;) kolay gelsin.
Volkan Bey
En son çare o şekilde yapacağım. @AhmetRasim Bey'den cevap bekliyorum.

Tekrardan kusura bakmayın. Manuel olarak sayfayı kopyaladım. Sağını solunu düzelttim. Makroyu ekledim. Hesaplamayı çok güzel yapıyor.
Şimdiki sorunum:
Buradaki kod'larla Tüm sayfaları Tek bir PDF yapıyorum. Ama PDF'i yapınca aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hesaplamayı aktarmıyor:
gp68MZ.webp

özellikle ilgili sayfayı açıp, farklı kaydet deyip. Dosya Uzantısını PDF seçince Sorunsuz olarak PDF'e çeviriyor (ekte)

bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

Ekli dosyalar

@ikayserili .

İlk belgenize daha evvel bakmıştım.

Bence, bir adet belge aslı, bir adet sayfalar kopyalanmış hali (pdf'ye dönüştürülecek) olmak üzere 2 adet belge ekleyin.
Bütün olarak bir kontrolden geçirelim.
Muhtemelen orijinal belgede mevcut KTF (Kullanıcı tanımlı fonksiyon) kodlarıyla ilgili sorun vardır.

.

Merhaba Ömer Hocam
Bu konunun ilk mesajında yazdığım gibi sayfaları aktaramadığım için. Volkan Bey'in dediği gibi
HVnSza.webp

Kopyalama işlemi yapmak zorunda kaldım.
İstediğiniz dosyalar ektedir. iyi günler. iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Sorun nedir anlayamadım.
Örnek Çalışma isimli belgenizi indirdim ve PDF Oluştur düğmesini kullanarak PDF oluşturdum.
Oluşan PDF belgeyi ekliyorum. Bir soruna rastlamadım.

Sorun başka belgede midir?

Ekli dosyalar

PDF oluşturma makrosunda, ilgili yerlere yeşil renklendirdiğim satırları ekleyerek dener misiniz?

VBA:
You must log in to view content
(11 satır)
Ömer Hocam
Kodlarınız, yukarıda eklediğim ÖRNEK ÇALIŞMA.XLSM dosyasında çalışıyor. Öncelikle teşekkür ederim.
Hocam Kızmazsanız, Asıl çalışmam olan Diğer Excel çalışmamda hata verdi. Onu genel'e hitaben paylaşmak istemiyorum. İllaki incelemeniz gerekiyorsa bana farklı bir yol gösterebilirmisiniz lütfen ?
Verdiği Hata Mesajı:
V7ybpK.webp

yada kodların verdiği bu hatayı düzeltebilecek yeni kod'lar hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

Ms Excel size, sorunun nedenini söylemiş. İlgili sayfanın (kopyası oluşturulacak asıl sayfa)
sayfa koruma parolasını kaldırarak deneyin.

.
Anladım Ömer Hocam
Hocam Excel'in bozulmaması amacıyla bütün sayfalara şifre koymam gerekti.
Uyarınıza istinaden kodlara şöyle bir ekleme yaptım:

Sub PDFoluştur()
Set bukitap = ThisWorkbook
Application.ScreenUpdating = False
Application.DisplayAlerts = False
For Each shf In ThisWorkbook.Sheets
If shf.Name <> "Bilgi Girişi" Then
XD1 = XD1 + 1
If XD1 = 1 Then
shf.Copy: XD = 1
ActiveSheet.Unprotect Password:="ŞİFRE"
ActiveSheet.UsedRange.Value = bukitap.Sheets(shf.Name).UsedRange.Value
Else
shf.Copy After:=ActiveWorkbook.Sheets(1)
ActiveSheet.Unprotect Password:="ŞİFRE"
XD = ActiveWorkbook.Sheets.Count
Sheets(ActiveSheet.Name).Move After:=Sheets(XD)
End If
End If
Next
ActiveWorkbook.ExportAsFixedFormat xlTypePDF, ThisWorkbook.Path & "\" & "Hesaplar" & ".pdf"
Application.ScreenUpdating = True
Application.DisplayAlerts = True
ActiveWorkbook.Close False
MsgBox "İşlem Tamam. Tüm Sayfalar PDF'e Çevrildi.", vbInformation, "::.. ..::"
End Sub

Bu eklemeyi yapmadan önce 1ci sayfada hata verirken. Bu kodları (Yeşil'e boyadığım) ekledikten sonra 7ci sayfada hata vermeye başladım.
Hatta Bütün sayfaları kontrol ettim. Bütün sayfalarda şifre aynıdır.
Bir öneriniz var mı Hocam ?

Birde Hocam Dediğiniz Üzere Bütün Sayfalarda Şifreyi kaldırıp denedim:
Else
shf.Copy After:=ActiveWorkbook.Sheets(1)
ActiveSheet.Unprotect Password:="t5gH1b"

7ci sayfada kırmızıya boyadığım yerde hata veriyor.

Şifreli haliyle (şifreyi cevapta belirtin) ve hangi sayfanın/sayfaların ve kaçar adek kopyalanacağını da belirterek
yeni bir örnek belge ekler misiniz?

Veri içeren hücre adresini tam olarak belirleyip, aşağıdaki gibi Range(....) parantezine (2 yerde) yazarak deneyin.
yerine,
Activesheet.Range("A1:K53").Value = bukitap.Sheets(shf.Name).Range("A1:K53").Value
gibi.

Şifreli haliyle (şifreyi cevapta belirtin) ve hangi sayfanın/sayfaların ve kaçar adek kopyalanacağını da belirterek
yeni bir örnek belge ekler misiniz?

Veri içeren hücre adresini tam olarak belirleyip, aşağıdaki gibi Range(....) parantezine (2 yerde) yazarak deneyin.
yerine,
Activesheet.Range("A1:K53").Value = bukitap.Sheets(shf.Name).Range("A1:K53").Value
gibi.
Merhaba Ömer Hocam
Dosyayı İndirdikten Sonra bu mesajı lütfen silermisiniz lütfen.
Tüm Şifreler: ******
1ci (Bilgi Girişi) Hariç Bütün Sayfalar 1'er Adet Kopyalanacak.
11ci Mesaj daki Örnek Çalışmayı Daha Sonra Entegre Edecektim. PDF'de sorun olduğu için kaldım öyle.
Her sayfa'nın yazdırma alanı değişik olduğu için, "A1:K53" bu şekilde nasıl bir sınırlama yapacağım bilemiyorum.

Ayrı yeten, bakarsanız sizden ricam;
konusu da çözebilirmiyiz ?
KEŞİF, DRK-TRVS TOPL. ve MALZEME LİSTESİ sayfalarına uygulacaktım.
Buradan Admin'e saygı ve sevgilerimle :)

Sayın @ikayserili .

Screenshot_1.webp

Açılan konu, aşağıda yer alan görseldeki HATA ile ilgiliydi.
Bu sorunun giderilmesine yönelik sorunsuz cevabı Sayın @AhmetRasim verdiğinde konunun kapanmış olması gerekirdi.

Forumda, bir belgedeki tüm sorunların giderilmesi için değil, işlem bazında konu açılmalıdır.
Sırf merakımdan sorunlu belgeyi eklemenizi istediğim için böyle bir durum oluştu galiba.
Kaldı ki; buna rağmen, konu dışında verdiğim cevabın uygulama sonucunu da PDF belge olarak iletmiştim.

Böyle olmayıp, üzerinde çalışılan belgedeki tüm sorunlar tek konu sayfasından ilerleyerek soru-cevap şeklinde devam ettiğinde;
bu durumun, konu sahibinin bir adet belgesindeki tüm sorunların çözülmesinden başka sonucu olmayacağı gibi
diğer forumdaşlara ve internet arama motorları üzerinden arama yapanlara da bir katkısı olmayacaktır.

Kaldı ki; mevcut veya hayal edilecek bir belge ile ilgili bütüncül (proje bazlı talep diyebiliriz, zaten belgeniz de kurumsal bir raporlama),
çok sayıda ve birbirini etkileyen işlemlerin bir arada olduğu, özel bilgiler/işlemler içeren istekler için, diğer klasik forum sitelerinden farklı olarak
projenin bütünü üzerindeki tüm isteklerin karşılanacağı ÜCRETLİ EXCEL DESTEĞİ bölümü mevcut .

İşlem bazında konu açıldığında; benzer sorunla karşılaşacak diğer üyelerimiz veya internet kullanıcılarının
forum içinde veya internet arama motorlarında arama yaptıklarında bu konu sayfasına kolaylıkla erişebilmesi sağlanmış olur,
adım adım, konu/işlem bazlı sorunların giderilmesi yolu da her zaman açık.

Ayrıca bu konu sayfasındaki son mesajınızda linkini verdiğiniz konu sayfasında yazdığım son mesaja cevap vermiş de değilsiniz.
O konu sayfasında çözülecek şey nedir anlayamadım. İlgili sayfadaki mesajıma cevap yazarsanız bakılır elbet.

Anlayışınız için teşekkürler.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar