D

Soru çalışma sayfasından veri almak

denizsel

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Aşağıda açıklamaya çalıştığım gibi bir problemim var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1. çalışma sayfasındaki L4 hücresine 14 sayısı yazıldığında 2. çalışma sayfasında B17 hücresinde bulunan sayı otomatik olarak L4 hücresine yazılsın. Ama 14 yerine 13 yazarsam eğer bu sefer yine aynı çalışma sayfasından yani 2. çalışma sayfasındaki B16 hücresindeki değer yazılsın.
Anlatabildim mi acaba?
Teşekkürler

Selamlar
Sayfa1 ve Sayfa2 isimlerinde 2 adet sayfa olsun.
Sayfa1 sayfanın kod bölümüne
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)
kodunu kopyalayın.
Koda göre,
Sayfa1 L4 hücresine 14 yazıldığında Sayfa2 nin B17 hücresindeki değer,
Sayfa1 L4 hücresine 13 yazıldığında Sayfa2 nin B16 hücresindeki değer,
Sayfa1 L4 hücresine 14 ve 13 haricinde bir şey yazıldığında ise işlem yapmadan yazılan değer ne ise onu yazar.

Selamlar
Sayfa1 ve Sayfa2 isimlerinde 2 adet sayfa olsun.
Sayfa1 sayfanın kod bölümüne
Kod:
(10 satır)
kodunu kopyalayın.
Koda göre,
Sayfa1 L4 hücresine 14 yazıldığında Sayfa2 nin B17 hücresindeki değer,
Sayfa1 L4 hücresine 13 yazıldığında Sayfa2 nin B16 hücresindeki değer,
Sayfa1 L4 hücresine 14 ve 13 haricinde bir şey yazıldığında ise işlem yapmadan yazılan değer ne ise onu yazar.
Hocam çok teşekkürler. Süpersiniz. Peki biraz daha zorlaştırabilir miyim? :)
Durumu biraz daha açayım. birinci worksheet'de maliyet tablom var ve burada, K sütunundaki hücrelere kargo ücretlerini, L sütunundaki hücrelere ise kaç desi olduğunu yazıyorum. Her ürünün desisi farklı ve her satırda da bir ürün bulunuyor. KARGO isimli ikinci "worksheet" de ise A sütununda desi numaraları B sütununda ise bunlara karşılık gelen fiyatlar yazıyor. Desiler 0'dan 50'e kadar numaralı. Yukarıda yazmış olduğunuz kodlamayı sütun bazında ve 0 ile 50 arası yapabilmek mümkün müdür?

50 ürün olduğunu varsaydım. Normalde ürün sayısı yaklaşık 1500 ve devamlı artmakta. Her zam geldiğinde bütün listeyi düzenlemek gerçekten büyük vakit kaybı.

Ekli dosyalar

Şimdi sorumuzu soralım...
L kolonunda Desi girdiğiniz zaman

Örneğin L15 hücresine 88 yazdığınız zaman
KARGO 2020 sayfasında bu 88 i nerede arayacak yani A2 : A103 de arayıp A91 de bulacak ve B kolonundaki karşılığı olan 149,27 mi yazacak yoksa A107:A207 de arayacak ve A195 de bulacak ve 126,50 mi yazacak...

Bir de belki yanlışlıkla belki de bilerek L15 hücresine 125 yazıldı ve KARGO 2020 sayfasında bu değer YOK. Bu durumda ne olacak?

Şimdi sorumuzu soralım...
L kolonunda Desi girdiğiniz zaman

Örneğin L15 hücresine 88 yazdığınız zaman
KARGO 2020 sayfasında bu 88 i nerede arayacak yani A2 : A103 de arayıp A91 de bulacak ve B kolonundaki karşılığı olan 149,27 mi yazacak yoksa A107:A207 de arayacak ve A195 de bulacak ve 126,50 mi yazacak...

Bir de belki yanlışlıkla belki de bilerek L15 hücresine 125 yazıldı ve KARGO 2020 sayfasında bu değer YOK. Bu durumda ne olacak?
Evet belirtmemişim hata bende kusura bakmayın lütfen.
KDV dahil olan A3 ile A103 arası satırlar hedef aralığı. Yani sizin belirttiğiniz gibi A91'de bulacak ve B kolonundaki karşılığı olan 149,27 yazacak.
Yanlış yazılınca ne olacağını hiç düşünmedim açıkçası :unsure:
belki hata verebilir ya da başka bir şey. Bilemedim şimdi :)

Öncelikle belirteyim
Desi ad tanımlaması yapıldı. (Bak Formüller >> Ad Yöneticisi)
Kod:
(1 satır)
Açıklarsak;
L4 hücresinden başlar, L kolonunda sayı olarak yazdığınız son satıra kadar olan alanı belirler.
Örneğinizde bu L4 : L53
Yazdıkça bu alan ilerler. Örneğin L54 e değer girdiğinizde L4 : L54 olur
ikinci ad tanımlamamız ise Tbl adıyla ve KARGO 2000 sayfasındaki A3:B103 alanı. Bu alan zaten sabit...
sayfada kod
Kod:
(7 satır)

Kodun analamı
L kolonuna bir değer girdiğinizde (Örneğin L54 olsun)
Desi aralığı : L4 : L54 olacak ve kod tetiklenecek.
K54 e gidecek ve L54 de yazılan değeri Tbl da arayıp bulacak ve Kargo bedelini K54 e yazacak.

Aralarda L4 : L54 aralığında herhangi bir Desi değerini değiştirdiğinizde K kolonuna Kargo bedelini yazacak.

Yazdığınız değer Tabloda YOK ise "" yazacak (BOŞ). K kolonu BOŞ görünecek ama M kolonunda hesaplama yapamayacağı için HATA verecek. Siz de Hatanın L kolonuna yazılan değerden olduğunu bileceksiniz.

Lütfen L kolonunda değer değiştirerek ya da L kolonu aşağılarında L kolonuna yeni değer girerek Deneyiniz...

Ekli dosyalar

Makrosuz da yapabilirsiniz tabi ki.
K4 hücresine direkt olarak

Kod:
(1 satır)

formülünü yazın. Aşağıya doğru gerektikçe, istediğiniz kadar kopyalayın.
L kolonunda bir şey yazmıyorsa yani BOŞ ise "" yazacak... L kolonunda 0 - 100 arasında tamsayı yazıyorsa Kargo bedelini yazacak. Aksi takdirde "" (BOŞ) yazacak.

Ad tanımlamaları yapmaya da gerek yok.

Dokuman ekte.... İncelersiniz. (Ben formülü yazdım ve 428. satıra kadar kopyaladım)

Düzeltme: Formülde $A$3:$B$103 $ sabitlemeleri unutulmuş. Düzenlendi.... Ek de bu duruma göre yenilendi...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: