Çözüldü Birden Fazla Koşula Göre Değer Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese kolay gelsin benim şöyle bir sorunum var:
ŞARTLAR:
GÖREV sayfadaki F7 hücresi TRAFOCU Sayfasında A sütününda herhangi bir yerde var mı (her biri iki tane var)
ve GÖREV sayfasının J7 hücresi TRAFOCU Sayfasının B sütünunda var ise (birden fazla var aynısını)

ve GÖREV sayfasının L7 hücresi TRAFOCU Sayfasının C sütünunda var ise (birden fazla var aynısını)

bu üç şart yerine bağlı ise

SONUÇ:
TRAFOCU Sayfayı E sütünüdaki satırda bulunan tam olarak adlandırılmış değerin (isim yazdığım alan -hücre) GÖREV sayfanız E59 hücresine yazıyor istiyorum. (Sarı renkle boyayıp çerçeve yaptım.)

Ekli dosyalar

Aşağıdaki formülü E59 hücresine yazınız...
Kod:
You must log in to view content
(3 satır)

Not : Formülü yazdıkdan sonra Ctrl + Shift + Enter tuşlarına aynı anda basınız...

Sayın @cakarem çalışma sistemini 08:00 den başlatıp ertesi gün 08:00e kadar devam ettirerek Trafocu sayfasında döndürebilir miyiz peki Misal
Mesai ekteki TRAFO sayfasında görüldüğü gibi ama şöyle
23.08.2019 da 08:00 de başlıyor
24.08.2019 08.00de bitiyor ve bir gru 3 kişi
diğer grup 2 kişi
sorumlu personel Trafo Personeli oluyor
Diğer personel sıra ile Trafo personeli olacak ama çalıştığı kendi gününde
2 grup var her grup 24 saat çalışıp 24 saat istirahat ediyor ve 08.00 de başayıp ertesi gün 08.00 de bitiyor görev
SONUÇ
personel 3 kişi ise 3 personel de sıra ile trafo personeli olacak
Eğer 2 kişi ise ikinci diğer personel yazan yer boş ise
başa dönecek 2 personel de sıra ile Trafo personeli olacak İlerde 3 personel olursa yani ikinci diğer personel dolu olursa 3 personel şeklinde dönecek
Buradaki ayrıntı makro tarih olarak 24 saat çalışma 24 saat istirahat olacak şekilde çalışacak ve 08.00den itibaren dönüşümlü görevi dağıtacak ta ki ertesi gün 06.00-08.00 de görev bitecek şekilde
Ertesi gün 06.00-08.00 da başlayan görevi alacak
Ertesi gün 08.00-10.00 trafo personeli görevi diğer gruba devrecek ve onun sıra gelen personeli trafo personeli olacaktır
tabloda kısa bir örnek verdim

Ekli dosyalar

Sayın @cakarem çalışma sistemini 08:00 den başlatıp ertesi gün 08:00e kadar devam ettirerek Trafocu sayfasında döndürebilir miyiz peki Misal
diğer grup 2 kişi
2 grup var her grup 24 saat çalışıp 24 saat istirahat ediyor ve 08.00 de başayıp ertesi gün 08.00 de bitiyor görev
SONUÇ
başa dönecek 2 personel de sıra ile Trafo personeli olacak İlerde 3 personel olursa yani ikinci diğer personel dolu olursa 3 personel şeklinde dönecek
Buradaki ayrıntı makro tarih olarak 24 saat çalışma 24 saat istirahat olacak şekilde çalışacak ve 08.00den itibaren dönüşümlü görevi dağıtacak ta ki ertesi gün 06.00-08.00 de görev bitecek şekilde
Ertesi gün 08.00-10.00 trafo personeli görevi diğer gruba devrecek ve onun sıra gelen personeli trafo personeli olacaktır

Malesef yukarıda anlatmaya çalıştığınızı sorunuzu anlamadım. Kaldı ki bunu formüllemi makro ile mi çözüme ulaştırmak istiyorsunuz onuda çıkaramadım.

Sayın @cakarem bu formülde karşılığı olmayınca #YOK yazıyor Bunun yerine karşılığı olmayınca hiç bir şey olmayacak şekile çevirebilir misiniz size zahmet olmazsa

İkinci mesajının cevabı da eğer hata formülünü kullanmanız gerekmektedir. Formülü yazdıktan sonra tekrardan ctrl+shift+enter tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir.

İlgili formül :

Kod:
(1 satır)
Kod:
(5 satır)

Sıfır olma ve ilgili tarih ve saati bulunama hatası nedeniyle formül biraz uzadı.

diğer grup 2 kişi
SONUÇ
Sayın @cakarem konuyu dosya üzerinde başka bir şekilde hazirlayip atayım size .

Malesef yukarıda anlatmaya çalıştığınızı sorunuzu anlamadım. Kaldı ki bunu formüllemi makro ile mi çözüme ulaştırmak istiyorsunuz onuda çıkaramadım.

İkinci mesajının cevabı da eğer hata formülünü kullanmanız gerekmektedir. Formülü yazdıktan sonra tekrardan ctrl+shift+enter tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir.

İlgili formül :

[Gizlenmiş içerik][Gizlenmiş içerik]

Sıfır olma ve ilgili tarih ve saati bulunama hatası nedeniyle formül biraz uzadı.
=EĞERHATA(EĞER(İNDİS(TRAFİK!E:E;KAÇINCI(1;(TRAFİK!A:A=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!GÖREV ALANI 1!F7)*(TRAFİK!B:B=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!J7)*(TRAFİK!C:C=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!L7);0))=0;"";İNDİS(TRAFİK!E:E;KAÇINCI(1;(TRAFİK!A:A=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!F7)*(TRAFİK!B:B=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!J7)*(TRAFİK!C:C=GÖREV ALANI 1!TRAFİK!L7);0)));"")

Bu sekle cevirdik ama formül çalışmıyor ctrl shirt enter yapsamda olmadı bir türlü ama işlem yaptığımız excel dosyasında eski adlarla olan formül çalışıyor

Kod:
(1 satır)

Yukarıdaki kodu olduğu gibi yapıştırıp ctrl+shift+enter tuşuna basınız.
Not: Size tavsiyem sayfa isimlerinde boşluk ve Türkçe karakter bulundurmayınız...

Benzer bir dert bende de var yardımcı olabilir misiniz?

Şöyleki;

KAPALI durumda olan
Kitap.xlsx - Sayfa 1 - A1 de Ahmet yazıyorsa ve B1 de elma yazıyorsa (bu koşul sağlandıysa)

Şu an açık olan
rapor.xlsx - data sayfası C1 hücresine +1 ekle

Formül, makro her şey olur. Yeter ki işe yarasın

Sayın @Selimileri0623 ,
Maalesef vermiş olduğunuz şartlar anlaşılır şekilde açık değil.
1567114090699.webp

28.08.2019 da 08:00 de başlıyor 29.08.2019 08.00de bitiyor şeklindeki açıklamanıza göre trafo saati bulunmamaktadır.

Burdaki ayrıntı makro tarih olarak 24 saat çalışma 24 saat istirahat olacak şekilde çalışacak ve 08.00den itibaren dönşümlü görevi dağıtacak ta ki ertesi gün 06.00-08.00 de görev bitecek şekilde

Ertesi gün 08.00-10.00 trafo personeli görevi diğer gruba devrecek ve onun sıra gelen persoenli trafo personeli olacaktır

Şeklindeki açıklamanıza göre şartlar uyum sağlamıyor.06.00 da devir alan grup 24 saat sonra devretmesi gerekiyorsa 08.00 de değil 06.00 da devretmeli.

Bunun gibi tutarsız olanlar var. Trafo saatleri anladığım kadarıyla önemsiz. Siz dosya sahibi olarak excel den herşeyi anlamış olsanız da maalesef ben anlam veremedim. Bu nedenle yardımcı olamayacağım. Taki anlayana kadar...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
38