Çözüldü Bir Diskteki Klasör ve Dosyaları Listeleme

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bir dosya ve bilgi paylaşımı yapmaya niyetlenmiştim.
Paylaşacağım yazıyı da hazırlamıştım.

Konuyla ilgili, arşivimde birkaç dosya vardı ve bu dosyalarla denemeler yaptım. Hepsi de değişik yerlerde hatalar verdi. Dolayısıyla içime sinmedi, ve hocalarımızdan yeni, sağlam kod talep etmek istedim.

Konu şudur:

Bir disk veya klasördeki;
Tüm klasör veya dosyaların listelenmesi.
(Gizli dosya ve klasörler dahil. Şüphesiz bu işi yaparken hata vermemesi gerekiyor)

Hem örnek klasör, hem de örnek dosya hazırladım.

Örnek klasörün içinde, gerçekçi olması bakımında gizli klasör ve gizli dosyalar da vardır. D diskinin içinde, bu klasörün olduğunu varsayanız.

Dökülecek listenin, Örnek dosyadaki gibi dökülmesi gerekmektedir.

Başlık olsa da olur olmasa da olur. Hangisi kolay olursa..

Son olarak: Yol adresini kopyalayıp kodların içine yapıştırma şeklinde değil de,
klasör seçer gibi diskimizi seçersek, daha pratik olur.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Çözüm
Denedim hocam, yine aynı hata penceresi çıktı.
Bu dosya seçtğiniz dizinin çıktısını veren bir excel çalışma sayfası açacaktır kaydetmek veya etmemek size bağlıdır.
Çalışma sayfasının önceden verilmiş bir adı yoktur.

Kodun doğru çalışması için "Seçenekler- Güven Merkezi -Güven Merkezi Ayarları- Makro Ayarları" menüsünden aşağıdaki gibi izin vermiş olun
Ekran Alıntısı.webp

İnceleyin.

Admin hocam üstteki linkteki dosya ile nasıl listeleyeceğimizi anlayamadım. Düğmeye basıyorum hiçbir şey olmuyor.

Alttaki linkteki kodlar ise hatalı (kırmızı) görünüyor.

Bir de işime yarayabilmesi için, tam olarak eklediğim örnek dosyadaki gibi dökülmesi lazım.

Admin hocam bu kod hatalı kırmızı gösteriyor, düzeltebilir misiniz?

Merhaba, Türkçe görüntü bulamadım. Veri sekmesinde "Yeni Sorgu" düğmesinden powerquery e ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi de kullanmak isterseniz ben konu ile ilgili kısa bir örnek video hazırlarım. Öncelikle siz bir kontrol edin olup olmadığını.

1687162080404.webp

İkinci göndermiş olduğumda mı hata verdi?
Alttaki dosyayı dener misiniz?

3 farklı bilgisayar da ve 3 farklı office versiyonunda denendi bir sıkıntı çıkmadı.
Değerli makif şimşek hocam, önce emeğinize sağlık. Üçüncü dosyayla denemeler yaptım. Çok güzel. Müthiş hızlı.

Öncelikle bu dosyayı kullanacağım.

Listeleme bitiminde önce Kitap1 olarak kaydetmek istiyor musunuz diye soruyor. Tabi kaydediyorum.

Kitap1 olarak kaydettikten sonra,

“C: DosyaListesi.xlsx öğesini bulamadık” şeklinde bir hata veriyor

Sanırım kaydetmesi gereken dosya adı bu fakat, yapamıyor kodlar.

Ben Kitap1 olarak kaydedilmesine razıyım, sadece en sondaki hata giderilebilirse, daha kullanışlı, daha güzel dosya olur.

“C: Dosya Listesi öğesini bulamadık” hatasını gidermemiz mümkün müdür acaba?

Değerli makif şimşek hocam, önce emeğinize sağlık. Üçüncü dosyayla denemeler yaptım. Çok güzel. Müthiş hızlı.

Öncelikle bu dosyayı kullanacağım.

Listeleme bitiminde önce Kitap1 olarak kaydetmek istiyor musunuz diye soruyor. Tabi kaydediyorum.

Kitap1 olarak kaydettikten sonra,

“C: DosyaListesi.xlsx öğesini bulamadık” şeklinde bir hata veriyor

Sanırım kaydetmesi gereken dosya adı bu fakat, yapamıyor kodlar.

Ben Kitap1 olarak kaydedilmesine razıyım, sadece en sondaki hata giderilebilirse, daha kullanışlı, daha güzel dosya olur.

“C: Dosya Listesi öğesini bulamadık” hatasını gidermemiz mümkün müdür acaba?
Gelen kitap1 olarak kaydetmek istiyor musunuz sorusuna hayır deyip dener misiniz

Denedim hocam, yine aynı hata penceresi çıktı.
Bu dosya seçtğiniz dizinin çıktısını veren bir excel çalışma sayfası açacaktır kaydetmek veya etmemek size bağlıdır.

Kodun doğru çalışması için "Seçenekler- Güven Merkezi -Güven Merkezi Ayarları- Makro Ayarları" menüsünden aşağıdaki gibi izin vermiş olun
Ekran Alıntısı.webp

Ekli dosyalar

Çözüm

Kodun doğru çalışması için "Seçenekler- Güven Merkezi -Güven Merkezi Ayarları- Makro Ayarları" menüsünden aşağıdaki gibi izin vermiş olunEkran Alıntısı.JPG
Çok güzel olmuş değerli hocam. Emeğinize sağlık. :)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19