Soru Benzersiz veri almak

atakoylu-59

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Saygıdeğer Üstad ve Arkadaşlar.
Aşağıdaki dosyamda iki ayrı sayfanın A Sütunundaki verileri benzersiz olarak diğer bir sayfanın A Sütununa Dizi Formülle getirmek istedim, Ancak bu hususta yetersiz kaldım ve yardımınıza ihtiyaç duydum. Yardımınızı diliyorum.

Ekli dosyalar

Çözüm önerisinde mi bulunayım yoksa yöntemi mi açıklayayım bilemedim.

En iyisi yöntem önerisinde bulunmak (size de faydası olur)
-- 2 numaralı sayfanın E1 hücresine yazacağınız formül ile 1 numaralı sayfanın son satır numarasını bulun,
-- 2 numaralı sayfa E2 hücresine de EĞERSAY...=0 koşuluyla MAK($E$1:E1)+1 şeklinde formül oluşturun.
-- Benzersiz sayfasında da formülün uygulandığı SATIR numarasıyla n rumaralı sayfanın E1'deki değer arasındaki ilişkiden yararlanarak
küçük veya eşitse 1 numaralı sayfadan, büyükse 2 numaralı sayfadan şeklinde KAYDIR veya İNDİS ile veri çağırın.

Yapamazsanız mesaj yazın bakayım.

.

O halde formülleri vereyim.
-- 2 numaralı sayfa E1 hücresine, 1 numaralı sayfadaki veri adetini bulmak üzere birinci formülü,
-- 2 numaralı sayfa E2 hücresine (1 numaralı sayfada olmayan veriler için sıra numarası elde edilecek) ikinci formülü (liste boyunca kopyala),
-- Benzersiz sayfası A2 hücresine üçüncü formülü uygulayın ve sağa ve aşağı (boş sonuç alıncaya kadar) kopyalayın.
-- Benzersiz sayfasında C ve D sütununa SAYI biçimlendirmesini yapın.
VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

.

Sayın Ömer bey hocam,
Ne yazık ki balık tutmayı öğrenemeyeceğim. Yazdığınız Formülleri Dosyama uyarladım. Böylece sorum cevabını fazlasıyla bulmuştur.
Sizlere gün ışığı kadar bol sağlıklar dilerim efendim.

Sayın @ataköylü-59 .

Son formülü açıklayayım, faydası olacaktır.
>> Formülün en başındaki EĞER kontrolü listeleme tamamlandığında ulaşılan SATIR numarası,
2 nolu sayfa E sütunundaki en büyük sayıya ulaştıktan sonra BOŞ sonuç alınması için var.
Bu kısım eklenmezse, listeleme tamamlandıktan sonraki satırlarda formül HATA verecek.

>>Formülde asıl işlem yapan KAYDIR işlevi ve burada bu işlevin 3 unsurunu kullanacağız.
Başlangıç hücresi, kaç satır aşağı inileceği, kaç sütun sağa gidileceği (maviler 1 nolu sayfaya, yeşiller 2 nolu sayfaya ait);
-- Hangi hücreden aşağı doğru KAYDIRılacağız: EĞER(SATIR()-1>'Hesap-2'!$E$1;'Hesap-2'!$A$1;'Hesap-1'!$A$1)
-- Bu hücreden KAÇ SATIR aşağı kayılacak : EĞER(SATIR()-1>'Hesap-2'!$E$1;KAÇINCI(SATIR()-1;'Hesap-2'!$E:$E;0)-1;SATIR()-1)
-- Bu hücreden KAÇ SÜTUN sağa kayılacak : SÜTUN(A$1)-1 (A sütununda iken SIFIR, B sütununda iken 1, C sütununda iken 2 sütun sağa geçilecek)

Buna göre örneğin;
-- 125'inci satıra gelindiğinde SATIR()-1 >> 124, olacak ve bu sayı E1'den büyük olmadığına göre
formül bizi, 1 nolu sayfa A1'den SATIR()-1 kadar aşağı indirecek ve 264.001.01 sonucunu verecek,
-- 126'inci satıra gelindiğinde SATIR()-1 >> 125, bu sayı E1'den büyük olduğuna göre formül bizi,
2 nolu sayfa A1'den, 125 değeri'nin E sütunundaki satırına yani7'hci satıra götürecek ve 120.001.0003 sonucunu verecek,

Bence formülün parçalarını aynı satırda başka hücrelere uygulayıp aşağı doğru kopyalayarak herbir parçanın sonuçlarını ayrı ayrı kontrol etmelisiniz.

.

Sayın @Ömer BARAN üstadım
Konudan anladığım kadarı ile
Benzersiz sayfasına, Hesap-1 ve Hesap-2 sayfalarının A sütunlarındaki değerlerin benzersiz olanları "Benzersiz Hesap" sayfasına A sütununa geleceğini anlıyorum.
Yapılmış formülü uygulayıp gözlediğimde;
örnek olarak;
Hesap-1 Sayfası A27 hücresindeki 120.001.003 geliyor ancak
Hesap-2 Sayfası A7 hücresindeki 120.001.0003 gelmediği görünmektedir.

120.001.0100 değer sadece Hesap-2 Sayfasında var Hesap-1 Sayfasında yok Benzersiz Hesap sayfasına bu değer gelmemiş durumda

lütfen Benzersiz sayfasında yapılmak isteneni biraz daha anlatabilir misiniz. Lütfen.

Sayın @Ömer BARAN üstadım,
Formülü uyguladığımda satırları az sürüklemişim...
Hesap-1 satırları bittikten sonra Hesap-2 sayfası satırlarına başladığını son sayfa açıklamada gördüm. Teşekkür ederim.
Bu sayede de kontrol sisteminizi öğrenebildim. Konuya çalışıyorum.

Yardımcı alan kullanmadan çözüm bulmak isterseniz, aşağıdaki formülü Benzersiz sayfası A2 hücresine
dizi formülü ( CTRL+SHIFT+ENTER ) olarak uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Her iki veri sayfası için 1.000 satırlık veri alanı olduğu varsayıldı, bu sayı büyüdükçe formül yavaş çalışabilir.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Yardımcı alan kullanmadan çözüm bulmak isterseniz, aşağıdaki formülü Benzersiz sayfası A2 hücresine
dizi formülü ( CTRL+SHIFT+ENTER ) olarak uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Her iki veri sayfası için 1.000 satırlık veri alanı olduğu varsayıldı, bu sayı büyüdükçe formül yavaş çalışabilir.
Sayın Ömer bey hocam, Bu Dizi Formülünü uyarlayarak ta ayrı bir sayada istenen Tabloyu oluşturup Arşivime attım. Çok çok teşekkür ederim. Eline Emeğine sağlık efendim.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13