Çözüldü Başka Hücreye Tarihi Kalıcı Olarak Yazdırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye
bir hücreye yazı girildiğinde, seçili hücrede o günün tarihinin kalıcı olarak otomatik olarak yazılması konusunda yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. Epak ambalaj ;
Paylaştığınız örnek dosyada I6 hücresinde tarih var ama istediğinizi belirtecek şekilde başka bir açıklama yok.
I6 hücresindeki tarihin formülsüz mü yazılmasını istiyorsunuz?

İsteğiniz bu şekilde değilse, yeni örnek dosya ile isteğinizi açıklayan kayıtlar oluşturur musunuz?

Merhabalar Sn. Epak ambalaj ;
Paylaştığınız örnek dosyada I6 hücresinde tarih var ama istediğinizi belirtecek şekilde başka bir açıklama yok.
I6 hücresindeki tarihin formülsüz mü yazılmasını istiyorsunuz?

İsteğiniz bu şekilde değilse, yeni örnek dosya ile isteğinizi açıklayan kayıtlar oluşturur musunuz?
merhaba hocam. A8 hücresine herhangi birşey yazdığımda, I6 hücresinde otomatik olarak o tarihin çıkmasını istiyorum. buraya kadar tamam.
Bilgisayarda tarih değişince, I6 hücresindeki tarih değişmemeli

Merhaba sayın @Epak ambalaj .

İsteğinizin formül kullanarak gerçekleşmesi mümkün değil malesef. Bu isteğiniz için makro kullanmak gerekecek.
Kodu uyguladıktan sonra belgenizi .xlsm veya .xlsb formatında kaydetmeyi unutmayınız.

Alt taraftan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında
sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın.

A8 içeriğini sildiğinizde I6 hücresindeti tarihin silinmesini istemiyorsanız, kırmızı renkli satırı silin.

.
VBA:
You must log in to view content
(5 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kayıtlara geçmesi bakımından önceki cevabımdaki kodu güncelledim.
Dosyaya gerekli uygulama yapıldı.

A8'e yazıldığında tarih yazılır, A8 silindiğinde I6 silinir.
Belgelerinizde, mümkün olduğunca hücre birleştirmelerinden kaçınmanızı öneriyorum.
Belgeyi bilgisayarınızda ilk kez açarken MAKROLARI ETKİNLEŞTİRMENİZ gerekiyor.

.

Ekli dosyalar

Kayıtlara geçmesi bakımından önceki cevabımdaki kodu güncelledim.
Dosyaya gerekli uygulama yapıldı.

A8'e yazıldığında tarih yazılır, A8 silindiğinde I6 silinir.
Belgelerinizde, mümkün olduğunca hücre birleştirmelerinden kaçınmanızı öneriyorum.
Belgeyi bilgisayarınızda ilk kez açarken MAKROLARI ETKİNLEŞTİRMENİZ gerekiyor.

.
teşekkür ediyorum hocam. gönderdiğiniz çalışma güzel çalışıyor.
o sipariş fişinin altına 249 tane daha aynı şekilde ekleme yapacağız. diğerlerinin de aynı şekilde çalışması için ne yapmalıyız?

Sayın @Epak ambalaj .

Sıkıntı-ihtiyaç duyduğunuz hususlarla ilgili destek isterken;
-- sorularınızı gerçek belgeyle aynı yapıda, gerçek verileri temsil edebilecek nitelikte örnek veriler üzerinden
sormaya özen gösteriniz. Örnek belge özellikleryle ilgili gerekli açıklama mesajlarımın altındaki İMZA bölümünde var.
-- belgenizin bir sonraki aşamasını, devamı niteliğindeki yeni soruyu/ihtiyacı öngörmek mümkün olmadığından
mevcut yapıya göre çözüm önerisinde bulunuyoruz.

Aynı işlemi 249 adet daha yapmak istediğinizi yazmışsınız ancak
Bu 250 satır grubunda yapacağınız işlemdeki amacınız nedir onu merak ediyorum doğrusu.

Buradaki satır ritimini nasıl öngöreceğiz; örneğin arada boş satır olacak mı?
Bir sonraki, makbuz benzeri alan 33-64'üncü satırlar arasında kı olacak, yoksa 34-65'inci satırlarda mı?
Bir makbuz alanında 20 satırlık veri alanı olması sabit midir vs vs ?
Bu hususarı netleştirirseniz gerekli kodlama elbette halledilebilir.

Arada boş satır bırakilmayacaksa; önceki cevabıma eklediğim belgedeki kodu aşağıdakiyle değiştirmeniz yeterli olur.
Kod, 8, 40, 72,...... şeklinde 32 satırlık ritimle 7.976'ncı satıra kadar (yani 250 adet şöblon alanı) istenilen işlemi yapar

Hatırlatma: şablon alanı aşağı doğru kopyala yapıştır ile çoğaltacaksanız, bu işlem sırasında,
Excel menülerinden GELİŞTİRİCİ menüsündeki TASARIM MODU düğmesini tıklayarak makroyu pasif hale getirerek
bu kopyalama işlemini yapın, işiniz bittiğinde aynı düğmeye tıklayarak kodları tekrar aktif hale getirin.

Herneyse bence önce belgenizin yapısı ve işleyişiyle ilgili olarak aşağıda verdiğim konu safalarındaki örnek belgeleri
ve belgelerdeki uygulamaları inceleyin derim ben.
-- Genel - f(×) - VBA - ✅ Otomatik Satir Yüksekliği - Fatura Şablonu - Veri Güncelleme >>21 numaralı cevap.
-- Genel - ✅ Hazır Fatura Şablonu Üzerine Yazı Yazma >> 6 numaralı cevap

Fikrim;

Ms.Exceli kullanırken, veri yığınının, veri tabanı mantığıyla aynı tür verilerin aynı sütunda yazılması,
aynı sütuna işlevi/türü farklı olan veriler yazılmaması, herbir veri türünün farklı sütunalarda yazılması gibi
temel prensiplere uygun bir veri tablosu oluşturursanız, ekran çıktısı olarak alacağınız form niteliğindeki
sayfalara/alanlara kritere göre veri çağrılmasının daha uygun olacağını hatırlatayım.

.
VBA:
(15 satır)

Sayın @Epak ambalaj .

Sıkıntı-ihtiyaç duyduğunuz hususlarla ilgili destek isterken;
-- sorularınızı gerçek belgeyle aynı yapıda, gerçek verileri temsil edebilecek nitelikte örnek veriler üzerinden
sormaya özen gösteriniz. Örnek belge özellikleryle ilgili gerekli açıklama mesajlarımın altındaki İMZA bölümünde var.
-- belgenizin bir sonraki aşamasını, devamı niteliğindeki yeni soruyu/ihtiyacı öngörmek mümkün olmadığından
mevcut yapıya göre çözüm önerisinde bulunuyoruz.

Aynı işlemi 249 adet daha yapmak istediğinizi yazmışsınız ancak
Bu 250 satır grubunda yapacağınız işlemdeki amacınız nedir onu merak ediyorum doğrusu.

Buradaki satır ritimini nasıl öngöreceğiz; örneğin arada boş satır olacak mı?
Bir sonraki, makbuz benzeri alan 33-64'üncü satırlar arasında kı olacak, yoksa 34-65'inci satırlarda mı?
Bir makbuz alanında 20 satırlık veri alanı olması sabit midir vs vs ?
Bu hususarı netleştirirseniz gerekli kodlama elbette halledilebilir.

Arada boş satır bırakilmayacaksa; önceki cevabıma eklediğim belgedeki kodu aşağıdakiyle değiştirmeniz yeterli olur.
Kod, 8, 40, 72,...... şeklinde 32 satırlık ritimle 7.976'ncı satıra kadar (yani 250 adet şöblon alanı) istenilen işlemi yapar

Hatırlatma: şablon alanı aşağı doğru kopyala yapıştır ile çoğaltacaksanız, bu işlem sırasında,
Excel menülerinden GELİŞTİRİCİ menüsündeki TASARIM MODU düğmesini tıklayarak makroyu pasif hale getirerek
bu kopyalama işlemini yapın, işiniz bittiğinde aynı düğmeye tıklayarak kodları tekrar aktif hale getirin.

Herneyse bence önce belgenizin yapısı ve işleyişiyle ilgili olarak aşağıda verdiğim konu safalarındaki örnek belgeleri
ve belgelerdeki uygulamaları inceleyin derim ben.
-- Genel - f(×) - VBA - ✅ Otomatik Satir Yüksekliği - Fatura Şablonu - Veri Güncelleme >>21 numaralı cevap.
-- Genel - ✅ Hazır Fatura Şablonu Üzerine Yazı Yazma >> 6 numaralı cevap

Fikrim;

Ms.Exceli kullanırken, veri yığınının, veri tabanı mantığıyla aynı tür verilerin aynı sütunda yazılması,
aynı sütuna işlevi/türü farklı olan veriler yazılmaması, herbir veri türünün farklı sütunalarda yazılması gibi
temel prensiplere uygun bir veri tablosu oluşturursanız, ekran çıktısı olarak alacağınız form niteliğindeki
sayfalara/alanlara kritere göre veri çağrılmasının daha uygun olacağını hatırlatayım.

.
CSS:
(15 satır)
Hocam 250 tane sipariş fiş tam hâli bu dosyada.
İlk 2 satırdaki boşluklara farkılı çalışma yapıyoruz biz.

Hakkınızı helâl edin hocam.
Çok vaktinizi aldım.

Ekli dosyalar

Sayın @Epak ambalaj .

Bundan önceki kod cevabımı güncelledim.

Vediğim kodun anlaşılması bakımından şöyle açıklayayım:
-- Yeşil renklendirdiğim 250 sayısı >> satır numarası kontrolü yapılacak hücre grubu adeti.
-- Mavi renklendirdiğim 32 sayısı >> bir makbuz için (başlık vs dahil) kullanılan satır sayısı (ritim)
-- Kırmızı renklendirilmiş 7978 sayısı >> ( 250 - 1 ) x 32
-- Kırmızı renklendirdiğim 10 sayısı >> 1'inci satırdan itibaren ilk kontrol edilecek hücrenin satır numarası
oluyor. Böylece; 10, 42, 74, 106, 138, 170, ........, 7914, 7946, 7978 numaralı satırlara (A sütununa elbette)
elle veri girişi yapıldığında iki üst satırda ilgili hücrelere Sayfa No ve veri girişinin yapıldığı tarih yazılır.
Elle girişi yapılan veri silindiğinde, iki üst satırındaki sayfa no ve tarih silinir.

Örneklendirdiğim satır numaralarını şöyle de bulabilirsiniz.
Örneğin U1 hücresine =(SATIR()-1)*32+10 formülünü uygulayıp 250'nci satıra kadar kopyalayın.
Bu formülün sonuçları, her makbuzun ilk veri girişi yapılacak satır numarasının listesini verir size.

Netice itibariyle; verdiğim ilk cevaptaki belgede yer alan mevcut kodu silip yerine,
son cevaptaki güncellenmiş kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

.

Sayın @Epak ambalaj .

Bundan önceki kod cevabımı güncelledim.

Vediğim kodun anlaşılması bakımından şöyle açıklayayım:
-- Yeşil renklendirdiğim 250 sayısı >> satır numarası kontrolü yapılacak hücre grubu adeti.
-- Mavi renklendirdiğim 32 sayısı >> bir makbuz için (başlık vs dahil) kullanılan satır sayısı (ritim)
-- Kırmızı renklendirilmiş 7978 sayısı >> ( 250 - 1 ) x 32
-- Kırmızı renklendirdiğim 10 sayısı >> 1'inci satırdan itibaren ilk kontrol edilecek hücrenin satır numarası
oluyor. Böylece; 10, 42, 74, 106, 138, 170, ........, 7914, 7946, 7978 numaralı satırlara (A sütununa elbette)
elle veri girişi yapıldığında iki üst satırda ilgili hücrelere Sayfa No ve veri girişinin yapıldığı tarih yazılır.
Elle girişi yapılan veri silindiğinde, iki üst satırındaki sayfa no ve tarih silinir.

Örneklendirdiğim satır numaralarını şöyle de bulabilirsiniz.
Örneğin U1 hücresine =(SATIR()-1)*32+10 formülünü uygulayıp 250'nci satıra kadar kopyalayın.
Bu formülün sonuçları, her makbuzun ilk veri girişi yapılacak satır numarasının listesini verir size.

Netice itibariyle; verdiğim ilk cevaptaki belgede yer alan mevcut kodu silip yerine,
son cevaptaki güncellenmiş kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

.
Çok teşekkür ediyorum hocam. Allah razı olsun. bu sorunu da sayenizde aşmış olduk :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10