O

Çözüldü MBUL İLE BAŞKA ALANA SÜZME

obsesyonur

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
"MBUL" formülü ile bulunan verilerin başka bir alana süzülüp, süzülen verilerin bir sağındaki sütuna da süzülen verinin hücre adresi yazdırılabilir mi? Daha anlaşılabilir olması açısından örnek dosyamı ekliyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,

G1 hücresine
DİZİ Formülü olarak (Hücreye Formül girişi ENTER yerine, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına aynı anda basılarak yapılmalı)

=EĞERHATA(İNDİS($A$1:$A$16;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A$1:$A$16));SATIR(DOLAYLI("$1:$"&SATIRSAY($A$1:$A$16))));SATIRSAY($1:1)));"")

H1
hücresine
DİZİ Formülü olarak (Hücreye Formül girişi ENTER yerine, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına aynı anda basılarak yapılmalı)

=EĞERHATA(ADRES(KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A$1:$A$16));SATIR(DOLAYLI("$1:$"&SATIRSAY($A$1:$A$16))));SATIRSAY($1:1));SÜTUN(A:A));"")

formüllerini yazıp, aşağıya doğru kopyalarsınız.

Koşullu biçimlendirmedeki formülü de isterseniz
=ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A1))
şeklinde değiştirebilirsiniz...

Dosyanız da ektedir.

Selamlarımla....

Ekli dosyalar

Selamlar,

G1 hücresine

=EĞERHATA(İNDİS($A$1:$A$16;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A$1:$A$16));SATIR(DOLAYLI("$1:$"&SATIRSAY($A$1:$A$16))));SATIRSAY($1:1)));"")

H1
hücresine

=EĞERHATA(ADRES(KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A$1:$A$16));SATIR(DOLAYLI("$1:$"&SATIRSAY($A$1:$A$16))));SATIRSAY($1:1));SÜTUN(A:A));"")

formüllerini yazıp, aşağıya doğru kopyalarsınız.

Koşullu biçimlendirmedeki formülü de isterseniz
=ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A1))
şeklinde değiştirebilirsiniz...

Dosyanız da ektedir.

Selamlarımla....

Sayın 52779 cevabınız için teşekkür ederim.
Dizi formülleriniz olması gerektiği gibi çalışmaktadır,fakat benim koşullu biçimlendirmeki formülü =EĞER($E$1="";0;MBUL($E$1;$A1)) şeklinde kullanmamın nedeni "E1" hücresinde herhangi bir veri aratılmadığı zaman listenin koşullu biçimlendirmeye maruz bırakılmamasının istenilmesidir,eğer koşullu biçimlendirme formülünü sizin bana önermiş olduğunuz şekliyle yani =ESAYIYSA(MBUL($E$1;$A1)) olarak düzenlersem "E1" hücresinde herhangi bir veri aratmasam dahi, yani "E1" hücresinin boş olması halinde bile tüm liste koşullu biçimlendirmeye maruz kalmaktadır.Eğer sizde bu şekilde çalışmıyor ise yani hata benden kaynaklı ise tarafıma geri dönüş yaparsanız memnun olurum.İyi çalışmalar.

Selam,
Koşullu biçimlendirmedeki formülü, "isterseniz değiştirebilirsiniz" demiştim.
Diğer taraftan, eğer E1 hücresinde aratılacak ifadeyi BOŞ bırakırsanız, yazılan dizi formüllerinde de EĞER($E$1="";"";..... ibaresinin de eklenmesi gerekmektedir. Aksi halde, formüller listeyi komple sayıp, listeleyecektir.
Yani, ben, E1 hücresinin hep dolu olduğunu varsayarak formülü yazdım......
Ayrıca, MBUL fonksiyonunu kullandığınız için de Büyük - Küçük Harf (yani "A" arattırırken "a" ları da dikkate almalı) ayırımı olmadığını varsaydım.

Sayın 52779 , o halde dizi formüllerinin başına eğer "E1" boş ise ifadesini eklersem sorun çözülmüş olacaktır,değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.