Soru Başka çalışma kitabından makroyla bilgi alma

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Başka bir çalışma kitabından makroyla bilgi alma talebime ilişkin örnek dosyayı ekte gönderiyorum.

D:\PAYLAŞIM\BELGELER\1.PERSONEL\PERSONEL LİSTELERİ\ klasöründe bulunan 1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ listesi çalışma kitabı GENEL sayfasındaki A-AE sütunları arasındaki bilgileri satır ve sütun genişlikleri dahil HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı LİSTE sayfasına aldırabilir miyiz makroyla.

1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ listesi çalışma kitabı GENEL sayfasında normalde gizlediğim AF-AZ arasındaki sütunlardan sadece AI sütununu HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı LİSTE sayfası AP sütununa, AM sütununu ise AG sütununa aldırılması.

Eğer zor olacaksa 1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ listesi çalışma kitabı GENEL sayfasındaki tüm bilgilerin satır ve sütun genişlikleri dahil HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı LİSTE sayfasına aldırılması ve AF-AZ arasındaki sütunların gizlenmesi

Birde 1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ listesi çalışma kitabı HATIRLATMA sayfasındaki tüm bilgilerin HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı HATIRLATMA sayfasına aldırılması.

HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma klasöründe makro var. Yukarıdaki istediğim makronun ayrıca eklenmesi.

Umarın anlatabilmişimdir? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Dosya çok karışık, veriler ADO yöntemi için hiç uygun değil ama aşağıdaki kodları yedek aldığınız (ana dosyanızı bozmasın) bir dosyada deneyimler misiniz?

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(31 satır)
İstediğiniz sayfadaki verileri belirttiğiniz sayfanın A3 hücresinden itibaren kopyalar.
Artı eksi üzerinden geçelim.

Dosyadaki açıklamayı da mesajın içine ekledim.
Genel olarak lütfen açıklamalarınızı dosyalara değil, mesajlarınızın üzerine ekleyiniz.

Teşekkürler.

Dosya çok karışık, veriler ADO yöntemi için hiç uygun değil ama aşağıdaki kodları yedek aldığınız (ana dosyanızı bozmasın) bir dosyada deneyimler misiniz?

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(31 satır)
sayfadaki verileri belirttiğiniz sayfanın A3 hücresinden itibaren kopyalar.
Artı eksi üze
Merhaba sayın Admin ilgili sayfaya sağ tıklatıp kod ekle ile ekledim ama bilgileri çekmedi. En iyisi makroları kaldırıp hepsini yeniden isteyeyim. Teşekkür ederim.

Sayın @teyadih ,
LİSTE sayfası için; aktarma yapılacak AP ve AG sütunlarında mevcut eski bilgiler ne olacak, LİSTE sayfasının AG ve AP sütunlarında,
kaçıncı satırdan itibaren veri aktarımı yapılacak (varsa mevcut verilerin altında ilk boş satırdan itibaren mi örneğin,
yoksa ne bileyim 10'uncu satırdan itibaren gibi) ?

Aynı sorular Hatırlatma sayfası için de geçerli tabii ki?

Ayrıca diyelim bir düğmeye tıkladınız ve açıklayacağınız şekilde aktarmalar yapıldı.
Ardından aynı düğmeye tekrar tıkladınız, bu durumda bir önceki aktarma işlemiyle gelen veriler ne olacak? Silinip yeni listeler mi elde edilecek yoksa düğmeye her tıklamada listenin ilk boş satırından itibaren tekrar aktarılıp liste uzatılmış mı olacak?

.

Merhaba sayın Baran.
LİSTE sayfası için; aktarma yapılacak AP ve AG sütunlarında mevcut eski bilgiler ne olacak, LİSTE sayfasının AG ve AP sütunlarında,
kaçıncı satırdan itibaren veri aktarımı yapılacak (varsa mevcut verilerin altında ilk boş satırdan itibaren mi örneğin,
yoksa ne bileyim 10'uncu satırdan itibaren gibi) ?

Aynı sorular Hatırlatma sayfası için de geçerli tabii ki?
aktarma yapılacak AP ve AG sütunlarında mevcut eski bilgiler silinecek sayın Baran.
G ve AP sütunlarında örnekteki 4.satırdan itibaren veri aktarımı yapılacak
Hatırlatma sayfasında ise başlığın altındaki 3.satırdan itibaren veri aktarımı yapacak.

Ayrıca diyelim bir düğmeye tıkladınız ve açıklayacağınız şekilde aktarmalar yapıldı.
Ardından aynı düğmeye tekrar tıkladınız, bu durumda bir önceki aktarma işlemiyle gelen veriler ne olacak? Silinip yeni listeler mi elde edilecek yoksa düğmeye her tıklamada listenin ilk boş satırından itibaren tekrar aktarılıp liste uzatılmış mı olacak?
Düğmeye her tıkladığımda silinip yeni liste elde edilecek sayın Baran.
Yani 1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ listesi çalışma kitabı GENEL sayfası ile satır ve sütun genişlikleri dahil HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı LİSTE sayfasının aynı olması gerekiyor.

İki belgeyi detaylı incelemedim.

O zaman şöyle düşünülse yanlış mı olur (belgenizdeki sayfalar arası işlemleri bilemiyorum) ?
Düğmeye tıkladığınızda Yazışma isimli belgedeki LİSTE sayfası bütün olarak silinip,
diğer belgedeki GENEL sayfası bütün yani sayfa olarak kopyalanıp sayfa adı değiştirilse pratik olmaz mı?
Birindeki GENEL sayfası ile diğerindeki LİSTE sayfası sanki birebir aynı olduğu için soruyorum.

Eklediğim dosyada bir yere tıklama vs yok.
Sadece ADO yöntemi ve bağlantı kodlarını ekledim.
Manuel olarak çalıştırırsanız, bilgilerin geldiğini görürsünüz.
Lakin bilgilerin geliş aşamalarında detaylara bakmadım, çünkü dosya yapısı zaten çok "veritabanı" mantığına uygun değil.

ADO yöntemi ile ilerlemek isterseniz üzerinden yazışırız, gerek yok derseniz takdir sizindir...

Merhaba sayın Admin gönderdiğiniz kodu gönderdiğim örnek çalışma sayfasındaki liste sayfasına sağ tıklatıp kod ekle ile ekledim ama bilgileri çekmedi. Size zahmet gönderdiğim örnek dosyaya ekleyip gönderebilir misiniz?

İki Excel dosyasını ekliyorum.
HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma.xlsm isimli dosyanın Module11 Sub ADO_Kodlama makrosunu çalıştırın.
Diğer dosyadaki ilgili sayfayı silin ve sonra tekrar çalıştırın.
Veriler geliyor sorun yok ama doğru olarak neyin ne şekilde gelmesi için sizin desteğiniz lazım, dosyanız bana inanılmaz karışık geldi.

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Admin. Pandemi nedeniyle işe gidemediğimden dosyanızı ancak inceleyebildim kusura bakmayın.
1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ çalışma kitabı GENEL sayfasında başlıktan sonra bilgiler 4.satırdan başlarken resimde de görüldüğü üzere HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabı LİSTE sayfasında başlık 4.satırdan başlamış. Sanırım bu nedenle de çizgiler kaymış.
Adsız.webp

RAsimde

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba sayın @teyadih ,

Öncelikle geçmiş olsun, umarım sağlığınız, sıhhatiniz yerindei haliniz ve keyfiniz hoştur.

Verilerin aktarım detayına dediğim gibi hiç girmedim. Sadece bağlantı ve aktarım kısmına yönelik kodlardı eklediğim.
Veritabanınızdaki sütunlardan hangileri aktarılacak vs tek tek F1, F2 gibi kodlara revizeler yaparak gitmemiz gerekecek.
Ben ancak akşamları müsait olurum, siz de müsait olursanız üzerinden geçeriz.

Selamlar.

Tabiki sayın Admin.
Birde 1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ çalışma kitabı GENEL sayfası P4 deki 67 yi 76 yapıp HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabını açtım ama bilgiyi güncellemedi. Makroda VeriKaynagi = ThisWorkbook.Path & "\1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ.xlsm" olan alanda dosyanın bulunduğu yerle ilgili D:\PAYLAŞIM\BELGELER\1.PERSONEL\PERSONEL LİSTELERİ\1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ şeklinde bir değişiklik yapmam mı gerekiyor acaba

Sayın @teyadih .

Belgelerinize tekrar göz attım ve Sayın @Admin 'in ADO yöntemiyle önerdiği makro kodlarını çalıştırdım.
Bildiğim kadarıyla ADO yönteminde biçimlendirme/formüller vs bilgisi değil, sadece hücre içerikleri (formül sonuçları)
değer olarak aktarılıyor (bu kısmı önemli) .

Yanılmıyorsam; örnek belgelerinize göre
koddaki Sayfa5.Range("A3").CopyFromRecordset kayit kod satırındaki, hedef hücre adresinin A1 olarak değiştirilmesi lazım.

Veri
1.HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ çalışma kitabı GENEL sayfası P4 deki 67 yi 76 yapıp HAKİM VE PERSONEL LİSTESİ Yazışma çalışma kitabını açtım ama bilgiyi güncellemedi.

Kaynak belgede değişiklik yaptıktan sonra belgeyi kaydederek kapattıktan sonra kodu tekrar çalıştırırsanız,
yaptığınız değişikliğin hedef belgeye yansıdığını görürsünüz.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26