Soru Başka bir hücreden formülü hücre alma

shapes

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
1634404191292.webp

Merhaba Ekte belirtmiş olduğum görselde Örnek veriyorum A1 Hücresinde sayı var A2 Sekmesine x eklediğimde C1 Hücresine A1 Hücresinin sayısını eklemesini istiyorum bunu hangi formül yolu ile yapabilirim yardımlarınızı rica ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, resimden anladığım kadarıyla rastgele bir tablo hazırladım. b2:b13 değerlerinin karşılarında (c2:c13) hangi hücreye değer yazarsanız d2:d13 e b2:b13 teki değerler geliyor. ve yukarıda da toplamları görünüyor. bunun için d2 hücresine =EĞER(c2="";"";b2) formülünü yazıp aşağı doğru çektim. Sorunuzu yanlış da anlamış olabilirim. Yine de yardımcı olmak adına cevaplamak istedim.

Ekli dosyalar

Galip Bey,

Total bölümde ayrı formül olması gerekiyor mesela Total bölüm şu şekilde işlemesi gerekiyor ben A1 hücresine x yazıcam fakat total bölümü A1'e x yazdığım için A2'deki hücreyi alması gerekiyor formülün bu şekilde işlemesi gerekiyor.

örneğin A1 de 10 yazıyor. A2 ye x yazıcaksınız. Devamında A3 e 15 ve A4 e de x yazıcaksınız veya boş kalıcak gibi bir tablodan mu bahsediyorsunuz.
Ve bu tabloda A1, A3, A5.... hücrelerinin değer toplamı mı yoksa kaç tane işaretli olduğunun sayısı mı gerekiyor.

c1 hücresine =EĞER(A2="x";A1;"") formülünü yazıp aşağı doğru çektim. Eğer rakamları birer satır boş bırakarak yazıyorsanız formül bu şekilde çalışacaktır. herhangi bir rakamın altına x yazdığınızda o değeri c sütununda karşısına yazıyor.

Ekli dosyalar

bir yanındaki hücreye ayrı bir formül yazarak istediğiniz sonucu almaya çalıştım. Aynı sütuna hem çarpı koyulacak değeri yazıp hem de alta doğru toplayarak indirecek bir formül aklıma gelmedi mantığını kuramadım kusura bakmayın lütfen. Umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

Sayın @shapes neden örnek belge yerine ekran görüntüsü paylaşıyorsunuz anlayamıyorum.
Bakın Sayın @Galip , sizin sorununuzun halli için emek/zaman harcayıp örnek belgeler hazırlayarak önerilerde bulunuyor.

Sorunu yaşayan/soruyu soran olarak asıl sizin örnek belge eklemeniz gerekmez mi?
Bu haliyle nasıl cevap oluşturulursa oluşturulsun, "OLMADI" / "ama şöyleyken şöyle oldu" ... gibi
gereksiz yazışmalar yapılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız bir örnek belge eklemenizde yarar var.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8