Çözüldü Ayrılmış Bölümlerde Veri Girişini Engelleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kurban

Yıllık Dosya Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamun aleykum üstatlar
sizlerden bir konuda yârdim isteyecektik soruymuş söyle Ekte gönderdiğimiz dosyamızda her bölüm 7 satıra ayrılmış durumda her bölmede bir küpe numarası yazılacak duruma getirilmiş ve her küpe no e sütunundan hisse sayısı almaktadır burada benim yapmak istediğim örneğin 1 bolum e girdiğimiz 200 küpe nolu hayvan yazıldığında e sütununa baksın oradaki hisse sayışana göre kayıt yapsın ve fazla kayıt girişi yapılırsa bizi uyarsın ve kayıt yapmasın ve aynı zamanda 200 nolu küpe no örneğin 2 bölümde yazıldığında kayıt edilmesin ve bize "Bu küpe Nolu hayvan hisse satısı yapılmısdir"diye bize uyarı versin diyoruz ve sadece bir küpe no bir bölümde yazılma imkanı olacak (yanı 200 kupe no olan hayvan )başka bolumlere yazılması engellenecek ve kayıt edilmiyecek )
şimdiden tesekkurler
sayfamın koruma sifre durusu
genel makro sifresi durusu69
Not eger mümkunse düzeltmeyı bu dosya uzerinde düzeltıp tarafımıza gonderilmesi rıca ederim
sebahattın kaldırım

Ekli dosyalar

Çözüm
Sn. @kurban

Belgenizin, bu ve diğer konulardaki sorularınıza verilen çözüm cevaplarının uygulandığı son halini foruma ekler misiniz?
Merak ettim ve görmek istedim.
selamun aleykum Ustat dosyamım 1 halı ve 2 halı ektedir yalnız buradakı sorun 4C/4G/4H satırlarında 4c satırında küpe no 4G Satırında ad ve soyada göre ve H4 Satırında ara ise Telefona göre Arama yapabilmem veri arabilmem gerelmekdedir. ve yıne 4C/4G/4H satırların İceriğini temizlediğimde Bana ana sayfamı yanı ana listeyı görmem gerkmekdir Son durum 4c/4G/4h yanı grı satırların iceriğini sıldiğimde bana ana sayfam ve ana lıstemı getirmesini istıyorum sayfann sifresi ise genel makro sifresı durusu69 sayfa koruma sifresı durusu
Dünkü yazılan koddan farkı ne anlamadım? Birde konuyu toparlamadan, aynı işlemin sürekli farklı versiyonlarını eklemeniz olayı daha çok zorlaştırıyor ve vakit kaybına yol açıyor.

1 bolum e girdiğimiz 200 küpe nolu hayvan yazıldığında e sütununa baksın oradaki hisse sayışana göre kayıt yapsın ve fazla kayıt girişi yapılırsa bizi uyarsın ve kayıt yapmasın
Bu işlem, açtığınız birinci konuda yazılan kod.
ve aynı zamanda 200 nolu küpe no örneğin 2 bölümde yazıldığında kayıt edilmesin ve bize "Bu küpe Nolu hayvan hisse satısı yapılmısdir"diye bize uyarı versin diyoruz ve sadece bir küpe no bir bölümde yazılma imkanı olacak (yanı 200 kupe no olan hayvan )başka bolumlere yazılması engellenecek ve kayıt edilmiyecek )
Bu işlem ise, dünkü açtığınız ikinci konunun tam tersi bir işlem. 200 sayısının tüm alanlara yazılabileceğini söylemiştiniz ve ona göre kod yazmıştık. Şimdi ise 200 ün sadece bir alana yazılabilecek şekilde kod istiyorsunuz diye anladım?

Dünkü yazılan koddan farkı ne anlamadım? Birde konuyu toparlamadan, aynı işlemin sürekli farklı versiyonlarını eklemeniz olayı daha çok zorlaştırıyor ve vakit kaybına yol açıyor.
Hocam buradaki fark şu örneğin 200 nolu küpe no 1 bölüme yazdık ve daha sonrada gittik 120 bölüme aynı küpe no yani 200 küpe no hayvanı sattık bu daha bizi sıkıntıya sokar bunu önlemek için aynı küpe numaraları aynı olan lar aynı bölümlerde olma zorunda olması gerekiyor yani 200

Bu işlem ise, dünkü açtığınız ikinci konunun tam tersi bir işlem. 200 sayısının tüm alanlara yazılabileceğini söylemiştiniz ve ona göre kod yazmıştık. Şimdi ise 200 ün sadece bir alana yazılabilecek şekilde kod istiyorsunuz diye anladım?
Aynen öyle

Aynen öyle demişsiniz fakat önceki yapılan kodlama işlemini yeni baştan istiyorsunuz şeklinde anlaşılıyor. Sorununuzu özetleyip, ne yapmak istediğinizi net bir şekilde yazmalısınız.

Sn @kurban

G sütununa, ilgili kurban için belli olan hisse sayısından fazla hissedar adının girişini engellemek için;
-- sayfa korumasını kaldırın,
-- G8:G1771 hücre aralığını seçip, VERİ menüsünden VERİ DOĞRULAMA seçeneğine tıklayın,
-- Karşınıza gelecek UYARIya EVET cevabını verin,

1670581279751.webp

-- VERİ DOĞRULAMA ekranında ÜSTteki AYARLAR kulakçığındaki formülü aşağıdakiyle değiştirin ve
HATA UYARISI kulakçığındaki UYARI METNİni istediğiniz gibi değiştirip, işlemi TAMAM'a tıklayarak bitirin.

1670581345088.webp

Artık E sütununda ilgili kurban için belirlenen hisse adetinden fazla olacak şekilde G sütununa isim girişi engellenmiş olacaktır.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Aynen öyle demişsiniz fakat önceki yapılan kodlama işlemini yeni baştan istiyorsunuz şeklinde anlaşılıyor. Sorununuzu özetleyip, ne yapmak istediğinizi net bir şekilde yazmalısınız.
Hocam dediğim şu biz daha sonra koda başka il
Hocam buradaki fark şu örneğin 200 nolu küpe no 1 bölüme yazdık ve daha sonrada gittik 120 bölüme aynı küpe no yani 200 küpe no hayvanı sattık bu daha bizi sıkıntıya sokar bunu önlemek için aynı küpe numaraları aynı olan lar aynı bölümlerde olma zorunda olması gerekiyor yani 200

Aynen öyle

Sn @kurban

G sütununa, ilgili kurban için belli olan hisse sayısından fazla hissedar adının girişini engellemek için;
-- G8:G1771 hücre aralığını seçip, VERİ menüsünden VERİ DOĞRULAMA seçeneğine tıklayın,

1670581279751.png

-- VERİ DOĞRULAMA ekranında ÜSTteki AYARLAR kulakçığındaki formülü aşağıdakiyle değiştirin ve
HATA UYARISI kulakçığındaki UYARI METNİni istediğiniz gibi değiştirip, işlemi TAMAM'a tıklayarak bitirin.

1670581345088.png

Artık G sütununda ilgili kurban için belirlenen hisse adetinden fazla olacak şekilde G sütununa isim girişi engellenmiş olacaktır.

Kod:
(1 satır)
Hocam ben burada yapmak istediğim konu küpe nosu ile ilgili işlem yapmak istiyorum örneğin 200 küpe no harhangi bir bölüme girildiğinde başka bir bölüme girilmesine imkan verilmiyecegi yönündedir sayet girildiği takdirde bize uyarı versin ve kayıt etmesin

Doğrudur bir bölüme yazılacak fakat seçilen küpe nosunun hisse sayisi kadar kayıt yapma imkanı sunacak

Benim cevabım bu konuyla (küpe no) ilgili değil zaten.
G sütununa boşluksuz ve kurbanlığa ait hisse adetinden fazla hissedar adı girilmesine engel olmakla ilgili.

Sn @kurban

1670581279751.png

1670581345088.png

Artık E sütununda ilgili kurban için belirlenen hisse adetinden fazla olacak şekilde G sütununa isim girişi engellenmiş olacaktır.

Kod:
(1 satır)
Tesekkurler formul calısıyor bilginize

Şöyle devam edelim 200 Nolu küpe 1 bölgeye yazıldığı dunursek sadace 1 bölgeye yazılacak derken 200 sadece 1 bölgeye değil farklı bölgeye yazilabilir burda olması gereken. 1 küpe nosunun karsisina gelen hisse sayısından fazla kayıt yapilmasi engellenecek yani kayıt yapmiyacak
Bu önceki konunuzda yazdığınız kural.
Sonuç olarak, Bu kuralın tam tersi işlem mi istiyorsunuz?

Hocam ben isterseniz size formu gonder
hocam tam olarak çalışma söyle olacak diyelim ki 200 Nolu küpe hayvanı 1 bölgeye yazdık ve 4 hisse verdik ve 1. bolüme 200 Küpe Nolu hayvanı kaydettik fakat 200 kupe nolu hayvana 3 hisse kaydettik daha sonra 2 bolumde 198 kupe nolu hayvanı kaydettik liste boyle uzadı gittı daha sonra zamanlarda bu arada örnegin 3. bolumde küpe no 200 yazdigimızda bize daha önce kayıt yapıldıgını ve hısse sayısını bildirir mesaj vermesini ve 3 bolumde kayıt yapılmasın ve bu arada kupe no hisse sayısını E sütunundan aldıgına gore yıne hisse sayısına göre kayıt yapaçak hisse sayısı fazla kayıt yapmıyacak bize uyarı vereceçek yanı küpe no 200 bir bolumde yazılacak ,198 ayrı bir bolumde yazılacak sekılde 1 bolum 7 satırdan olusmaktadır yanı 200 bir bolumde yazıldıgında baska bir bölumde kayıt edilmıyecek sekilde olması lazım.

hocam tam olarak çalışma söyle olacak diyelim ki 200 Nolu küpe hayvanı 1 bölgeye yazdık ve 4 hisse verdik ve 1. bolüme 200 Küpe Nolu hayvanı kaydettik fakat 200 kupe nolu hayvana 3 hisse kaydettik daha sonra 2 bolumde 198 kupe nolu hayvanı kaydettik liste boyle uzadı gittı daha sonra zamanlarda bu arada örnegin 3. bolumde küpe no 200 yazdigimızda bize daha önce kayıt yapıldıgını ve hısse sayısını bildirir mesaj vermesini ve 3 bolumde kayıt yapılmasın ve bu arada kupe no hisse sayısını E sütunundan aldıgına gore yıne hisse sayısına göre kayıt yapaçak hisse sayısı fazla kayıt yapmıyacak bize uyarı vereceçek yanı küpe no 200 bir bolumde yazılacak ,198 ayrı bir bolumde yazılacak sekılde 1 bolum 7 satırdan olusmaktadır yanı 200 bir bolumde yazıldıgında baska bir bölumde kayıt edilmıyecek sekilde olması lazım.HOCAM SİFRE LER GENEL MAKRO durusu69 sayfalar koruma makro durusu

hocam tam olarak çalışma söyle olacak diyelim ki 200 Nolu küpe hayvanı 1 bölgeye yazdık ve 4 hisse verdik ve 1. bolüme 200 Küpe Nolu hayvanı kaydettik fakat 200 kupe nolu hayvana 3 hisse kaydettik daha sonra 2 bolumde 198 kupe nolu hayvanı kaydettik liste boyle uzadı gittı daha sonra zamanlarda bu arada örnegin 3. bolumde küpe no 200 yazdigimızda bize daha önce kayıt yapıldıgını ve hısse sayısını bildirir mesaj vermesini ve 3 bolumde kayıt yapılmasın ve bu arada kupe no hisse sayısını E sütunundan aldıgına gore yıne hisse sayısına göre kayıt yapaçak hisse sayısı fazla kayıt yapmıyacak bize uyarı vereceçek yanı küpe no 200 bir bolumde yazılacak ,198 ayrı bir bolumde yazılacak sekılde 1 bolum 7 satırdan olusmaktadır yanı 200 bir bolumde yazıldıgında baska bir bölumde kayıt edilmıyecek sekilde olması lazım.
Şifreler genel makro durusu69 sayfalar koruma durusu

Şifreler genel makro durusu69 sayfalar koruma durusu

Kodu deneyin.

VBA:
(78 satır)
selamun aleykum üstat evet beklediğim kısmın sonucunu aldım fakat 4C satırımda bulunan küpe No,4G satırında Bulanan Ad Soyad,ve 4H satırında bulunan kısımlardan arama 4C Satırından küpe no. 4G satırından Ad ve Soyada Göre ve 4H Telefona Göre arama yapıyorum ve 4C,4G.4H Satırların içeriğini sildiğimde bana ana sayfa gelmesini yanı genel listemin gelmesi gerekmektir Eğer mümkünse Dosyaya ekleyip Tarafıma gönderilmesini rica ederim dosyanın şifreleri genel şifre durusu69 sayfaların koruma şifresi durusu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Dosya Üyesi
Kocaeli
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
25