Çözüldü iki farklı sayfanın verisini arkalı önlü olacak şekilde bastırmak

seckinbilgic

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayfa tasarrufu yapmak adına
ayrı ayrı bastırdığım iki sayfayı tek bir kodda birleştirmemin mümkün olup olmadığını soracaktım.

kod1
VBA:
You must log in to view content
(27 satır)

kod2

VBA:
(24 satır)

Merhaba Sayın @seckinbilgic .

Bildiğim kadarıyla çift taraflı yazdırma işlemi YAZDIR komutuna veya buna ait ayarlar üzerinden değil,
kullanılan YAZICInın ayarlarıyla ilgili bir durum. Bazı yazıcılar doğrudan arkalı önlü yazdırma özelliğine sahip,
bazıları ise bu özelliğe sahip değil (yazıcıdan çıkan kağıtların, elle ilgili tepsiye ters çevirerek yerleştirmek gerekiyor).

Kullandığınız yazıcının durumunu, ayar ekranlarını bilemiyoruz.

Ancak basitçe şöyle düşünülebilir;
önce sayfa numarası TEK olanlar yazdırılır, ardından sayfa numarası ÇİFT olanlar yazdırılır.

.

Sayfa tasarrufu yapmak adına
ayrı ayrı bastırdığım iki sayfayı tek bir kodda birleştirmemin mümkün olup olmadığını soracaktım.

kod1
VBA:
(27 satır)

kod2

VBA:
(24 satır)
İki ayrı worksheet den oluşan toplam iki sayfayı tek bir belge gibi yazıcıya gönderip arkalı önlü basmasını istiyorsunuz sanırım?

evet tam olarak kafamdan geçen bu, kimlik ve epikriz sayfalarını arkalı önlü olacak şekilde basması. Bunu otomatik yapmak mümkün mü emin olmadığım için sordum aslında.

Sayın @iincitr , verdiğiniz kod'un arkalı-önlü yazdırma işlemile bir bağlantısı yok malesef ve
sadece, kodda belirtilen SAYFALARI YAZDIR komutu içeriyor.

Sayın @Admin 'in son mesajında ve benim 2 numaralı cevabımda belirttiğim gibi,
arkalı-önlü yazdırma işlemi kullanılan yazıcıya göre değişir.

Bence burada iki seçenek var:
-- Yazıcının bu özeliği varsa, makro kod ile SENDEYS yöntemiyle yazıcı ayarlarına erişilip arkalı-önlü yazdır özelliği aktifleştirilebilir,
-- YAZDIR komutu, iki aşamalı çalıştırılıp, birinci aşamada TEK sayfalar, ikinci aşamada ise ÇİFT sayfaların yazdırılması sağlanabilir.

.

Arkalı önlü bastırma ile şu şekilde alakalı. Ayrı ayrı sheetlerde oluşan sayfaları bir seferde basmak için kod ile baskı yaprsınız ve dublex yazıcıda arkalı önlü çıkar. Ben 1 yıldır böyle kullanıyorum. Selamlar

Sayın @iincitr .
Eyvallah, verdiğiniz kodda bir sorun yok zaten, sadece arkalı-önlü yazdırma kısmıyla ilgisinin olmadığını belirttim sadece.
Verdiğiniz kod ile, kodda belirtilen sayfalar sorunsuz olarak art arda yazıcıya gönderilir.

.