Çözüldü Yıl Bazlı Otomatik Sıra Numarası Verme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ssavas

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar.
Kendi ihtiyaçlarım için tasarladığım bir formum var. Form ile yapılan başvuruları takip ediyorum. Formda txt_KNO adında bir textbox'ım var.
Bu textbox ile yatığım kayıtlara yıl bazlı bir sıra numarası vermek istiyorum.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
gibi
Ekran görüntüsü 2023-11-09 151950.webp

Üstadım son satırdan ziyade Başvuru Tarihi alanındaki yıl bilgisini kontrol edip, 2023 - 1, 2023 - 2 ... yıl değişince yeni yıldan itibaren yeniden 1'den başlayarak sıra vermesi gerekiyor.

Aynı sütun üzerinde 2023 haricinde tarih var mı? Birdebu tarih-sıra verileri hangi sütun üzerinde bulunuyor? Kod bilginiz var mı bilmiyorum fakat şu şekilde bir yol izlenebilir; aynı sütunda seçilen yıl harici sıra numaraları olduğunu varsayarak;
ilk satır ile son satır arasında döngü kurulur.
Her hücrenin soldan dört hanesi left(cells(i,1),4) şeklinde kontrol edilir.
Aranan her tarihte bir değişkenin değeri 1 artırılarak o tarihe ait sıra numarası bulunur.

Aynı sütun üzerinde 2023 haricinde tarih var mı? Birdebu tarih-sıra verileri hangi sütun üzerinde bulunuyor? Kod bilginiz var mı bilmiyorum fakat şu şekilde bir yol izlenebilir; aynı sütunda seçilen yıl harici sıra numaraları olduğunu varsayarak;
ilk satır ile son satır arasında döngü kurulur.
Her hücrenin soldan dört hanesi left(cells(i,1),4) şeklinde kontrol edilir.
Aranan her tarihte bir değişkenin değeri 1 artırılarak o tarihe ait sıra numarası bulunur.
Üstadım çalışmanın bir örneğini ekledim.
Konuyu açarken access veritabanı ile çalıştığımı ifade etmemişim. Özür dilerim.
Basitçe izah etmek gerekirse; yeni kayıt işlemi ile her yeni yılda yıl bilgisi ile birlikte 1'den başlayarak kayıt numarası alması gerekiyor.

Ekli dosyalar

yeni adlı option seçilince çalışır
Üstat teşekkür ederim.
Şöyle bir sorun var. Yeni yılda Kayıt Numarası 1 den başlamıyor. Önceki numarayı 1 artırarak devam ediyor.
Not: Sayfada gif gösterimi sanırım iptal edilmiş bu nedenle net bir şekilde sorunu gösteremedim.
Kod:
You must log in to view content
(10 satır)

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9