S

Çözüldü Sütunlardaki sayıları düzeltme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hayırlı kandiller.

Ekte gönderdiğim ikramiye programında, başka programdan almış olduğum siciller metin olarak para miktarıda kuruş kısmı noktalı olarak geliyor.
Hangi personelin kaç lira almış olduğunu toplamak istiyorum, bu şekilde olduğu için toplamıyor, dosyada kod var SAYILARI DÜZELT butonundaki kodu çalıştırdığımda sayfa kilitleniyor. Veri aralığını küçülttüğüm zaman güzel çalışıyor.

Yapmak istediğim bu butona bastığımda Application.Inputbox kutusu açılsın, oraya yazacağım sütun başlıklarında işlem yapmasını istiyorum, örneğin bu kutucuğa I-L sütunu yazdığımda I4 ile L2000 arasındaki metin olanları rakama çevirsin, para olarak yazılı bulunan kuruş kısmındaki noktayı virgüle çevirsin istiyorum.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Bey, yanlış veri veriyor, bazı rakamların kuruş kısmını fazla veriyor,
Bu sonuç birşeyin çarpımı sonrasından gelen veri değil ki, neden kuruş kısmı fazla çıkıyor anlamadım.

Merhaba,
Anladığım kadarıyla örnek dosyanızdaki kod güzel çalışıyor, ama kilitlendiği için tercih etmiyorsunuz.
Eğer kilitlenme dışında bir şikayetiniz yoksa örnek dosyadaki kodunuzu aşağıdaki şekilde güncelleyip dener misiniz?
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(16 satır)

Feyzullah Bey, CDbl(Replace(hcr, ".", ",")) bu kodu uyguladım, güzel çalışıyor, elinize sağlık, bu seferde J ve L sütunundaki hücrelerde 55,12 ve 25,66 kuruşlu para miktarları hücrede 55 ve 25 olarak görünüyor, hücre içerisine girildiği zaman 55,12 ve 25,66 olarak görünüyor, hücrede para miktarlarının hepsinin kuruşlu olarak tam görüntülemek istiyorum.
Dosyanızı yeniden indirip kodları denediğimde bende bahsettiğniz şekilde çıkmıyor.
Video görüntüsü ekliyorum.

Ekli dosyalar

• xd1.webp
    xd1.webp
    29 KB · Görüntüleme: 16
Merhaba,
Anladığım kadarıyla örnek dosyanızdaki kod güzel çalışıyor, ama kilitlendiği için tercih etmiyorsunuz.
Eğer kilitlenme dışında bir şikayetiniz yoksa örnek dosyadaki kodunuzu aşağıdaki şekilde güncelleyip dener misiniz?
Sayın Ömer Bey, çok teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık süper çalışıyor, kendi orijinal dosyamda denedim, 1 dakika 10 saniye sürdü.

Set alan = Intersect(ActiveSheet.UsedRange, Range("I4:ALT5000")) benim göndermiş olduğum kod içerisinde sadece burası değişik, burası ne anlama geliyor acaba?

Sayın Feyzullah Bey, dosya ile ilgili videoyu gönderiyorum.
Şimdi yine denedim. Butona bastığımda kuruşlu olan para kısmının tam kısmı hücrede görünüyor kuruş görünmüyor,
hücre içerisine girildiğinde görünüyor.

yukarıda ki kodu CDbl(Replace(hcr, ".", ","))
Sayın Feyzullah Bey, ben bu kodu dün ofis 2013 te denemiştim, para kısmını 5512 ve 2566 şekline çevirmişti.
Bugün ofis 2016 da denedim, böyle bi sorun vermedi. Versiyon farkı olabilir mi?
Office 2010 ve Office 2016'da bir sıkıtın yok hocam.

Sayın Feyzullah Bey, dosya ile ilgili videoyu gönderiyorum.
Şimdi yine denedim. Butona bastığımda kuruşlu olan para kısmının tam kısmı hücrede görünüyor kuruş görünmüyor,
hücre içerisine girildiğinde görünüyor.

Bende tekrardan 1.mesajdaki dosyayı indirip denediğimde bahsettiğiniz bir sorun olmadığını gördüm, farklı bir işlem yapıyor olabilirmisiniz ?

Şimdi tekrar denememde kodu ikinci defa çalıştırınca bahsettiğiniz sıkıntıyı gördüm. Aşğıdaki kodu deneyiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(31 satır)

Set alan = Intersect(ActiveSheet.UsedRange, Range("I4:ALT5000")) benim göndermiş olduğum kod içerisinde sadece burası değişik, burası ne anlama geliyor acaba?
Siz dosyanızda çok geniş bir alanda (1000 sütun-5000 satır gibi) işlem yaptırıyordunuz, o sebeple kitlenme oluyordu. Buradaki kod sizin belirlediğiniz alan ile sayfada kullanılan alanın kesişimini alıyor. Yani boş olan hücrelerde boş yere işlem yapılmamış oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...