E

Çözüldü Veri Girişine İmkan Verip İnternette Paylaşma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan evuye2
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

evuye2

Normal Üye
Merhabalar.
Başlık biraz garip oldu farkındayım. Ama daha iyisini bulamadım :)
Sürekli olarak veri girişi yaptığımız bir Excel dosyamız var. Bu dosyada, ruhsat talepleri ve süreçleri bulunuyor.

Söz konusu dosyanın, "Ruhsat Karnesi" isimli sekmesindeki G2 hücresine, "Veri_Girisi" sekmesinin "E" sütununda yer alan Başvuru Numaralarından biri yazıldığında "Veri Girişi" sekmesinin ilgili satırındaki veriler getiriliyor.

Amacım şu:
"Ruhsat Karnesi" sekmesini internette paylaşmak istiyorum. Excel i bir sunucuya yükleyip o linke giren vatandaşlar sadece "Ruhsat Karnesi" sekmesini görsünler. "G2" hücresine kendilerine verilen başvuru numarasını yazdıklarında "Ruhsat Karnesi" sekmesinde istedikleri veriyi görsünler istiyorum.

Excel i yayınlama yoluyla bunu başaramadım. Bu yöntemde veri girişi yapılamıyor. Bu konuda bir php dosyası buldum. Veri girişi de yapılabildiğini söylüyordu ama ondan da bir sonuç alamadım. Bunu yapmamız mümkün müdür bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

Ekli dosyalar

Excel'i sunucuya günlük manuel olarak da yükleyebilirim. Sadece belli sekmeleri de yükleyebilirim. Yani birçok işlemi manuel olarak yapabilirim. Yeter ki online olarak kontrol edilebilsin.

Bununla ilgili google e tablolar, google forumlar ve google makrolar kullanılarak yapılabilir diye tahmin ediyorum. Yada kendinize ait bir site üzerinden hazırlanacak scriptler, php kodlamaları ile isteğiniz yapılabilir. Bu konular üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Yada profesyonel destek alabilirsiniz. Bu konulara tam hakim olamadığım için yardımcı olamayacağım maalesef.

Size tavsiyem eğer ticari anlamda bir şeyler yapıyorsanız profesyonel destek alınız, böylece ihtiyacınızı karşılayacak çözümlere hızlıca erişebilirsiniz.

Merhaba,
Bunu Online Excel kullanarak yapabilirsiniz sanıyorum.
Giriş yaptıktan sonra dosyanızı sunucuya yükleyip düzenlemeyi açınız.
Dosya sekmesi > Paylaş > Ekle yolunu takip ediniz.
Açılan pencereden Kişiler hücrelere yazabilsin (değişiklikleri kaydedilmeyecek) kutucuğunu işaretledikren sonra aşağı kısımda verilen ekleme koduyla sitenizde paylaşabilirsiniz.
Örnek olarak şuradaki dosyayı inceleyebilirsiniz (sarı alana veri girişi var: 1, 2, 3, 4 girerek deneyiniz).

Maalesef makrolar online excelde çalışmaz. Ancak ilk mesajınızda yazdığınız üzere
Amacım şu:
"Ruhsat Karnesi" sekmesini internette paylaşmak istiyorum. Excel i bir sunucuya yükleyip o linke giren vatandaşlar sadece "Ruhsat Karnesi" sekmesini görsünler. "G2" hücresine kendilerine verilen başvuru numarasını yazdıklarında "Ruhsat Karnesi" sekmesinde istedikleri veriyi görsünler istiyorum.
Ruhsat karnesi sayfasını yayınlamak istiyorsunuz, o da formülle Veri girişi sayfasından veri alıyor. Bu iki sayfayı ayrı bir dosyaya alıp yapabilirsiniz. İlk mesajınızdan anladığım kadarıyla makroyla bir işiniz yok...