Çözüldü Veri Ekleme Butonu Nasıl Yapılır

drahmet

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba herkese iyi akşamlar birkaç gündür başım ağrıyana kadar aradım ama nasıl arayacağımı da, nasıl aradığımı bulacağımı da anlamadım, ben bir laboratuvar listesi hesaplama çalışması yapmak istiyorum yeni yeni öğreniyorum yardım alacağım birisi yok bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

buton yazdığım yerde bir arama butonu yapmak istiyorum yazdıkça tahliller veri doğrulama listesi şeklinde görünsün ekle butonuna yada enter a bastığımda alttaki listeye TEST ADI satırlarına ekleyecek numune kabı ve fiyatı alttaki fason kısmından alacak yapamadığım şey buton ordan almasını yapabildim sadece yardımınız için teşekkürler...

Ekli dosyalar

Sorunuzdaki başlığın isteğiniz ile alakası yok gibi.
Arama butonu demişsiniz ama diğer taraftan "yazdıkça..." demişsiniz.
Eğer yazdıkça kısmı ile verinizi Açılan Listeye getirince zaten sağ tarafta bulma işlemi gerçekleşecektir.
O zaman butona gerek yok, yanlış mı düşünüyorum?

İlgili verilerin olduğu yere bir kaç harf yazıp, açılan liste okuna basın.
Sanırım işinizi görecektir.

Ekli dosyalar

@okutkan makro ile yapacaksan, her hücreye bir TextBox ve ListBox ya da ComboBox ekleyip, yerlerini seçilecek hücreye göre otomatik belirtip; arama da Like kullandırarak çözebilirsin.

Ben direk Veri Doğrulama özelliğine eklediğim formül ile herhangi bir makro kullanmadan çözüm ekledim.
Kişi makro tercih ederse, dediğim şekilde fantezik bir şeyler yapılabilir.

Belki de Sn. @drahmet ;
verilen cevaplarda B sütununda gerçekleştirilen işlemi sadece ARAMA BUTONU yazan yerde yapmak ve
listeden seçim yapıldığında da (listede tek eleman kaldığında veya ok tuşlarıyla seçili hale getirip ENTER tuşuna basıldığında)
B sütunundaki listede ilk boş satıra bunu aktarmak istiyordur.

Konu sahibinin kendini daha net ifade etmesi lazım.

Belki de konu sahibinin istediği şey aşağıdaki konu sayfasında verdiğim çözümdeki gibi bir şeydir.

İlk mesajım "anlattığınız tam olarak anlaşılmıyor" du. Daha sonra soruyu tekrar okudum ve "sanırım anladım" dedim mesajı düzenleyerek yeni bir dosya yükledim. Demekki tam olarak anlaşılmıyor mesajım daha doğruymuş :) Konuyu açan kişinin yapmak istediği şeyin, listeden seçilen değerin fiyatını ve numune kabı değerini, yan tarafa buton aracılığı ile getirmek diye düşünmüştüm. Belki de butonun bu özelliğini de farketmeyip buton çalışmıyor sanmıştır :)

Sn. @okutkan 'ın eklediği belgeyi indirdikten sonra,
B sütunundaki bir hücreyi seçip, yazmaya başlayarak denediniz mi?
evet denedim ama neden bilmiyorum anlatamıyorum ..

"B sütununda gerçekleştirilen işlemi sadece ARAMA BUTONU yazan yerde yapmak ve
listeden seçim yapıldığında da (listede tek eleman kaldığında veya ok tuşlarıyla seçili hale getirip ENTER tuşuna basıldığında)
B sütunundaki listede ilk boş satıra bunu aktarmak istiyordur."
buton diye telaffuz ettim belkide tüm sorun budur arama butonu yazdığım yerde ismi nedir bilmiyorum ama betimleyeceğim şimdi..

birde bunu nasıl anlatmam gerekiyordu çok merak ettim. çok teşekkürler...

Ekli dosyalar

Açılır listeye göre daha kullanışlı olduğunu düşündüğüm için userform üzerinden listbox üzerinde listeleme işlemi yaptırdım.

Ekli dosyalar

• LAB.xlsm
    LAB.xlsm
    75.5 KB · Görüntüleme: 2
  • arama.webp
    arama.webp
    23.5 KB · Görüntüleme: 8
Döngüyü deneme amaçlı 20. satıra kadar çalışacak şekilde yazmıştım. Son satıra kadar arama yapmadığı için istediğiniz olmamış. Aşağıdaki dosyayı deneyin.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22