Çözüldü Veri Alırken Küçük Harfleri Büyük Harfe Çevirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kurban

Yıllık Dosya Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
selamum aleyküm sayın Üstatlarım Ekte olan 2 dosya var kurban temsilci olan dosyadan veri kopyala Değerleri al yapıştır dediğimde verilerimde ufak yazı ile yazılmış veriler olduğunu var sayarak ana sayfam olan Kur'an'a Hizmet Vakfı Kurban Takıp Dosyama yapıştır yaptığımda olduğu gibi yapıştırma yapıyor Benim isteğim ise ufak harfle yazılmış verileri büyük harfe çevirmesini istiyoruz ,Eğer oluyorsa aynı Kurban Temsilci dosyasından 15 adet olduğunu düşünerek bu dosyalardan Kur'an'a Hizmet Vakfı Kurban Takıp Dosyasına makro ile Küpe no ile eşlestirek güncelleşme yababilirmiyız tesekkurler

Ekli dosyalar

Bence, öncelikli olan konu, sayfa yapısı(ları) ve işleyişle ilgili TASARIM aşaması.
Daha tasarım/işleyiş eksiksiz olarak tamamlanmadan oraya buraya şifre koyulmasını söylemiyorum bile.

Bir eleştirim de renk/kenarlık/büyük-küçük harf gibi BİÇİMe yönelik işlemlerin öncelikli konu haline getirilmesiyle ilgili.

Exceli VERİTABANI mantığıyla kullanmakta yarar var.
VERİTABANI derken kastım;
-- sayfa sayısının artması sonucu doğsa da
-- aynı tür/aynı işleme tabu tutulmayacak alanların aynı sayfada tutulmaması,
-- hücre birleştirmelerinden kaçınılması,
-- sade sayfa yapıları oluşturulması,
-- bir sütunda aynı veri türünün olması ve aynı işleme tabi tutulması,
-- bir verinin belgeye bir kez ve tek yere yazılması,
-- başka sayfa/alan vs bu verinin kullanılması gerektiğinde de yazıldığı yerden çağrılması/getirilmesi
...gibi şeyler.

Tasarım/işleyiş eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra kodlanmayacak, hallolmayacak bir konu yok.

@kurban
Belge sizin ve veri yapıştırma işlemini siz yaptığınız için, sizin açınızdan istediğiniz işlemin kapsamı belli olabilir.
Ancak başkasından destek istediğinizde; işlem yapılacak alanla ilgili olarak en azından; sayfa(lar) adı, sütun(lar) adı,
.... numaralı satırdan itibaren geçerli olmak üzere gibi, olayı biraz netleştirmenizde yarar var.
Bu haliyle çözüm önerisi almanız biraz zor.

Başka sayfalardan küçük harfle yazılan bilgieri kes deger bilgileri aldığımda kurban listeme kayıt ederken G sütünü , ve K sütununa Q sütunlarında almış olduğumuz verileri büyük harflerle çevirip uygulanmasını istiyoruz

Son açıklamanızı anlamadım doğrusu.

Verileri nereden kopyaladığınız önemli değil:
-- Yapıştırdığınız sayfa adı.....
-- Nereye yapıştırdığınız >> sütun isimleri....
-- Verileri yapıştırdığınız sayfadaki BAŞLIKlardan sonraki ilk veri satırının satır numarası.....

Bu şekilde net yazarsanız kodlama yapabilirim.

selamun aleykum Ömer bey cevaplarınız için teşekkürler
Ben sizlerden 3 soruda cevap beklıyorum.1 sorum:Disardan almış olduğu verileri Kurban listemin (G-H-K-L-P) Sütunlarında yapıştırma yaptığım verileri büyük harfe cevirsin ve 8 satırdan itibaren aşağı doğru devam edecek
soru 2;Örnegin 261 nolu küpe Nolu girdiğimde bana bu küpe numarası 8 sayılı satırda mevcuttur yerine A Sütuna göre yanı 1 S.No kayıt edilmiştir diye mesaj versin Çünkü Sayfayı tam ekran yaptığımda yan taraftaki satır satırı görülmediği için
soru 3 örnek olarak 1 Sıra No bağlı olan yerin 1 satırına hangi küpe yazılmışsa o bolümde aynı küpe no yazılmasına izin verilecek listede görüldüğü gibi sıra no 2 olan bölgede olduğu gibi farklı küpe no girisı ne izin verilmeyecek 2 sıra No olduğu gibi olmayacak yanı bir bolümde 250-261-237 yazılmasına izin verilmeyecek
yanı her bölüm için 1 satır neyse 7 satır aynı küpe no olacak hisse ise hisse sayısı ne kadarsa o kadar kayıt yapacak
sonuç; sizlerden cevap bekliyoruz Eyer mümkünse kodlar biraz karısacak galiba onun için rica etsem bu kodları size göndereceğim dosya üzerine kodlayıp bize gönderseniz çok iyi olur ALLAHA EMANET OLUNUZ
Dosya Su anda korumaz makrolar çalışırsa sayfa kendisini olarak korumaya aldığı için sayfaların koruma şifresi ise s( durusu )dur bilginize
makroya giriş şifresi ise( durusu69)

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Diğer yazdıklarınızı tam olarak anladığımı söyleyemem.

Büyük harf olayıyla ilgili olarak şu kodu sayfanın kod bölümüne yapıştırın ve sayfaya eklenecek bir düğme/şekil vs ile ilişkilendirin.
Başka kaynaktan veri yapıştırdıktan sonra, bu düğmeye tıklayarak kodu çalıştırırsınız.

Kod; G, K, L ,M, P sütunlarını kontrol eder, büyük harf olmayanları büyük harfe dönüştürür.

VBA:
You must log in to view content
(11 satır)

Sayın Ömer Bey Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz yalnız simdi de bir sorun cıktı bir baska ekcel dosyasınından veri alıp kurban listeme yapıstır dagimde özel yapıstır menusu aktıf olmuyor olsa normal dosyalarda aktif olurken bu dosyamda aktif olmuyor dosyal ve hata kısmının fotosu zıplı dosyanın ıcindedir sayfalar koruma sifresi (durusu) EGER mümkunse düzenleme yapıp dosyaya eklıyerek göndemenizı rica ederiz.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Bey Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz yalnız simdi de bir sorun cıktı bir baska ekcel dosyasınından veri alıp kurban listeme yapıstır dagimde özel yapıstır menusu aktıf olmuyor olsa normal dosyalarda aktif olurken bu dosyamda aktif olmuyor dosyal ve hata kısmının fotosu zıplı dosyanın ıcindedir sayfalar koruma sifresi (durusu) EGER mümkunse düzenleme yapıp dosyaya eklıyerek göndemenizı rica ederiz. yanı bir baska dosyadan almıs oldugum verileri kurban lısteme yapıstır islemı yapamıyorum

Sayın Ömer Bey Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz yalnız simdi de bir sorun cıktı bir baska ekcel dosyasınından veri alıp kurban listeme yapıstır dagimde özel yapıstır menusu aktıf olmuyor olsa normal dosyalarda aktif olurken bu dosyamda aktif olmuyor dosyal ve hata kısmının fotosu zıplı dosyanın ıcindedir sayfalar koruma sifresi (durusu) EGER mümkunse düzenleme yapıp dosyaya eklıyerek göndemenizı rica ederiz. yanı bir başka ekcel dosyasından almıs oldugum verileri kurban listeme yapıstır yapamıyorum

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim.
Eklediğiniz son belgeyi şu an inceleme şansım yok.
Kaldı ki; benim size ilettiğim herhangi bir belge yok.
Gönderdiğim, sadece kod ve bu kodu nereye ekleyeceğinizi de belirttim.
İlettiğim kodda bir sorun görmüyorum.

Kodu sayfanın kod bölümüne yapıştırmamışsınız.
Modulde olmasının da sakıncası yok ama, Kurban Listeleri sayfası aktif sayfayken çalıştırılması gerekir.

Her neyse, kodu şu şekilde güncelleyeyim. B haliyle kullanın.

VBA:
You must log in to view content
(12 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Dosya Üyesi
Kocaeli
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19